Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
744
 

Kerim Korkut’la yeni ufuklara doğru/Kültür hayatın çöplüğü

Kerim Korkut’la yeni ufuklara doğru/Kültür hayatın çöplüğü
 

Bakın kitap okuyor ama 50 bin kişinin katili, demek ki kitaplarda hep doğru şeyler yazmıyormuş!


Yaşamın yazılması bana mantıklı gelmiyor; yazıp yaşamak da yaşayıp yazmak da. “Şunu yapacağım” Aklında var zaten niye bir de kâğıda döküyorsun, yaşa bitsin yenisi gelsin.

Kültür hayatın bir kısmını gereksiz kılmak, “E biz yaşadıklarımızı okuyup izlemeyi de seviyoruz; nasıl yaşamışız” Yaşanmış hayat çöpe atılmış demektir, çöpe attığın bir şeyi gidip oradan tekrar alıyor musun?

Bunu sizlere anlatmak oldukça zor, sadece yaşasanız mesela, yüreğinizde biriktirseniz yaşadıklarınızı. “Kültürle hayatı, dünyayı tanıyoruz” Sorun da burada zaten, niye tanıyorsunuz bilmeden habersizce yaşayın, her yaptığınız yeni bir hayat, her gittiğiniz yer yeni bir dünya olsun.

“Başka insanlar, başka yerler de ilginç, onları tanıyor hayatlarını öğreniyoruz” O başka dediğiniz insanlarla o başka yerlere gidin mesela. Hoş romanlar, hikâyeler, sinema, müzik, resim bana göre kültür değil; gerçeği anlatmasın ya da gerçek gibi anlatmasın, şu şunu yapmış burada bu olmuş kimin umurunda, yiyip hazmedemediğimiz şeyler bunlar.

“Dünyadan haber almamız lazım ama” Sizin kendinizle ilgiliyse tamam da okuduklarının ne kadarı seninle ilgili? Basın, medya kültürle para basıyor onun bunun hayatını sana izlettiriyor; sonra çıkıp diyorsun ki “Televizyon açıksa bakarım” Öyle diyeceğine dayatılan kültür çöplüğüne itiraz etsene.

Ben iyiyi doğruyu yazmadan da öğrenirim, ciltler dolusu kitapları basmadan da öğrenirim; kültürle yanlışı da öğrenirim. Okumaya bundan karşıyım, kütüphaneleri bu nedenle sevmiyorum, sorunsuz bir hayatın arşivi olmaz. Güzel bir film, bir dizi, eğlence programı, zevk alacağım hikâye roman resim müzik, bilimsel çalışmaların broşürü… Bunlar için kütüphaneye gitmem gerekmiyor, arşive bakmam gerekmiyor; bana ne dünyayı kurtaran adamın kitabından, kurtarsın gelsin.

Edebiyatın edebiyatı o kadar gereksiz bir şey ki, maçın yorumu gibi; şair yazmış acaba ne demiş?

ERIC VAN BUYTEN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, her okuyor gürdüğümüze doğru insan diyemeyiz, İşte bu yüzden daha çok okumalıyız ki; hangi kitabın bizi ileri hangisinin geriye götüreceği ayrımı yapabilelim.Selamlar

Cemile Torun 
 12.08.2017 22:15
Cevap :
Valla ben 20 yıldır okumuyorum, hayatı izliyorum...  16.08.2017 12:07
 

Kerim Bey,ilginç bir yazı;ama her şeyi yaşamaya bir insanın yaşamı yetmiyor.O nedenle başkalarının yazdıklarından öğreneceklerimiz olduğu için okuyoruz,kütüphanelere gidiyoruz.Bu,okuma alışkanlığı olanların yaşam biçimi.Selamlar.

Hüseyin Başdoğan 
 03.08.2017 22:47
Cevap :
"her şeyi yaşamaya bir insanın yaşamı yetmiyor.O nedenle başkalarının yazdıklarından öğreneceklerimiz olduğu için okuyoruz,kütüphanelere gidiyoruz." Yorumunuzun bu kısmı dikkat çekici.  09.08.2017 22:08
 

Merhaba, Yaşayarak kazanmak da çok önemli ama birde "ibret" var. Bu yüzden başkalarının yazdıkları da bir gözden geçirilmeli. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 10.01.2017 23:16
Cevap :
Vakit yok, ömür kısa yaşamaya bile yetmiyor; bakın 60'lara geldik, şunun şurasında 40 yıllık ömrümüz kaldı.  11.01.2017 1:24
 

Bilgi insanın içindedir,düşünceyle ulaşılabilir bilmediklerimizin bir kısmına;ama bilginin dolaşımı,çağalımı ve şekillenmesi de şarttır.Bir kitap bir dünya,bir insan demektir,onun duyguları,düşünceleri,görüşleri önemlidir bence.Örneğin yaşamın anahtarı matematiktir.Öğrenilmese ileri gidilmez.Şiir de duyguların pınarıdır;susayan gerektiğinde ondan içmelidir;ama elbette ne yazdığı önemlidir.Uygulamalı yaşam fikrinize katılıyorum ama tamamen...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 10.01.2017 17:31
Cevap :
Yok benim bilime itirazım yok ama kültürün bizi oyaladığını düşünüyorum.  14.01.2017 16:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6178
Toplam yorum
: 15180
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster