Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '17

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
31
 

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Nasıl Yapılır?

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Nasıl Yapılır?
 

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Nasıl Yapılır?


Kulak insanın dış görünüşünü etkileyen ve aynı zamanda işlevi oldukça büyük olan bir organdır. Kulakta; doğuştan gelişmeme gibi birçok değişik şekilsel bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. En sık görülen bozukluk ise kepçe kulak olarak tabir edilen deformitedir. Kepçe kulak; kulak kıkırdaklarının zayıf olması ve bu yüzden kulak kıvrımlarının yeterli olarak gelişmemiş olmasıdır. Şekil olarak öne ve yana doğru duran kulak şeklidir.

Bu durum kalıtsaldır ve sonradan herhangi bir şekilde oluşan bir problem değildir.
Kulak kepçesi günümüzde oldukça ileri teknik yöntemlerle rahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Kepçe kulak estetiği ameliyatı bir bireyin kulak gelişiminin tamamlanmasından itibaren yani 4 ile 6 yaş en az ameliyat yaşı olmak üzere istenilen zamanda yapılabilmektedir. Ameliyatın çocukluk döneminde yapılması çocuğu hem psikolojik olarak rahatlatır hem de yetişkin dönemde kulak kıkırdağı daha sert bir hal alacağı için çocukken yapılan ameliyat daha rahat ve kolay olabilmektedir. Kulak estetiği ameliyatı düzgün bir şekilde planlanarak ve hasta ile sağlıklı iletişim kurarak yapıldığında risk taşımayan bir operasyondur. Hastanın yaşına göre genel ya da lokal anestezi uygulanmaktadır.

Ameliyat süresi ortalama 1,5-2 saattir. Ve hasta hemen ayağa kalkabilmektedir.
Kulak estetiği ameliyatı kulak arkasından yapılan kesi ile kıkırdakların yeniden şekillendirilmesi esasına dayanmaktadır. Kesi kulağın genellikle arka kısmından yapıldığı için dışardan herhangi bir dikiş izi görülmemektedir. Ameliyat sonrası hastalar kulaklarına bir süre dikkat etmeleri gerekmektedir ve doktorun önerisine göre bandaj gibi kulağın açılmasını engelleyen bir şey kullanmalıdırlar. Kepçe kulak rahatsızlığının işitme ile bir ilgisi yoktur. Yapılan ameliyat da kulağın işitme fonksiyonlarını herhangi bir şekilde etkilememektedir. Kepçe kulak rahatsızlığı özellikle çocukların küçük yaşta psikolojik olarak oldukça fazla etkilendiği bir durumdur. Ayrıca kadınlar da kepçe kulak rahatsızlığından oldukça etkilenmektedir. Dış görünüşlerinin bozulduğunu düşündükleri için kulaklarını sürekli olarak gizlemek durumunda kalmaktadırlar. Bu da kepçe kulak rahatsızlığı olan çoğu kişinin ortak sorunudur ve ister istemez kişileri olumsuz etkilemektedir. Artık ilerleyen teknoloji ve başarılı cerrahlar ile kulakların güzel görünüme kavuşması kolay ve risksiz bir hal almıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 127
Kayıt tarihi
: 06.10.17
 
 

Plastik, Rekonstrüktif, Plastik ve El Cerrahisi Uzmanı, Mikrocerrahi Uzmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster