Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '17

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
45
 

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır
 

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır


Kulak hayatımızda önemli bir yeri olan işlevsel bir parçamız, organımızdır. Kişinin duymasını sağlayan bu duyu organımız görüntü itibari ile de oldukça dikkat çekmektedir. Kulağın Çok büyük olması veya küçük olması gibi şikayetler artış göstermektedir.  Özellikle küçük yaştaki çocuklar bu kulak büyüklüğü probleminden muzdariptir. Kulak kepçesi deri ve incecik doku ile kaplanmış kıkırdak yapıdır. Kıkırdak zamanla sertleşmektedir. Bu yüzden kulak küçük çocuklarda çok daha esnek ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Öncelikle kulak kepçesinin estetik  olabilmesi için belli bir zaman geçmesi önemlidir.

Çocukken yapılması tavsiye edilen bu operasyon doktor hasta arasında planlı bir şekilde ilerleyen bir süreçtir.
Bu operasyonda ameliyat öncesi psikolojinin iyi olması ve ameliyatın ilerleyiş şekli tamamen hasta ve ailesi ile paylaşılarak belirlenmelidir. Genellikle 5 yaşından önce bu ameliyatın yapılması önerilmez. Ortalama 5 yaş sonrası dönemde yapılması daha uygundur. Kulak gelişimini 6 yaşına kadar tamamlamaktadır. 6 yaşında ameliyat edilmesinin önerilmesinin sebebi de kıkırdak dokunun o dönemlerde daha yumuşak olması ve ameliyatı kolaylaştırmasıdır. Bir diğer sebep de o yaşlardaki çocuklar genellikle bu tür dış görünüşlerine çok fazla takılmaktadırlar. Bu da çocukları o dönemlerde çok etkilemektedir ve ergenlik döneminde çok daha içe kapanık hale gelmelerine sebep olmaktadır. Önerilen yaşta bu ameliyatın gerçekleştirilmesi hem çocuğun ailesi hem çocuğun psikolojisi hem de doktoru için çok daha doğrudur. Genç yaşta veya çocukken yapılan kepçe kulak ameliyatlarında kulağın kıkırdak yapısının esnekliği sayesinde kulak kepçesine şekil verilmesi çok daha kolaydır.


Kepçe kulak ameliyatı için birçok farklı teknik uygulanmaktadır.
Kulağın kıkırdak yapısına göre değişik yöntemler uygulanmaktadır. Kepçe kulak estetiği yapılırken kulağın arkasından kesi açılarak kulaktaki fazla kıkırdak yapı çıkarılarak veya kulaktaki şekil bozukluğuna neden olan kısımlar düzeltilerek kulak istenilen şekle ve boyuta getirilebilmektedir. Daha sonrasında kulak arkasındaki kesi kapatılarak pansuman yapılır. Kesiler ise herhengi bir görüntü problemi yaratmaz çünkü kesiler kulak arkasında bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında kişi ortalama 10 gün fiziksel aktivitelerde çok fazla bulunmadığı sürece ve geceleri kafa bandı kullandığı sürece ameliyat sonrası herhangi bir sorun yaşamayacaktır.

 

http://www.drerdemguven.com/kepce-kulak-ameliyati

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 108
Kayıt tarihi
: 06.10.17
 
 

Plastik, Rekonstrüktif, Plastik ve El Cerrahisi Uzmanı, Mikrocerrahi Uzmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster