Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
482
 

Kerim Korkut'la yeni ufuklara doğru/Marjinal

Kerim Korkut'la yeni ufuklara doğru/Marjinal
 

İnsanlar sürü olmamalıdırlar, böyle görülmemelidirler ama işin gerçeği özellikle de belli bir yetişkinlik sürecinden geçmemiş olanlar maalesef sürüdürler. Sürüde koçun tos vurması, tekenin boynuz atması tepkiyle karşılanır çünkü diğerleri bunu yapamazlar. İşte sürü özelliği gösteren insan yığınları içinde koç gibi, teke gibi ayrılan, seçilen bir kısım insanlar marjinal olarak nitelenip sözde yanlış, olumsuz addedilerek dışlanırlar. 

Marjinallik güneştir. Karanlığa razı olanlar bunu anlayamazlar. Meyvelerin en güzeli uçlarda yetişir. Denizin en güzel yerleri kıyılardır. Ortada pislik vardır. Kıyılar adamı atar, denizin ortası yutar. Ortada genellikle bir şey olmaz; rüzgâr kıyıları vurur. Onun için ortası korkaklar için harika bir sığınma yeridir. 

Türkiye’de merkezdeki partiler, merkezde olanlar ülke yararı bakımından beş kuruş etmezler fakat etliye sütlüye karışmayıp korkakların güvenliği sağlandığı için herkes merkeze koşar. Bugün Türkiye’de merkez partisi olmak bir üstünlüktür çünkü halk korkar ve kıyılarda kayalara çarpacağını sanarak ülkeyi satanların kanatları altına sığınmaya çalışır. Bugün bu konuda ne söylesen insanları ikna edemezsin. Türk halkına göre sokakta yürüyen kötü, evinde oturan iyidir. Türk halkına göre konuşan, bağıran, haykıran kötü; susan iyidir. “Götürürler merkeze… “ çok kaba, terbiyesiz fakat bir o kadar da isabetli bir deyimdir. 

Sık sık duyarız “Küçük marjinal guruplar…” Küçümseyerek bakarlar haksızlığı protesto için alanları dolduranlara. Terörist derler onlara, sözde maşadır çoğu. Türkiye’deki marjinallik için ben de aynı ifadeleri kullanıyorum ama içlerinde bir tek Jan Jak Russo görsem, apoletlerini söken Albay Mustafa, Che Guevara, Gandi görsem koca milleti elimin tersiyle iterdim. Türkiye’deki marjinaller marjinalliğin yüzkarasıdırlar. 

İnsanları köleleştiren ideolojilerin peşinden koşup halktan kopuk maceralara atılan bu ideologya sapkınları hiçbir zaman milletimizin iltifatına mazhar olamamışlardır. Hoş, millette marjinalliğin o yüce ruhunu anlayacak kabiliyetin olup olmadığı da tartışılır ya, olsaydı bile eminim marjinalleri seçmeyeceklerdi. 

Halkımız bunlara karşı böyle davranmakta belki haklıdır ama marjinalliğe gösterilen aşağılayıcı davranış da utanç vericidir. Marjinal Köroğlu’dur, Dadaloğlu, Yunus’tur. Muhammet’tir, Atatürk’tür. TV’ de haber veriyor, yorum yapıyor “Şu küçük marjinal guruplar…” Aşağılamaya bakar mısın? Sen ne biliyorsun ki marjinallik konusunda? Kısaca marjinallik yüce bir olgu ama Türkiye’deki marjinaller buna layık değiller. 

Marjinallik sürüden ayrılmaktır; koç gibi tos vurup, teke gibi boynuz sallamaktır. Marjinal el bağlamaz; efendisi yoktur. Eğer ülkemiz halkı marjinal olabilseydi şu anki yöneticiler davar güdüyorlardı. 

Türkiye için en büyük tehlike halkımızın ortada yani merkezde toplanmasıdır. Merkezde rengin belli olmasa da olur. Merkezde vatansever ile vatan hainini ayırmak zordur. Merkezdeki insanları kandırmak çocuk oyuncağıdır. Bunlar kitle partilerine oy verip bilinçli oy kullanmazlar. Belli bazı sömürü odakları ülkenin bölünme tehlikesini öne sürerek bir korku ortamı yaratıp hayvanları ahıra doldurur gibi halkımızı merkeze topluyorlar. 

Maşallah bizlerin marjinal diye övündüğümüz sağdan soldan guruplar perde gerisinde onları yönetenlerce faşizan tavırlar sergileyerek kapitalist hırsızların ve yerli işbirlikçilerinin ekmeğine yağ sürüyorlar. Maalesef marjinallik ayrı, Türkiye marjinalleri ayrıdır. Şu anda Türkiye’de bir tek marjinal vardır; Kerim Korkut. 

Marjinalin bir elinde meşale ve yumruğu sıkılı havada olmalı ama her nasılsa bizim marjinallerin ellerinde sopalar hatta silahlar var. Siz bu halinizle yok etmek için ordasınız. Bu, marjinalliğe aykırıdır. Hizbullah, El kaide marjinaldir.PKK, Ergenekon marjinaldir.Sağda solda terör örgütleri ve sokakları savaş alanına çeviren guruplar marjinaldir. Bu görüntünüzle halkın peşinizden gelmesini nasıl beklersiniz? Katiller bile katillerin peşinden gitmezler! 

Küçük marjinal guruplar denilen, sürüye uymayan, merkeze rest çeken gurupları savunmak istiyoruz ama onların ülke yararına bir araya gelmeleri imkansız. Komünizm milliyetçiliği, din de komünizmi kabul etmiyor. Dindar diyor benim düzenim olacak, solcu diyor benim düzenim olacak. Karma ekonomi dedikleri günümüz düzeni ise dindarı kırmamak, solcuyu ezmemek ve milliyetçiyi üzmemek üzerine kurulu. Ona biraz taviz, buna hoşgörü, fakiri ez, zayıfı döv. Dini baskılar yüzünden adamın içkisini yasaklıyor. Laike hoş görünmek için dindarın başörtüsünü açıyor. Böyle manyakça düzen olmaz! Kardeşim herkes düşündüğü, inandığı, bildiği, istediği hayatı tam olarak yaşar. Laik kızıyor, sen türbanını biraz aç ya da sakallı rahatsız oluyor sen içme denilir mi? Senin bu demokrasine iyi bir kalaylayacağım da ah bu editörler olmasa! 

Marjinal mağdur ama başkaldırandır. Mağdur olup ağlayanlar hiçbir halt değildir. Valla ben onlara mezarlık bile kurmam. Kan ve gözyaşı deyince bu marjinal guruplar akla gelir; oysa bıçak ağaların beylerin kapısında saplanır ama kan arka sokaklarda akar. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Maksadım anlaşmak değil zaten. Sadece anlamak için okuyorum. Ve anlıyorum. Fazla idalist gördüm sizi. Ne demek halkın yüzde 76'sının kabul etmediği kanunu ben ne edeyim? Bunun mahzurlarını daha önce sanırım başka bir yorumda ele almıştım. Sizce hayvan hakları milletin yüzde 76'sının umurunda mı? Halkın yüzde 76'sı parkta yediği çekirdeğin kabuklarını yere atmayı yasak eder mi? Hele ki iş halkı vergilendirmeye gelince yüzde 76 evet çıkar mı? İşveren de halktan biridir. Halk sadece ücretli insanlardan oluşmaz. Özürlü yasasından bana ne? Evet için yüzde 76 çıkar mı dersiniz? Kilise tamirine devlet bütçesinden para ayrıalbilir mi? Ya tarihi mekanların ve müzelerin bakımı için yüzde 76 gelirinden pay vermek ister mi acaba?

Muharrem Soyek 
 09.02.2011 16:06
Cevap :
Tabii ki dedikleriniz doğru.Bunun zorluğu hatta imkansızlığı ortada. Olmayacak,yapamayız diye çamurla mı banyo yapalım sizce?%34,%40%51 ler çamurla banyo yapmaktır. Halkın %49'unun hayır dediği birşey asla kabul edilmiş sayılmaz.Siz de Halkın %80'inin kabul edeceği şeyler söyleyeceksiniz.İşte bunun için tanışmalıyız.Bunun için size ihtiyacım var.Meydanlara çıkıp Türkiye'nin her yerinde yeni düzeni anlatacağız. Benim liderlikte gözüm yok.Siz olun lider.Halka hizmet edeyim yeter.Bu millet bu kokuşmuş düzene layık değil.Sizden Ricam Satürn Çağı adlı yazıma bir bakın lütfen.Beni ve davamızı anlatması bakımından önemli.Lütfen fantezi ya da hayal diye düşünmeyin.  09.02.2011 17:58
 

Kafanızdaki ve hatta gönlünüzdekini çok da allayıp pullmadan cesurca kayda geçmenizi takdir ediyorum. Tek doğru olma saplantısı olmadan doğru bilip sandığınızı ortaya dökmenizi beğeniyorum. Doğası gereği yorumlar daha çok eksiklere değinir biçimde geçse de yazı içeriğinizde insanın akıl ve duyu ufkunu sisten arındırıp genişleten bir anlam rüzgarı var. sevgiler selamlar

Muharrem Soyek 
 03.02.2011 14:23
Cevap :
Bence sistem hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığınız için anlaşamıyoruz. "Halk Demokrasisi" bir ileri demokrasi şeklidir.Sizin bugün hangi kanuna müdahale etme hakkınız var?Halk kanunların içinde ne yazdığını bile bilmiyor.%76 ya itiraz ediyorsunuz.%47 bugün kanun çıkarıp bizi yönetiyor.Geri kalan %53 hiç kale alınmıyor. Halkın %76 sının evet demediği şeyi ben napayım.Sizinle "Halk Demokrasisini" detaylıca konuşalım.Ben yazı önermeyi sevmiyorum ama bununla ilgili yazılara bakabilseniz sistemi benden önce siz savunacasınız. Bu sistemin sadece referansı ve etiketi yok.Ben bu sistemi aylarca yıllarca düşlündüm.Bunlar atmasyon fikirler değil ki.Sizin kafanızdan çıkan şeyler varsa onlara da bakalım.  04.02.2011 18:08
 

Benim kafamın almadığı husus, belli bir bilimsel dayanağı olmadan ve en azından akademik platformda yer ve mana bulmamış bir deyimi veya kelimeyi birinin kullanması ve ülke termonolijisine yerleşmesidir. Marjinal kelimesi, latin kökenli bir kelime. Genelde Ekonomi de kullanılan bir kelime. Belki hiç lisan bilmeyen bir kimse bu kelimeyi kullanıyor ve bu kelime daha ziyade aşağlayıcı bir sıfat olarak kullanılıyor. Bu tür uydurmalar çokça olmaya başladı. Alt kimlik, üst kimlik, mahalle baskısı, ikinci cumhuriyet, yabancılaştırdıklarımız , beyaz türkler, ötekiler.Ne filozofik bir toplumuz !!.Toplumu ileriye götüren. fikir üreten, toplumu barış içinde yükselten kişinin başımın üstünde yeri var. Aynen Atamız gibi olunmalı :" Barış içinde halktan yana olmak." Selamlarımla.

yılmaz çetingöz 
 02.02.2011 13:41
Cevap :
Doğru,marjinal benim bildiğim bir konu değil. Zaten yazım fikir yürütme ve yorumdan ibaret.Siz açıklık getirmişsiniz.Ama marjinal derken neyi ve kimleri kastettiğimiz belli. Bu yazıları yazarken biraz da bilişm adamı olmak lazım galiba.  02.02.2011 19:27
 

İnsanların merkezde toplaşmasına bir diyeceğim yok. Sürü güdüsüyle merkeze sığışsalar bile. Ancak merkezin güvenlik gazıyla marjinali aşağılamasını, hatta ona kafa tutup afaroz etmesini ben de ayıplıyorum. Demokrasinin ileri amaçlarından biri de marjinal yaşamların güven içinde var oalbilmesini sağlamaktır. iktidar her ne kadar merkezde toplanan sürünün seçimiyle belirlenir olsa merkezden kaçan marjinali koruyucu bir güç olduğunda ileri demokrasi gerçekleşmiş ve özgürce ilerleyebilir olmuş demektir.

Muharrem Soyek 
 02.02.2011 13:29
Cevap :
Yorumlarınızı okudukça yazılarımda eksik kalan yönler ortaya çıkıyor.Yine de okuyanlara bazı mesajlarıu verebildiğimi düşünerek bu eksik,yarım,özensiz yazılarımla mutlu oluyorum.Çoban türkü söylüyor olarak kabul edin canım siz de.Nobele aday olmadık ya.  02.02.2011 19:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6226
Toplam yorum
: 15251
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster