Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
390
 

Keramet başörtüsünde değil akıldadır !

Keramet başörtüsünde değil akıldadır !
 

Baş örtüsü


Ülkede bir başörtüsü tartışmasıdır gidiyor. Televizyonda haberleri izlerken bir kadın inanlardan olduğu için başörtüsü taktığını söylediği. Yani bu kadının gözünde başörtüsü takmayanlar Allah'a inanmıyor. Kendisinin böyle bir ön yargıya sahip olduğu kurduğu cümleden anlaşılıyor.

Bu durum beni çok sinirlendirdi. Tabi ki genelleme yapmak istemiyorum ama bu kadın gibi düşünen çok insan var ülkede. Oysaki resmi kurumlarda başörtüsü yasağının kalkmasına ben de çok sevinmiştim. Yasaklanan şeyler daima psikolojik açıdan insanoğluna cazip gelir. Çünkü bazıları da sırf yasak diye başörtüsü takıyordu.

Başörtüsü Kuranı Kerim'de edep yerlerinin örtünmesi olarak geçmektedir. Aslında başörtüsü yorumunu getirenler Kuranı Kerimi yorumlayan kişilerdir. Oysaki Arapçadan Türkçeye tam olarak çevirdiğimizde ziynetlerinizi örtün kelimeleri geçmektedir.

Kuranı Kerimin indiği devir cahiliye devriydi ve o devirde kadınlara çok kötü davranılıyordu. Kız çocukları diri diri toprağa gömülüyor ve aşiret halinde yaşayan araplar kadınların ırzına geçebiliyorlardı. Ortada ne bir devlet vardı ne de kadınların haklarını koruyacak yasalar.

Günümüzde Allah'a şükür ülkemizin polisi, jandarması ve yasaları mevcut. O devirler geride kaldı ve kadınların artık erkeklerden korunmak için başörtüsü takmasına, başörtüsünün yada çarşafının arkasına gizlenmesine gerek kalmadı.

Ama her nedense bazı insanlar bu geleneği sürdürmek istiyor ve adına da inanç diyor. Bence Allah'a inanmak birine yalan söylememek, iftira atmamak, hırsızlık yapmamak, başkasının arkasından konuşmamak ve en önemlisi başka canlılara zarar vermemektir. İnanmak bence budur. Yani keramet başörtüsünde değil başörtüsünün altındaki akıldadır. İnsanların düşünce yapısı değişmedikçe bu tür basit konular her zaman büyük davalara yol açar.

Belki binlerce yıl sonra insanlar tarihe gülümseyerek bakıp ne kadar küçük şeyler yüzünden birbirlerini kırdıklarını anlayacaklar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kadınlar şu an başörtü örtüyorlarsa erkeklerden korktuğu için değildir. O zaman evet öyle imiş,“… kadınlar zinet yerlerini kocaları, kendi babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, el­leri altında bulundurdukları cariyeler, kadına arzusu kalmamış ele bakar hale gelmiş erkekler ve kadınların mahrem yerlerinin farkına varmayan erkek çocuklardan başkasına açmasınlar…” (Nur 24/31) Başörtüsü ile tabii ki gündem yapmamak lazım. Ama örtünme ayeti var ve hala da geçerli...Selamlar.

Sündüs Akkaya 
 21.11.2013 23:50
Cevap :
Kuranı Kerimin indiği tarihlerde bir hukuk devleti olmadığı için güçsüz insanlar açısından (O devirde kadınlar ve çocuklar güçsüzmüş) hayatın devamlılığını sağlamak için bir takım düzenlemeler gelmiştir. Örtünmek de bunlardan biri ve bir ayrıntıdır. Örtünmenin haricinde başka düzenlemeler de gelmiştir örneğin miras konusunda ama herkes bu örtünme olayına takılıp kalıyor. Kuranı Kerim harika bir kitaptır. Önceliği de insanın iç dünyasını düzeltmesine ilişkindir. Örneğin yalan söylememek, adam öldürmemek, iftira atmamak, hırsızlık yapmamak gerektiği de insanlara emredilmiştir. Ama hacca gidip başkasına iftira atan insanlar da mevcuttur. Herhalde atılan iftiralar üzerimizde elbise gibi gözükmediği için bu kadar rahat olunabiliyor. Ben şahsen kendi zevkime ve hava koşullarına göre giyinmeyi tercih ederim. Sevgiler, saygılar.  22.11.2013 13:24
 

Yazımı yorumlayan Ayşe Yılmaz'ın yorumuna cevap vermek istiyorum. Anladığım kadarıyla üye olmadığı için yazdığım cevap gönderilemiyor. Cevap: Ayşe Hanım aslında siz de beni eleştiriyor kendi hatanıza düşüyorsunuz. Ayrıca herkes herkesi eleştirebilir malum düşüncelere gem vurmak mümkün değil. Ben insanları başı örtük yada kapalı diye ayırmam. Herkes kendi inancına göre davranabilir. Eleştirdiğim konu Türkiye'de çoğu insan başı açık kişileri Allah'a inanmıyormuş gibi algılıyor. Ben ayetleri farklı yorumluyorum. Örtünmek bir ayrıntıdır. Eğer öyle olmasaydı Kuranı Kerim "oku" diye değil "örtünün" diye başlardı. Çoğunluğun hata yapması yapılan şeyin doğru olduğunu kanıtlamaz. Allah herkese doğruyla yanlışı ayırt edecek akıl ve fikir versin !

Mediacat 
 03.11.2013 12:45
 

Baş örütüsü ile alakalı herkes konuşmuş, birşey söylemişti. siz de bu konuyu es geçmemişsiniz, canınız sağolsun.socrates'in de söylediği üzere önce insan kendini bilmedilidir (know thyself!). anladığım kadarıyla din bilimci, ilahiyatçı veya din adamı değilsiniz ve siz de dini, Allah'ın emirlerini ve Kur'anı kendi kafanıza göre aklınızca yorumluyorsunuz. bunu yapmak size düşmez.siz söylediğiniz gibi bir inanan iseniz öncelikle insanları eleştirmemeyi öğrenmelisiniz. yazınızda insanları ayrımcı söylemde bulundukalrı için kınıyor, ama aynısını yapıyorsunuz. sizin de yazınız çok kutuplaştırıcı olmuş.canınız birşeyler yazmak istiyorsa politika yazın, ekonomi yazın ama lütfen din ile alakalı yazmayın. mazallah bu gidişle imanınızdan olacaksınız. çünkü Kur'anın bir ayetini yok saydığınızda imanınızı sorgulamanız gerekir.saygılar...

Ayşe Yılmaz 
 01.11.2013 9:17
Cevap :
Ayşe Hanım aslında siz de beni eleştiriyor kendi hatanıza düşüyorsunuz. Ayrıca herkes herkesi eleştirebilir malum düşüncelere gem vurmak mümkün değil. Ben insanları başı örtük yada kapalı diye ayırmam. Herkes kendi inancına göre davranabilir. Eleştirdiğim konu Türkiye'de çoğu insan başı açık kişileri Allah'a inanmıyormuş gibi algılıyor. Ben ayetleri farklı yorumluyorum. Örtünmek bir ayrıntıdır. Eğer öyle olmasaydı Kuranı Kerim "oku" diye değil "örtünün" diye başlardı. Çoğunluğun hata yapması yapılan şeyin doğru olduğunu kanıtlamaz. Allah herkese doğruyla yanlışı ayırt edecek akıl ve fikir versin !  03.11.2013 12:40
 

Önce örtünün kuranda ziynet yerleri dediğiğinden başlayarak cahiliye devrine geçiş ve sonrasında ihtiyaç olmadığına kadar indirgediniz.Bu sizin analadığınız.Herkes sizin gibi anlamak zorundamı? Konu biraz daha uzasa artık kuranada ihtiyaç olmadığını söyleyebileceksiniz.Ben örtü inancım gereğidir derken,sende benim örtünmeyenlere inançsız dediğimi anlıyorsun.Sen anlamak istediğin gibi anla,yaşamak istediğin gibi yaşa.Bırakta diğerleride senin sahip olduğun özgürlüğe sahip olsunlar.Bu vatan kimsenin babasının malı değildir.

Yahya Güveli 
 30.10.2013 2:03
Cevap :
Yahya Bey, yazımı dikkatle okursanız ben kimseye örtünmesin demiyorum. Hatta bu yasağın kalmasına ben de sevinmiştim diyorum. Televizyondaki kadının ifadesinde "Ben inananlardan olduğum için örtünüyorum..." lafına sinirlendim. Bu kişi "İnancım gereği örtünüyorum..." dese daha doğru olurdu. Çünkü inananlardan olmak öyle kolay bir iş değil. Saygılarımla,   30.10.2013 16:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 584
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1795
Kayıt tarihi
: 27.05.09
 
 

Herşey birbirini etkiler prensibiyle astrolojiyi bilimsel bir platforma taşımaya çalışmaktayım. Asl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster