Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '06

 
Kategori
Kentleşme
Okunma Sayısı
533
 

KENT KÜLTÜRsüzlüğÜ

Mesleğimin eğitimini aldığım yıllarda bize öğretilen bir tanım vardı: Kültür nedir?

Tarih boyunca yaratılagelen her şey kültürün bir parçasıydı öğrendiğimize göre ve bunların aktarılabilmesi için kullanılan tüm araçlar.

Bu sabah işe gelirken gördüklerimi anlatmak istiyorum biraz. Sabahın erken saatlerinde evimin kapısından adımımı attığım anda başlayan, günümün güzel başlamasını engelleyen sebeplerden.

Apartmanın içinde karşılaştığım komşumun, selamıma cevap vermemesini anlamlandıramadığımdan bahsetmek istiyorum. Oysa biz hiç de böyle öğrenmemiştik ailemizden, ya ailemin bana verdiği eğitim ile ilgili bir hata vardı ya da başka bir şeyde.

İstanbul’un merkezi sayılan semtlerinden birinde çöplerin haftada sadece iki kere toplanmasından ve diğer günler çöpümü çıkarabileceğim bir konteyner bulunmamasından söz etmek istiyorum. Bir çöp gününü kaçırırsam eğer evimin çöp ev olmasından korkuyorum.

Otobüse binmek için sıraya girdiğimde kendini önüme atan, herkesten önce otobüse binmesi gereken insanları anlatmak istiyorum.

Şoförlerin kurallara uymadan, çılgınlar gibi araç kullanmalarından, yolcu kapmak ya da erken varmak için olmadık tehlikelerle bizleri karşı karşıya bırakmalarını konuşmak istiyorum.

Tam “kazasız belasız iş yerime ulaştım, şöyle rahat bir nefes alabilirim artık” derken, eller havaya (!) modunda bangır bangır müzik dinleyen iş arkadaşlarımdan yakınmak istiyorum.

Ve gün boyu karşıma çıkan rahatsızlıkları birilerine şikayet etmek. Gamsız insanları, işini düzgün yapmayanları, pis lokantaları, kalitesiz hizmeti, bozuk yolları, kazılmış doğalgaz çukurlarını, saçma sapan televizyon programlarını, gürültüyü, kirliliği, saygısızlığı…

Sıkıntı üstüne sıkıntı yaratan binlerce şeye karşı avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum.

Bütün bunların kültürümüze yama yama ekleniyor olmasına içerliyorum.

Çocuklarımızın kendilerine selam verenlere garipseyerek bakmalarından endişeleniyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bunu istanbulda yaşamayan biri varsa çıksın ortaya daha bunun iki kadarda yazılmamış bir sürü sorun

kups 
 28.06.2006 20:48
 

Turkiyede kent mimarisnin bulundugu noktayi nasil buluyorsunuz? Gecekondu kulturunun kent mimarisine yukledigi sorunlar sizce asilabilirmi? Yani Istanbula 50 yillik bir sure verilse mimarlik olarak hatalar restore edilip, modern kent goruntusu verilebilrmi? SLM Metin

Metin YAZAREL 
 22.06.2006 4:01
Cevap :
istanbul'un sorunu gecekondulaşma değil sadece. daha büyük ölçeklerde alınan yanlış kararların sonuçlarını görüyoruz. uzun vadede daha da çok etkilerine göreceğiz. Hataların telafi edilebilmesi için 50 yıllık bir süreden bahsetmişsiniz. Bu süre içinde elbette ki çok büyük düzenleme ve düzeltmeler yapılır. Ancak telafisi olası olamayacak hatalar da yapılmaya devam edilmekte. Yanlış restorasyonlar, ulaşım kararları, imar kararları.... Arzu edilen İstanbul tarihi dokusunu koruyarak bugüne gelmiş bir modern kent olmalıdır.  18.07.2006 16:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 923
Kayıt tarihi
: 30.05.06
 
 

Kente dair düşünceler, yorumlar, gözlemler, hisler... Bir mimarın gözünden kentte yaşananlar...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster