Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
537
 

Keşke, sarı öküz verilmeseydi!

Keşke, sarı öküz verilmeseydi!
 

Vererek yaşamak nereye kadar.


Keşke, dilek anlatan cümlelerin başına getirilerek "ne olurdu" anlamında özlem veya pişmanlık bildiren bir söz olup, başarısızlığa uydurulan en önemli bahanelerden biridir. Keşkenin anlamını yaşam, bize sürekli bir biçimde deneysel olarak gösterir aslında.

Çok bilinen Öküz hikayesini anlatmak istiyorum bu yazımda. Ormanın birinde Aslanlar toplanmış. "yahu" demişler, "hesapta kralız, açlıktan öleceğiz birader, maymuna saldırsak, ağaca kaçıyor, fillere saldırsak, fazla büyük, ceylanlar hızlı, yetişemiyoruz; kuşa dalsak, uçuyor, ee balık yakalayacak halimiz de yok. Ne yapsak? "Bir tanesi "en iyisi, öküzlere saldıralım" demiş, "iri yarı görünüyorlar ama ne pençeleri var, ne dişleri diş, tam dişimize göre!"

Olur mu? Olur. Hücum! Ama evdeki hesap çarşıya uymamış, Öküz, öyle yabana atılacak hayvan değilmiş meğer, organize oluyorlar, topluca savunma yapıyorlar, püskürtüyorlarmış aslanları. Aslanlar aç bilaç, ne yapsak, ne yapsak? Topal aslan yanına bir iki aslanı da alarak, beyaz bayrak çekmiş ve öküz sürüsüne yanaşmış. "saygıdeğer öküzler", "aslında biz uysalız, sizi de çok seviyoruz. Ama; Şu aranızdaki sarı öküz var ya, sarı öküz, işte sorun o, onun rengi bizi tahrik ediyor, canımız çekiyor, verin şu sarı öküzü, kurtulun kardeşim, bu otlakta huzur içinde yaşayalım! " demiş.

Öküz heyeti düşünmüş taşınmış, bir tek benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış. Öküz heyeti "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" mantığıyla, verivermişler sarı öküzü. Aslanlar da afiyetle yemiş. Bir gün, iki gün, ve aslan heyeti, öküz heyetine giderek: "ama şu var ya benekli öküz, benekli öküz, O burada olduğu sürece size rahat yüzü yok arkadaş, o da bizi tahrik ediyor, canımız çekiyor, verin, kurtulun!" Öküz heyeti düşünmüş, "otlağın selameti için" teslim etmiş benekli öküzü. Üç gün, dört gün, Aslan heyeti yine gelmiş, bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle. Kuyruğu uzun olanı, burnu beyaz olanı, tombul olanı, tek tek alıp, gitmiş, otlak seyrelmiş, Semirmiş aslanlar.

Sonunda öküzler zayıflamış, aslanlar küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane ileri sürmeden, doğrudan müdahale ederek, "verin bize şunu, yoksa karışmayız" demeye başlamışlar. Öküzler, birer birer aslanların pençesinde can verirken, boz öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri liderlerine, "Ne oldu bize, nerede kaybettik biz bu savaşı? Oysa, vaktiyle ne kadar güçlüydük" diye sormuş. Boz öküz, benekli öküz''ün sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli "Biz" demiş, "Sarı Öküz''ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı."

Zorlu Enerji Grubunun, işletmeciliğini yaptığı, İkizdere’de faaliyette olan İkizdere Hidroelektrik Santrali’nin kapasitesini 18,6 MWm’den 78 MWm’ye yükseltmek için çalışma başlatması, ülkemizde ve İkizdere vadisinde aslanlara öküzler verilirken, sarı benekli öküzün sarf ettiği sözler sizlere bir şeyler hatırlatıyor mu ?

Hoşça kalın.

Nizamettin BİBER
Uzman İnşaat Mühendisi  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BİLDİĞİM hikayeydi elinize sağlık. Cuk oturmuş, her dönemde sarı öküz peşinde olan aslanlar var... Eeee biz öküzler ne yapalım şimdi verelim mi sarı öküzü ne dersiniz? Sanırım paşa paşa vereceğiz.

İbrahim ARSLAN 
 18.06.2012 12:20
Cevap :
Sarı öküz olmak ya da olmamak veya öküzü vermek yada vermemek bütün mesele bunlar sanırım. Katkı sundunuz sağolun. Saygı ve sevgi ile  18.06.2012 12:35
 

Verdikleri tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı... Yazınızı okuyunca Aziz Nesin'in bu türdeki ibretlik öykülerini hatırladım. Bizlerin bir zamanlar sarı öküzlerimiz, sarı ineklerimiz vardı. Mantofonlar gibi değild;, bol süt vermezlerdi, sütü azdı ama en üstün kaliteye sahipti. " Vererek yaşamak nereye kadar?" çok güzel bir soru, son yıllarda bilinçli olan ülkesini, dünyayı seven herkesin aklından, gönlünden geçen, geçmesi gereken bir soru.. Cevabı da belli...Çeksinler ellerini üstümüzden... Çok teşekkürler paylaşımınıza ...Saygılar...

Nil ALAZ 
 17.06.2012 22:32
Cevap :
İbretlik olaylarla dolu bir ülkede yaşıyor olmak, Aziz Nesin gibi zeki insanlara hikaye konusu oluyor. Ancak gönül istiyor ki Ülkemiz biz onurlu, çağdaş bir yaşama yelken açıp, özgürce yaşayalım bu topraklarda. Umidimizin eksilmeyeceği yarınlara doğru. Teşekkürler katkınız ve varlığınız için var olun.   18.06.2012 10:56
 

Merhaba, giden gitti... Sonu görünmeden bu mücadele(!) bitmez. Selamlar...

Mesut KARİP 
 16.06.2012 15:37
Cevap :
Merhabalar, gideni geri almak olası değil size katılıyorum ama belki var olanları korumak olmalı çaba. Teşekkürler katkınız ve yorumunuz için hoş kalın  16.06.2012 20:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 832
Toplam yorum
: 3629
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2528
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster