Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '18

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
144
 

Kerim Korkut Neden Türkiye'nin En Güvenilmez Adamıdır?

Kerim Korkut Neden Türkiye'nin En Güvenilmez Adamıdır?
 

İnsanlar “güven” konusunda yanlış düşünüyorlar da ondan; kişiliğe bağlıyor ve herkesin güvenilir olması gerektiğini düşünüyorlar.

“Güven” yerleşik kişilik özelliği değil olaylara durumlara göre değişebilen davranıştır.

Genetik yapısında güvenilir olmayı kolaylaştıran kişilik özellikleri varsa bu kimseler ortada hiçbir neden olmasa bile güvenilirdirler.

Herkesin güvenilir olmasını istemek herkesin iyi kalpli ve dürüst olmasını istemek gibidir; yani bilgi, eğitim, görgü, toplumsal ve ahlaki zorlama vs. ile sonradan sağlanır. Ne kadar sağlanabilinirse tabi.

Ben güvenilir olarak yaratılmış olmayabilirim güvenilir olmayı öğreteceksin.

Güvenilir olmayanlar kasıtlı olarak domuzluğundan güvenilmez değildir, yapıları öyledir.

Ve en önemlisi kişinin menfaati ya da bedel ödemesi söz konusuysa bazı kimseler dürüst davranmaz.

Genetik yapım dürüst davranmaya uygun değil. O işten menfaatim var dürüst davranırsam kaybedeceğim. Ve dürüst davranırsam bedel ödeyeceğim(icabında ölüm bile)

Beni eğiterek dürüstlüğü öğrettin mi? Çeşitli toplumsal davranışlarla (görgü, ahlak, onur, din vs) genetiğimdeki fetbaz eğilimleri baskıladın mı? Dürüst davrandığım zaman hakkım olanı almayı ve de bedel ödemememi güvence altına aldın mı?

Bunların hiçbirini yapmadıysan nasıl güvenilir olabilirim? Yalan söylerim karakterim öyle, sen bu karakteri eğiteceksin.

Diğer önemli konu da; insanlar dürüst davranmak isterler. Siz güvenilir olmak isteseniz bile size güvenmemeye çalışan, keza güvenilir olmamaya zorlayan birileri vardır.

Kişinin güveni sınanmaz, güven konusunda tavrı değiştirilmeye çalışılmaz.

Bana her akşam neredeydin diye sorana yalan söylerim, her akşam neredeydin diye sorulmaz, aptal mıyız biz! 50 yaşındaki birine evli misin diye sorulmaz çünkü bu yaştaki insanların %95’i evlidir.

Sözünü yerine getirmeyen kimse güvenilmez değildir, neden yerine getirmediğine bakılır.

Kerim Korkut hiç kimseye hiçbir şeyi garanti etmez, bakalım der. Ona göre kişinin söylediğine değil yaptığına bakılır ve ne söylemiş, söz vermiş, vaat etmiş olursa olsun söylediği yaptığı yaptığı söylediğidir gerisi laf.

Yaptıkları kadar güvenilir, yapamadıkları kadar güvenilmez. Yüzde 50 yüzde 50 ise çok iyi adam. Biz insanız, çiğ süt emdik üstelik. Artı menfaat dünyası.

Kerim Korkut’tan herkes şikâyetçi “Bizi kötü yola sevk ediyor!” Hayır, gerçek halinizi size gösteriyor ve gerçek halinizden farklı görünmeye çalışmayın diyorum. Ben herkesin gerçek haline razıyım.

“Güven” şehir efsanesi, güven masalları anlatanlar güvenilmezliği aşılıyorlar. Bırakın insanlar ne kadar olabiliyorlarsa o kadar güvenilir olsunlar. Terbiye gibi bir şey, her zaman terbiyeli davranabiliyor musunuz? Ya da örneğin temiz olmak gibi.

İnsanların güvenini sorgulayanlar işlerine gelmediği için bunu yapıyorlar.

Diğer bütün insani özellikler sizde varsa ancak güvenilir olabilirsiniz, bu mümkün mü? Cesaretli olmayan biri zora gelince yalan söyleyecektir, ne yapsın!

Bu konudaki yazılarımız devam edecek.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendine de güvenmediği için :)

Kadri KANPAK 
 05.09.2018 16:53
Cevap :
Benim söyleyemediğimi sen söylemişsin sağol, evet kendime güvenemiyorum   09.09.2018 18:17
 

Kıymetli Yazarlarımız ve kıymetli okurlarımız; İşte yorumumuzun cevabı günler sonrası ekrana yansıdı.Yayına alayım mı, yayına almayayım mı diye düşündü baktıki çaresi yok yayına aldı ve cevaplandırdı.Arsızlığını, ayarsızlığını ve daha acısı tamiri imkansızlığını kabul ediyor.Bacım Yurdagül Alkan Hn Bloguna yorum yazmış " Sadece Gönül hırsızlığım vardı" diyor lakin mesele mahiyetini ve nasıl çaldığını açıklamamış gönül insan vücudunun yarısı demektir insan yüreğini çalmak insanlık suçu değil mi?))) İkrar yiğitliktir. İnkar namertliktir. Vasıflarını böyle mertçe ikrar edenin alnından öpülür.İyi ki Korkusuz Kerim'i tanımışım iyi ki onunla böyle samimi, içten,eğriliği, hileliği,sağa sola dönüşü olmayan bir insan tanımışım.Bu methileyi yorumu Korkusuza yazmadım siz kıymetli yazar ve okurlarımıza yazdım.Kendisi methiyeli sözleri sevmez. Bundan altı yıl önce biryazısını kopyalamış okuyup kendi kendime gülerdim. Korkut ömrüne ömür katılsın, sağlık ve mutluluk her daim seninle beraber olsun.

Mehmet Burakgazi 
 04.09.2018 16:41
Cevap :
Öven, döven hatta söven yorumları seviyorum. Söylenilenler bende yoksa bile varmış gibi horozlanıyorum. Söylenenler hoş değilse gam değil bu sefer de tavuklanıyorum (pardon tavuklanmak ne) Bu zatı muhterem kendileri çok uzaktan(Ademden) akrabam olur.Ben pek bi hacamat manipülasyonum, övenim dövenim özellikle sevenim yoktur, para vererek övdürüyor para alarak dövdürüyor bedava sövdürüyorum. Allah razı olsun kendisi pek yardım sever hepsini bedava yaparım lakin bir kılıf bulalım dostuz filam diyelim dedi.   06.09.2018 9:33
 

Kerim kardeş güven çok önemli esen kalınız.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 31.08.2018 10:34
Cevap :
Beni hep güvendiğim insanlar çarptı   03.09.2018 16:50
 

katılıyorum..

yucel evren 
 31.08.2018 9:15
Cevap :
Teşekkür ediyorum Yücel Bey, selamlar.  04.09.2018 15:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5712
Toplam yorum
: 14414
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster