Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '14

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
111
 

Kermeslere dikkat

Kermeslere dikkat
 

Ev yapımı ve ucuz yiyecekler iyidir ama ileride burnunuzdan gelmesin.


Kermes, bazı sivil toplum örgütlerinin parasal ihtiyaçlarını karşılamak üzere yerellerde yaptıkları ve genellikle giyim veya ev yapımı dikiş, nakış ve yiyecek satışı etkinliğine verdiğimiz ad. Sıklıkla piyasaya göre daha ucuz olması veya ev yapımı ürünler olması dolayısıyla da ilgi çekiyor.

Buna rağmen dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü günümüzde kermes düzenleyen derneklerin büyük bir bölümünü gerici dernekler oluşturuyor. Bunlar her ne kadar “hayır” yani iyilik amacıyla yardım topladıklarını iddia etseler de bence pek hayırlı değiller. Neden mi?

Mesele sadece yardımların yerini bulup bulmaması değil. Asıl mesele bu yardımların genellikle öğrenim gören çocuklara ve gençlere yönelik yapılıyor olmasında. Belli öğrenci yurtları finanse edilerek veya burslar verilerek kendilerine minnet ve şükran duygularıyla yetişen bir nesil yaratıyorlar. Yarattıkları nesil ileride gerici eğitim veren bir öğretmen, laikleri tutuklayan bir hakim, demokratik gösteri hakkını kullanan bir gencin kafasına gaz fişeği atan bir polis olarak hatta başbakan veya cumhurbaşkanı olarak toplumda yerini alıyor.

Bu kermeslerle hedeflenen özünde yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek değil toplumda dinsel ideolojinin hegemonyasını sağlamak ve siyasal erki ele geçirmek. Gerçek amaç yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek olsaydı arama-kurtarma dernek ve kuruluşlarına, ülkemizden avrupaya geçmeye çalışıp perişan olan asyalı afrikalı göçmenlere, darülacezeye, şiddete uğrayan kadınlara yönelik açılan sığınma evlerine ve benzeri yer ve kişilere de yardım yapılırdı. Oysa görüyoruz ki bunlara değil özellikle eğitim öğrenim gören çocuklara ve gençlere yönelik çalışmalarda bulunuyorlar. Burada çocukların amaç değil araç olarak görüldüğü çok açık. Amaç gerçekten de çocuklara duyulan şefkat duygusu olsa idi örneğin toplanan paralar Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışlanır ve bağışın takibi yapılırdı. Ama böyle yapılırsa çocuklar onlara değil Çocuk Esirgeme Kurumu’na minnet ve şükran duyarlardı. Yani tüm kamuyu temsil eden bir kuruma. İşte tam da bu sebeple kamusal alanı değil kendi özel alanlarını yani dinsel, mezhepsel ve bu doğrultudaki siyasi hedeflerini öne çıkarıyorlar. Dernek olarak doğrudan öğrencilerle temas kurmalarının nedeni bu.

Elbette kermes açan tüm dernekler böyle değil. Gerici amaçlar olmaksızın kermesler de açılıyor. Amacım ayrıma dikkat çekmek. Piyasadan biraz daha ucuza yiyecek veya giyim almak uğruna geleceğimizi tehlikeye atmayalım. Bir şeyleri ucuza mal etmeye çalışırken uzun vadede çok daha pahalıya mal olacağını göz önünde bulundurmakta fayda görüyorum.

Rıfat SOYDAN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir anımı hiç unutamıyorum bu konuyla ilgili; malum cemaat yurtlarında kalan öğrenciler adına bir kermes düzenlenmiş, biz de öğrenciyiz, sınıf arkadaşımız bizi davet etmişti.Ögrenci yararına düzenlenince bizden para almazlar ama gönlümüzden koptugunca veririz demiştik.O gün yediğimiz kazığı zannediyorum ömrüm boyunca unutamam.O sınıf arkadaşımızı vicdansız ilan etmiştik :) Merhamet güzel bir duygudur , bazı şeyler sadece insan olmakla ilgili olmalı bence..

SAYHAN 
 01.08.2014 17:08
 

Gerici zihniyetin, partisi de, derneği de, cemaati de, eğitim kurumları da ve maalesef dediğiniz gibi bu kermes adı altındaki ticari faaliyetleri de hep aynı amaç için kurgulanıyor. Aslında hepsinin ortak paydaları din gibi görünse de, gerçekte esas objenin para olduğu hemen anlaşılır...Tabi görebilene.

Rıfat SOYDAN 
 01.08.2014 0:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6799
Kayıt tarihi
: 03.04.11
 
 

Ege Üniversitesi'nden 1993 yılında diş hekimi olarak mezun oldum. 2010 yılından itibaren Fethiye ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster