Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
175
 

Kesit

Kesit
 

Romalıların yol yapım kesiti


Mühendislik uygulamalarının en etkin yardımcı çizimi kesittir, kesit projenin alındığı uzunluk boyunca nasıl imal edileceğini ya da nasıl olduğunu katmanlar halinde gösteren çizimin adıdır. Kesit, bir kablo, bir boru hattına, bir tren yolu ya da karayoluna ait olabilir.

Kelime anlamı ile bir şeyi inceleyebilmek için, enlemesine ya da boylamasına kesildiğinde ortaya çıkan yüzey; ayırıcı özellikleriyle belirlenen süreçtir, sosyal anlamda ise bir toplumun bölümü, kesimidir. Diğer anlamı ile ise de bir cisim düz olarak kesildiğinde ortaya çıkan düzlemin biçimi, maktadır.

Hayatımızda zamanın kesitleri ile doludur. Bu kesitlerde mutluluklarımız, mutsuzluklarımız, acılarımız, üzüntülerimiz, duygularımızı yoğun ve seyrek yaşadığımız anlar vardır.Kah mutlu kah mutsuz oluruz.

Özellikle mühendislik uygulamalarında projede belirtilen, hazırlanan kesite uygun imalat yapılmaması acı sonuçlar doğurur. Bundan yaklaşık üç ay önce Uzunköprü-Halkalı seferini yapan, yolcu treninde içinde 362 yolcu ve 6 personel, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi’nde zamanın ve demiryolunun zayıf bir kesidine rast geldi. 5 vagonun raydan çıkarak devrilmesi sonucunda 25 kişi hayatını kaybederken, onlarca kişi de yaralanmıştı. Canlar bu acı kesitte hayatlarını kaybetti onların sevdikleri de mutsuzluk girdabına düştü.

İnşaat Mühendisleri Odası, Çorlu’da 25 yolcunun yaşamını yitirdiği tren kazasıyla ilgili raporunda; “Suçlunun yağmur olmadığını, Tren yolunu yapanlar, yaptıranlar ve yapılmış olan yapıları denetlemeyenlerdir, diyerek, altyapısı ve üstyapısı iyi durumda olmayan demiryolu hatlarında uygulanan seri fren, üstyapıda burkulma gibi bozulmalara neden olabilmektedir, şeklinde açıklama yaptılar. Ayrıca, olaydan sonra menfez dolgusunda ve menfezden sonraki hat kesimindeki kesitte yapılan onarım işlerinin tekniğine uygun yapılmadığı yerinde gözlemlendiğini açıklamalarına eklediler.

Geçtiğimiz günlerde ise sosyal medyaya yansıyan Kartal Belediyesi’nin Atalar Caddesi üzerinde gerçekleştirdiği yol çalışmasına ilişkin görüntüler eleştirilere neden oldu. Paylaşılan görüntülerde, Bergama taş ile döşenmiş caddeye asfalt dökülüyordu.

Romalılar tüm teknik kriterlere uyarak binlerce yıla meydan okuyan yollar imal ediyorlardı. Günümüzden 2500 yıl önce Romalıların yapmış olduğu yol kesidine baktığımızda bugünkü mühendislik uygulamalarındaki kesitlerimizde onlardan çok ders almamız gerekliği ortaya çıkmaktadır.

Peki bugün neden halen mühendislik yapıları kesite uygun imal edilmemektedir?  Ülkemizde; yüzlerce Üniversitesine rağmen bilim teknik ve Mühendislik yeterince gelişmediği gibi geri mi gitmektedir? Bu süreci etkileyen olumsuz şey zamanın ruhuna, tekniğe ve norma, hukuka uygun davranmayan insan ahlakı/sızlığı mıdır?

Yaşamların tümünü mutsuz kılan ve olumsuz bir şekilde sarsan kesite uygun davranmayan ahlak erozyonu, ne zaman bu coğrafyayı terk edecektir?

Nizamettin Biber

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşam bir sanattır onun sosyal yanı ise mühendisliğin ana temeli matematiğe dayanır.İlmin,sanatın,fennin ve teknolojinin hüküm sürdüğü ülkelerde refahla gelen yaşam kalitesi nedeniyle insanların daha mutlu oldukları dünyaca biliniyor.Ama ne yazık ki bizim üniversitelirimizin çoğunda bilim öğretilmiyor.Çünkü cahil bırakılmışlığı ranta çeviren bir zihniyet var...Selam ve saygılar.

Abbas Oğuz 
 12.11.2018 16:49
Cevap :
Tam da yönetenlerin iktidar sahiplerinin istediği ve örgütlediği bir yapı, cahilleştir, kolay yönet. Teşekkür ederim, selam ve saygı ile.  13.11.2018 9:24
 

Mesleğiniz de olduğu için konuyu derinlemesine incelemişsiniz. Benim lise öğrenimim de inşaat teknik lisesiydi.

Kerim Korkut 
 01.11.2018 4:54
Cevap :
Biraz teknik ile sosyal yaşamı ilişkilendirmeye çalıştım, keşke inşaat eğitimine devam etseymişsiniz.  01.11.2018 17:43
 

"Kesit" kimine göre sadece bir geometrik şekil, gerçeğe baktığımızda hayati öneme sahip bilgi Nizamettin bey, Kartal'da söz konusu çalışma neden yapıldı bilmiyorum, fakat o yolun önceki halini biliyorum, keyifle yürümüşlüğüm vardır, Günü kurtarmak mı? mesele, kıymet bilmemek mi? onu da bilmiyorum, emeğinize sağlık selam saygımla

Cemile Torun 
 29.10.2018 0:11
Cevap :
Ünlü bir filozof demişti, kelimelerin anlamlarını bilmeden dünyaya hükmedemezsiniz diye, orada kamu oyu yoklaması gibi bir şey yapmışlar insanlar asfaltı tercih etmiş diye duydum, işyerimizdeki bir arkadaşın mailine bu türden bir yanıt vermişler. Ben yazıma mühendisliğe, fene, tekniğe, akla ve doğaya uygun davranılması gerektiğine vurgu yapmaya çalıştım. Teşekkür ederim, selam ile saygı ile.  29.10.2018 9:17
 

Nizamettin Kardeş, size katılıyorum önemli bir konuyu gündeme getirdiniz sağ olun.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 27.10.2018 10:29
Cevap :
Çok teşekkür ederim Nahide hocam, selamlar, saygılar sevgiler.  27.10.2018 14:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 887
Toplam yorum
: 3757
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2682
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster