Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '17

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
51
 

Kepçe Kulak Nasıl Tedavi Edilir?

Kepçe Kulak Nasıl Tedavi Edilir?
 

Kepçe Kulak Nasıl Tedavi Edilir?


Günümüzde kulağın gelişmemesi veya kulak kepçesinin normalden büyük olması gibi pekçok nedenle kulak estetiği yapılmaktadır. Kulağın kepçe olması de en çok rastlanan kulaktaki şekil bozukluklarındandır. Kepçe kulak sorunu herhangi bir işitme problemine yol açmamaktadır. Şekilsel bir bozukluktur. Tedavisi ise ameliyat yoluyla yapılmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı 6 yaş ve sonrasında yapılabilen bşr ameliyattır. 6 yaşından sonra rahatlıkla yaptırılabilen bir operasyondur. Genellikle 6 yaş civarında bu ameliyatın olması hem psikolojik olarak hem de ameliyat olarak çok daha kolay ve doğru bir harekettir. Küçük çocuklarda kepçe kulak psikolojik olarak çocuğu etkileyebilmektedir. Arkadaşlarının kulakları ile kendikilerini kıyas yaparak daha çok bir sorun oluşabilmektedir. Ve buna ek olarak da kulak kıkırdak yapıdan oluşan bir organ olduğu için kıkırdak her geçen zaman daha da sertleşmektedir. Bu sebepler göz önüne alındığında ameliyatın 6 yaş civarında yapılması önerilmektedir.

Ameliyat çocuklara yapılacaksa genel anestezi ile yapılmaktadır.
Eğer yetişkinlere yapılacaksa da lokal anestezi tercih edilerek yapılmaktadır. Kulağın arkasından kesi açılarak ameliyat başlamaktadır. Kulak kıkırdağı şekillendirilerek bu kesi ameliyat sonunda kapatılır. Hem kulak arkasında kalacağından hem de estetik dikiş ile kapatılacağından iz kalma gibi bir sorun yaşanmayacaktır. Her ameliyatta olduğu gibi şişlik gibi sorunlar az da olsa olabilmektedir. Ortalama 2-3 hafta sonunda kulak iyileşmiş olacaktır. Dikişler alındktan sonra 3-4 hafta daha kulağın şeklini bozmamak için elastik bandajlar kullanılmaya devam etmektedir.


Kulaktaki şekil bozukluklarının yanısıra bir de kulağın doğuştan gelişmeme durumu saptanabilmektedir.
Bu şekilde olan hastalar da kulak estetiği için talepte bulunmaktadırlar. Bu tür bir sorun için kaburgadan alınan kıkırdak ve kemik dokuları ile özellikle kıkırdak kullanılarak kulak formuna getirilerek saçlı derinin altına yerleştirilmektedir. Bu operasyon 2 seanstan oluşmaktadır. Kulak 2. seansta deriden ayrılarak kulağın arkası açılmaktadır. Bu operasyon oldukça dikkat gerektiren bir operasyondur. İyi bir sonuç elde etmek için iyi bir cerrah seçimi bu tür ameliyatlarda oldukça önemlidir. Bu ameliyat titizlikle yürütüldüğü takdirde kulağı gelişmeyen bir hasta için oluşturulan kulak ömür boyu hastaya uyum sağlayacaktır.

 http://www.drerdemguven.com/kepce-kulak-nasil-tedavi-edilir/kepce-kulak-ameliyati

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 123
Kayıt tarihi
: 06.10.17
 
 

Plastik, Rekonstrüktif, Plastik ve El Cerrahisi Uzmanı, Mikrocerrahi Uzmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster