Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '19

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
12
 

Kepçe Kulak Estetiği

Kulakta en sık gördüğümüz estetik problem kepçe kulak bozukluğudur. Burada asıl problem kıkırdakların zayıflığıdır. Bu zayıflık sonucunda kulaktaki kıvrımlar oluşmaz ve yana doğru açılanır.
 
Kepçe kulak doğuştan gelen bir bozukluktur, bu nedenle en sık gelen hasta grubu okul çağı çocuklarıdır. Bu dönemde çocuklar alay konusu olabiliyor ve bu durum da onların okul başarılarını ve ilişkilerini anlamlı ölçüde etkiler. Bu nedenle en uygun cerrahi zamanı 6 yaş civarıdır (okula başlamadan önce). Ancak erişkinlik döneminde de kepçe kulak ameliyatları yapılabilir.
 
Kepçe Kulak Ameliyatı
Kepçe kulak ameliyatı lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Kulaktaki deformiteye göre çeşitli teknikler kullanılabilmektedir. Sadece kıkırdaklarda düzleşme ve yana doğru açılanma varsa arkadan yapılan kesi sonrasında dikiş teknikleriyle bu bozukluk düzeltilebilir. Ancak bazen bunlara ek olarak dış kulağın en derin yeri (konka dediğimiz kısım) çok büyük olabilmektedir. Bu durumda sadece dikiş tekniği yetmez, o bölgeden parça çıkartarak küçültmek gerekebilir ancak sonrasında kıkırdak zayıflamasına bağlı bozukluk gelişebilir. Burada bunu engellemek adına  kesi yapılıyor, konka dediğimiz bölüm ikiye ayrılıyor ve parça çıkarılmadan birbiri üstüne kaydırılıyor. Bu nedenle kıkırdak zayıflaması bir yana aslında güçlenmiş oluyor.
 
Ameliyat sonrasında sporcu bandı dediğimiz bir bandı en az 3 hafta takmanız gerekiyor, iz kulak arkasında kaldığı için görünür olmuyor. Bu ameliyat nispeten kolay ancak hastalar üzerinde etkisi büyük olan bir ameliyattır. Çocuk yaşta yapılması daha iyi sonuçlar verir ancak erişkinlikte de rahatlıkla yapılabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 22
Kayıt tarihi
: 08.08.19
 
 

Doç. Dr. Memet Yazar 1975 yılında Kars'ta doğdu, Kars Endüstri Meslek Lisesi, Elektronik Bölümünü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster