Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
7070
 

Kentleşme ve çevre kirliliği

Kentleşme ve çevre kirliliği
 

Hızlı ve aşırı kentleşmenin günümüze getirdiği önemli çevre sorunları bulunmaktadır. Kentlerde görülen temel kirlilikler çöp ve su kirliliğidir. Tabii bu kirliliğin arasına hava kirliliğini de dahil etmemiz gerekir.

Kentlerdeki hava kirliliğinin düzensiz ve yanlış kentleşmeden-yanlış yer seçiminden- kaynaklandığını söyleyebiliriz. Ayrıca, yanlış yakıt seçimi ve kullanımı ve büyük şehirlerdeki yoğun trafiğinde hava kirliliğinde önemli rolü vardır.

Kentlerdeki su kirliliğinin ise daha çok altyapı sorunundan kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Özellikle ülkemizde, bir çok şehirde kanalizasyon suları herhangi bir ön işleme tabi tutulmaksızın, denize veya çevredeki en yakın su kaynaklarına boşaltılmaktadır. Kanalizasyon suları bilindiği gibi nitrat ve fosforca zengin sulardır. Bu özelliklerinin yanı sıra bir çok hastalık yapıcı mikrobu da (patojen) beraberlerinde taşımaktadırlar. Bundan dolayı kanalizasyon sularının, su kaynaklarına boşaltıldığı yerlerdeki sularda önemli miktarda hastalık yapıcı mikrop bulunmaktadır. Bu da insan sağlığı ve çevre kirliliği açısından önemli bir sorundur.

Bir başka kirlilik türü ise çöplerdir. Çöpler, genelde kullanılmayan alanlara, kuru dere yataklarına, deniz, akarsu kenarlarına yakın olan yerlere boşaltılmaktadırlar. Böyle yerlere bırakılan çöpler ise çoğunlukla yakma yoluyla yok edilmektedirler.

Fakat, çöpler uygun şartlar altında çok çabuk bozunuma uğrarlar. Bu bozunma sonucunda kendi bünyelerinde hastalık yapıcı mikroplar veya organizmalar bulundurulabilirler. Bu mikroplarda çeşitli yollarla insana aktarılmaktadır.

Ayrıca, dere, deniz gibi yerlere direkt olarak veya yakınına boşaltılan çöplerde zamanla suyun biolojik ve fizyolojik olarak kirlenmesine neden olmaktadır.

Bütün bunlardan başka, henüz kirlilik olarak kabul edilmiyorsa da –özellikle kentler ve sanayii bölgelerinde- trafik ve gürültü de çevre kirliliği içinde yer almaktadır.

(Fotoğraf: http://www.fotokritik.com/145538)

var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E")); try { var pageTracker = _gat._getTracker("UA-7006964-1"); pageTracker._trackPageview(); } catch(err) {}

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

içinde bulunduğumuz kent sorunları, anlatmakla bitmez. bu bir sistem sorunudur.kapitalist sistem'i sorgulamak gerekir.yazdıklarınıza katılmamak elde değil. bir de bu kentler'de köyünden şehire gelmiş insanların uyum sorunları mevcut. uyum sağlamadığı zaman da dönmüyor maalesef.bir sorun olup çıkıyor. yöentimler de buna seyirci kalıyor.

Zadig 
 02.06.2007 15:16
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim.Sizinde belirttiğiniz gibi bu tamamen bir sistem sorunu.Çünkü kapitalist sistemin en büyük özelliği tüketmek, yok etmek ve kirletmek.Göç sorununun temelinde bile eşitsizlik yok mu?Eğer ülkemizin her yerinde eğitimden,işsizliğe kadar pek çok soruna çözüm bulunabilmiş olsaydı.Bugün böyle büyük bir sorunla karşılaşmaydıkk.Yerel yönetimler ise başlı başına bir problem.Ne yazık ki, bu duruma geldik. Selamlarımla  02.06.2007 21:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 476
Toplam mesaj
: 111
Ort. okunma sayısı
: 1327
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

1960 İstanbul doğumluyum. Kitap okumayı, yazı yazmayı, resim yapmayı ve yabancı dil'den Türkçe'ye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster