Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '08

 
Kategori
Mesleki Eğitim
Okunma Sayısı
2945
 

Kese Köpük

Kese Köpük
 

Dün bol miktarda televizyon izledim. Kayda değer bir şey yoktu. Hep bildiğimiz duyduğumuz saçmalıklar.

Ama öyle bir saçmalık izledim ki ‘ Yuh artık ‘ dedim

Meslek Okulu Güzellik Uzmanlığı Cilt bakım bölümünde okuyan öğrenciler sözde staj amaçlı Ege ve Akdeniz bölgesinde beş yıldızlı otellerde çalıştırılıyormuş.

Kız öğrenciler bikini üstüyle erkeklere masaj ve kese köpük yapmak zorunda bırakılıyorlarmış.

Programa katılan stajyer kızlar erkek müşterilerden özellikle de yabancı turistlerin tamamen çıplak olduklarını ve defalarca taciz edildiklerini anlatıyorlar.

Bahse konu olan dersten 35 kişilik sınıftan sadece dört kızın o dersten geçtiğini anlatıyorlar.

Dersi geçen kıza mikrofon uzatmışlar

‘ Otelde istedikleri gibi çalışmak zorundaydım yoksa dersten geçirmeyip sınıfta bırakılmakla tehdit ediliyordum ‘ diyor.

Dört yıldır mezun olamayan kız ‘ staj yerimizi kendimizin belirlemesine izin verilmiyor, üstelik bizim kese köpük öğrenmemiz de gerekmiyor. Otelde bizden istenilenlerin bizim mesleğimizde kullanılması zaten söz konusu değil ‘ diyor.

Sınıfta okuyan erkek öğrencilerin durumu daha farklı. Onlardan da yine aynı otellerde aynı şeyler isteniyormuş ama kadın müşterilere.

Kural çok açık

Kadın müşterilere erkek stajyerler masaj ve kese köpük yapmak zorundalar

Erkek müşterilere kız öğrenciler bikini üstüyle masaj ve kese köpük yapmak zorundalar

Tacizlere açıklar ve müşteri memnun kalmazsa otel yöneticisine bildiriyorlar onlarda okul yönetimine

Bu arada okul yönetiminin de durumdan haberi var. Hatta ilk senelerinde hayalleri yıkılan gençlerin büyük çoğunluğu bu uygulama yüzünden okulu bırakmış.

Öğrencilerden bir tanesinin babasının avukat olduğu ve dava açtığı söyleniyor. Ama bu olay nasıl bir olaysa sonuca bir türlü ulaşılamamış.

Öğrenciler kendilerini bu staja zorlayan öğretmenlerinin otellerdeki müşterilere kendi sattığı cilt bakım ürünlerinden pazarlattıklarını da iddia ediyorlar.

Masajın ve kese köpüğün yapıldığı yerlerin varlığından haberdarız elbette ama o tarz yerlerde çalışmak arz talep olayıdır. ( Kanun çerçevesinde)

Bunlar öğrenci ve diğer bütün dersleri iyi olup da sırf bu oteldeki garip staj olayından dolayı mezun olamamaları çok ilginç.

Benim çocuğumda meslek okulu öğrencisiydi ama gerek beş yıllık okuduğu Anadolu Teknik Lisesinde gerekse Meslek Yüksek Okulunda staj yerlerini hep kendisi belirlerdi. Aynı şekilde bütün arkadaşları da.

Okul yönetiminin konuya yaklaşımı ise ‘ staj yerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz ama bulamazsanız size yardımcı olabiliriz ‘ tarzında zarif bir şekilde oldu.

Staj yerinin ısrarla öğretmen tarafından belirlenmesi Güzellik Uzmanlığı bölümü öğrencisi olup çıplak bir erkeğe kese köpük ve masaj olayı hiç mantıklı değil.

Çocukların göz göre göre taciz edilmelerine izin veren bir zihniyeti hatta onları bu işe zorlamanın mantığını anlamam ve kabul etmem mümkün değil.

Dip Not: Olay şimdilik sadece iddia niteliği taşımaktadır

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu işin altında bir bit eniği vardır ama yakalayabilene aşk olsun.Sen çocuğunu üniversiteye gönder okul ona otelde elalemin adamına kese yaptırsın.Olacak iş değil !!! Ama oluyor .Neden ??? Burası Türkiye....Bıktım bu olaylardan ve bu laftan.İş bilmez kişilerin yönetiminde başımıza daha neler gelecek bakalım.Selamlar..

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 12.03.2008 3:50
Cevap :
Sayın yazarım sefalr getirdin. Burası Türkiye olayından çok mağdur olan insan haklarını aramayıp sineye çektiği için bunları yaşıyoruz. Dün yine vardı aynı konu, kızın biri telefon ediyor ve programa katılan arkadaşalarına kızıyor ' niye katıldınız niye anlattınız, şimdi işlelerimiz okuldan bizleri alacak ' diye. Hayretle izledim...Onun düşüncesine göre demek oluyor ki mezun olabilmek için her yl mübah. Yarın hayata atıldığında da para kazanmak için her yol mübah derse hiç şaşırmam. ..Sevgiler  12.03.2008 10:49
 

malesef acı ama gercek ben bu ogrencılerıde ogretmenlerıde cok ıyı tanıyorum pırıl pırıl grnc kızlar ama bu masaj ve uygulamaları yapmadıkları ıcın cogu sınıftan mezun olamadı ve ege unıversıtesınde ogretmen bu hanımlar hanım demek bıle hanımlara hakaret olacak ama ınanın kızların dedıgı hepsı gercek

denyy35 denyy 
 10.03.2008 22:58
Cevap :
Sayın denyy35denyy sefalar getirdin. Kızların iddiaları çok ciddi. Ben her birinin savcılığa şikayette bulunmalarını isterdim. Televizyonda seslerini duyurdular umarım bundan sonra da mahkemede haklarını ararlar. Ortada suçlu yada suçlular varsa gereken neyse yapılacağına eminim. Sevgiler  11.03.2008 12:47
 

Haberi bende dinledim ve tüylerim diken diken oldu,gençlere bak,neler yapıyorlar,onlara neler yaptırılıyor,vallahi şaşırdım,biz nerede yaşıyoruz,yeminle şaşırdım,yeminle mesut hocanın uzaylıları ile birlikte kaçacağım öbür tarafa,neler oluyor bu dünya da ya,,,,,,,sevgiler,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 10.03.2008 16:55
Cevap :
Sayın yazarım sefalar getirdin. Olanlar çok basit aslında. Parası olan otele gelip keyif yapıyor, işyerleri para kazanıyor, cefasını da her zaman olduğu gbi öğrenciler çekiyor. Israrla altını çizmek istiyorum, Güzellik uzmanlığında kese köpük diye bir olay yok. Tellak mı olacak bu çocuklar yoksa Cilt bakım uzmanı mı?Konu da zaten gittikçe karmaşık bir hal almaya başladı izlediysen görmüşsündür. Umarım gerekenler yapılır...Sevgiler  10.03.2008 17:10
 

Düşündüm de kendi kızımın böyle bir staj yapmasını sinir oldum. Ne kadar da yalnış bir uygulama. Hnagimiz ister böyle bir eğitimi? masör mü olacak bu çocuklar kusur kalsın değil mii? Bir de tesettürlü bir hanım kızımız böyle bir staja girse ne olur acep ? konu coşuyor bende senaryo çok..sevgiler sevgili yazarım arayacağım seni.)

Halide 
 08.03.2008 18:16
Cevap :
:) Sayın yazarım sefalar getirdin... Eğitimle tacizi aynı yerde nasıl barındırırlar anlamadım gitti. Bu olay iddiadan daha öte bişeyse çok daha sert tedbirler lazım. Yeri gelmişken, ben tesettüre karşı değilim. İnsanların diledikleri gibi giyinmesinden yanayım. Görüşelim...Sevgiler  08.03.2008 18:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1928
Toplam yorum
: 7346
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster