Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '09

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
833
 

Kent Müzeleri Uluslararası Konferansı

Kent Müzeleri Uluslararası Konferansı
 

Kent Müzeleri Uluslararası Komitesi CAMOC’un 2009 Konferansı İstanbul’da…


Kent Müzeleri Uluslararası Komitesi CAMOC, 2009 Konferansı’nı 28 – 30 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da yapıyor. Her yıl farklı bir şehirde toplanan CAMOC Konferansı, bu yıl İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın destek ve düzenlemesiyle kentimizde gerçekleşiyor.

UNESCO’nun müzelerle ilgili örgütü Uluslararası Müzeler Konseyi ICOM’u oluşturan 30 komite arasında en genci olan CAMOC (Kent Müzeleri Uluslararası Komitesi), 2009 Yılı Konferansı’nı kentimizde gerçekleştiriyor. Böylece ilk kez bir ICOM komitesinin toplantısı Türkiye’de yapılıyor ve İstanbul, ICOM konferans haritasına girmiş oluyor.

CAMOC, kent kimliğini güçlendirmek ve geliştirmek amacıyla şehrin geçmişi, bugünü ve geleceğine ait özgün malzemeyi toplama, koruma ve sergileme konusunda şehir müzelerine destek olmaya ve onları yüreklendirmeye odaklanır. Kente dair müzelerde çalışan veya bunlarla ilgilenen insanların, kent plancıları, tarihçiler, iktisatçılar, mimarlar ve coğrafyacıların bilgi ve deneyimlerini paylaşacakları, fikir alış verişinde bulunacakları ve uluslararası işbirlikleri geliştirecekleri bir forum olarak görev yapar.

CAMOC, kentlerin tüm dünyada odak haline gelmesini, ekonomik önemlerini, yol açtıkları sorunları ve imkanları ele alır. Kirlilikten rejenerasyona, özel ya da kamusal ulaşıma, banliyölere kaçışa, kültürel mirasın tahribine ve duyarsız gelişmeye kadar kentle ilgili her türlü tartışmanın içinde yer alır. Daha iyi kentlerin yaratılmasına katkı sağlamayı amaçlar.

CAMOC 2009 İstanbul Konferansı’nın teması “Elektronik Çağda Kentsel Tarihi Toplamak”. Konferansa katılan 100’ün üzerinde delegenin yaklaşık yarısı çeşitli yabancı kentlerden geliyor. Brezilya’dan Avustralya’ya İsveç’ten Portekiz’e, ABD’ye, Yunanistan’a kadar geniş bir coğrafyaya yayılan bu şehir müzelerinin deneyimlerini ve hedeflerini seslendirecek tebliğlerin, henüz yola çıkmaya hazırlanan İstanbul kent ve semt müzeleri için şanslı bir ortam yaratacağı kuşkusuzdur.

Genellikle kent müzelerinin önderliğinde düzenlenen CAMOC yıllık konferansı, henüz bir kent müzesine sahip olmayan şehrimizde İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteği ve düzenlemesiyle gerçekleşiyor. CAMOC Yürütme Kurulu’nda dünyanın çeşitli ülkelerinden kent müzeleri temsilcileri yer almakta. CAMOC Başkanı Galina Vedernikova Moskova Kent Müzeleri Grubu Direktörü, CAMOC Başkan Yardımcısı Robert Macdonald ise New York Kent Müzesi Emeritus Direktörüdür. CAMOC Yürütme Kurulu Üyesi olan Suay Aksoy, İstanbul 2010 AKB Ajansı Kültürel Miras ve Müzeler Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Uluslararası Müzeler Konseyi’nin en başarılı komitelerinden biri olan CAMOC, yeni girişimi olan “Kentin Sanal Müzesi” projesiyle 2009’da ICOM’un destek ödülünü kazandı. Sanal Müze’de yayınlanması planlanan ilk ana etkinlik de İstanbul’da gerçekleşecek bu konferans olacak. Konferansın tümü bu amaçla videoyla kayda alınacak.

Pera Müzesi salonlarını açarak konferansa destek olmaktadır. Açılış resepsiyonu da Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde yer alacaktır. Konferans dili İngilizce olup, Türkçe ve Rusça simültane çeviri yapılacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 369
Toplam yorum
: 214
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1073
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

1969 doğumlu. Tasarımcı, endüstriyel otomasyon sistemleri için yazılım geliştiriyor. Yüksek öğren..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster