Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '09

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
1040
 

Kent araştırmacısı Erim "Mersin'e acilen Arkeoloji Müzesi kurulmalıdır" dedi

Kent araştırmacısı Erim "Mersin'e acilen Arkeoloji Müzesi kurulmalıdır" dedi
 

Kent Araştırmacısı Dr.Erim''Mersin'e acilen Arkeoloji Müzesi kurulmalı''dedi.


Mersin tarihi eser açısından oldukça zengin bir kent olmasına rağmen bu eserlerin sergilenmesi için yeterli bir Müzeye sahip değildir. Bugün Halkevi binasının doğusunda yer alan Müze adeta sığıntı görünümüne sahip ve Mersin'de pek çok kimsenin bilmediği bir mekanda faaliyet göstermektedir.

Mersinde de bir müze olsun anlayışının ötesine gitmeyen bu müzenin gerek fiziki yapısı, gerekse Halkevi binasının görkemli yapısının gölgesinde kalması nedeniyle oldukça az sayıda ziyaretçisi vardır.

Depolarda bulunan 4065 arkeolojik eserin 2200'ü, 1400 civarında etnografik eserin 800' ü, 6500 adet sikkenin ise ancak 1500 kadarı sergilenmekte, geri kalan eserler ise müze depolarında beklemektedir.

Mersin'in 1. turizm hamlesini ıskaladığını bilen her duyarlı Mersinli, 2. turizm hamlesinden pay almak gerektiğinde hemfikirdir. Bu konu da çeşitli Kamu kuruluşları, iş dünyası ve sivil toplum örgütleri çeşitli öneriler ve çabalarla katkıda bulunmaya çalışmaktadırlar.

Kazanlı-Seyhan arasının turizm bölgesi olarak ilan edilmesi başarısı, bu kente gelen turist için sunulacak aktivitelerin yanında kültürel değerlerin ve tarihi mirasın korunması konusunda yapılacak çalışmalarla sonuca ulaşabilir.

İşte Mersin gibi büyük hedefler çizen bir kente, bugün pek çok Mersinlinin varlığından bile haberdar olmadığı böylesine küçük ve yetersiz bir müze elbette yakışmamaktadır.

Mersin Arkeoloji Müzesi yetkilileri uzun zamandır Mersinin görkemli bir müzeye sahip olması için çaba sarf etmektedirler. Bir dönem Eski Hükümet Konağının (Şu anda İl Sağlık Müdürlüğünün faaliyet gösterdiği bina) müze olması için yoğun çabalar sarf edildi. Ama sonuç alınamadı.

Şu anda Muğdat Camiinin güneyinde yer alan ve cami ile sahil yolu arasında kalan alanın müze olarak değerlendirilmesi fikri konuyla yakından ilgilenen kişiler ve uzmanlarca ön plana çıkmış durumdadır.

Yenişehir Belediyesinin Kültür Merkezi olarak planladığı (Bu kentte neden Kültür Merkezi Binalarının deniz kenarında olması konusunda Belediyeler ısrarcı olur?) bu alan, yapılan plan tadilatıyla Mersin Arkeoloji Müzesi olarak belirlendi. Konuyla ilgili plan tadilatı Yenişehir Belediye Meclisince onaylanarak kesinleşmesi için Mersin Büyükşehir Belediyesine sevk edildi. Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin söz konusu planı onaylamaması sonucu bu proje şu anda tasarı olmaktan ileri gidemedi.

Acilen bu plan yeniden onaylanmak üzere Mersin Büyükşehir Belediye Meclisine getirilmeli ve projenin önemi meclis üyelerine siyasi çevrelerce değil konunun uzmanları tarafından anlatılmalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 828
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster