Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
526
 

Keşke hiç büyümeseydik

Keşke hiç büyümeseydik
 

Çocukluğum, papatya ve zeytin tarlasının içerisinde.


Not: (Sevgili dost Milliyet Blog sayfalarının  yazarı Şükran Demirtaş geçen gün çok güzel bir yazı yazmış Keşke Hiç Büyümeseydik , başlıklı. Şükran Demirtaş  1956 İstanbul doğumlu. Gezmeyi görmeyi, keşfetmeyi, sevdiğim kadar okumayı ve yazmayı seviyorum, diyor. Hayatının her döneminde şiirle,  edebiyatla iç içe olmuş. Kendisine sevgi ve selamlarımı yolluyorum. Okuduğum yazısı KEŞKE HİÇ BÜYÜMESEYDİK.  Yorumladığım  bir yazı yazdım. Yazımı, bu sayfada yayımlıyorum.)

KEŞKE HİÇ BÜYÜMESEYDİK…

Çok duygulu, çok anlamlı bir yazı olmuş. Yazınızı dün gece saat 12.30’ u gösterirken  okudum.Sokakta koşarken dizlerimizi parçaladığımız, ağladığımız,  annemize koştuğumuz ne güzeldi, ne güzeldi  o diz acıları, mutluyduk.

Çocukluğumda  en sevdiğim oyundur, beş taş oyunu.  Yuvarlak,  güzel taşları toplar,  oynardık. Taşların çatıldamasıydı çocukluğumuz  arıyoruz şimdi,  mutluyduk.  Sobeleme köşe başlarını tuttuğumuz..

Komşuya götürdüğümüz bir tas çorba,  içten komşuluk değerleri anlayan kaldı mı şimdi? Kötülük görür olduk, oysa ki ne mutluyduk,  o çorbayı götürürken.

Yaa yazlık sinemalar. Seyrine doyum olur mu? Bir zamanların dev sanatçısı Sevda Ferdağ'ı öğrendik,   mutluyduk.  Türk sinemalarına Dağlar Kızı Reyhan filmi ile tutuldum.  Yine tadıyorum güzel filmleri. YÜKSEL AKSU'nun ENTELKÖY EFEKÖY’E KARŞI izleyin olur mu? İçinde toplumsal gerçeklere dayalı.

Sanatçılara hayran kızların sesini duymak ne mutluluk vericiydi, mutluyduk…

Ya manilerimiz, mahallelerimizde çocukluk günlerinde büyüklerimiz komşuluklarını manilerle,  sohbetlerle  dillendirmişler,  mutluyduk.  MASALLARIMIZ  "Ünal Şöhret Dirlik'in blogdan girin, göreceksiniz.  Okuyun,  izleyin “Güneyde Yaşayan Çınarı” . Ona  mesaj yazın,  isteyin MASALLARIMIZ'ı. Göndersin, size.  Kapağını bir görün, renkleri  çok   mutlu edecek, sizi .

Ya mektuplarımız; Postacının yolunu beklediğimiz duygularımızın, düşüncelerimizin inci tanesi gibi döküldüğü, sevdiklerimize mektuplarımız. Geçenlerde  “Orhan Kaya”  Köyceğiz'de oturuyor. Fotoğraf sanatçısı güzel fotoğraflar çekiyor. Doğaya gerçek saygılı. Kartpostal aradım, bulamadım diyor. Oysa ki mutluyduk kartpostal seçerken,  sıraya girer, döndürür dururduk,  hangisini alacağım diye?  Hele yaklaşan yeni yılda karlar serpişmiş kartpostallara. Teknolojiye yenildik. işlerimiz azaldı derken teknoloji bir baktık, işlerimizi çoğalttı.

Dünya da kirlendi her gün kirletirken, tükenmeyen eşsiz güzelliği, doğayı katlettik. Bir zamanlar Kızılderili Şefi Seatles'in yazdığı "Beyaz Saraydaki Büyük Beyaz Reise" başlıklı mektubundaki gibi, sıkıştık. Geçip gitti seneler. Çocukluğumuz kimimiz mutlu,  kimimiz yoksun. Adaletsiz rüzgarlarda savrulduk,  kaybolup gitti, geçip gitti seneler.

Beynimiz mi kirlendi KEŞKE HİÇ BÜYÜMESEYDİK.  Nice güzel mutlu yıllar geçirin, sevgiyle. Uçuşarak anılarınız hep güzel kalsın.

Yaşlandığınızda pencerenizde düşünürken tatlı, güzel, huzur dolu anılarınız, yaptıklarınız ile yaşayın...

Nice sağlıklı yıllar geçirin...Blog yazarları, okuyucuları, dostlar 

Şükran Okyay bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şükran hanım o nefis anlatımıyla hepimizi etkiledi. Özledik çocukluğumuz. İnsan hep o saf,duru, yalın nalarına özlem duyar. Çok güzel bir vefa, arkadaşlık örneği. Paylaşmanın güzelliği diğer yandan... tebrik ederim bu güzel davranışınız için... sevgi ve saygılarımla...

Metin TOPÇU 
 23.12.2011 14:41
Cevap :
Merhabalar nasılsınız? Bugün yarımada gazetesinde çıkan yorum yazım benimdi. Şükran hanımın yazısı benim face sayfamda var , bir de kendi bolg sayfasında. zaten o yazıya istinaden ben de yorum yazmıştım o yazımı yayımladım, gazetede. Herhalde Şükran Demirtaş'ı okudunuz, ne güzel. Sizin bir gün Zeytin Günü değil miydi? o yazınızı okudum ben çok güzeldi bizden hayatımızdan bir yazıydı. Siizn yazılarınızı okuyorum ben de.  23.12.2011 16:14
 

Nabide hanım, bana güç verdiniz, onurlandırdınız, teşekkür ederim. Eskiye özlemimin ve duygulanımımın eseri olan yazımın etkisiyle oluşan blogunuz, yazın hayatında emekleyen biri olarak bana dalga etkisi yaratacak ve daha da güçlendirecek. Tekrar teşekkürler, sevgilerimle...

Şükran Okyay 
 22.12.2011 22:15
Cevap :
Çok güzel yazdıklarınız. Son yazınız da okumuştum. Hayallerimiz ile ilgili. Öykü, anı , deneme güzel yazmışsınız. Devam edin okuyalım. Sevgi ve selam. ayrıca. Muğla bölgesi yerel gazetelerde çıkıyor yazım http://www.yarimada.net http://www.mugladevrim.com.tr adreslerinde yerel özellikli gazetelerimizi de inceleyin, okuyun size güzel bilgiler özellikler kazandıracak. Nice yıllar .  23.12.2011 10:54
 

Saygıdeğer Nabide Kılınç, Sizi isabetli bir tespit nedeniyle kutluyorum. Yazının içeriğinde, "Beynimiz mi kirlendi!" denilmektedir. Herhalde beynimiz kirlenmedi de, kirletildi! Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 22.12.2011 14:31
Cevap :
Çok teşekkürler. Evet. Öyle. Önce beyinlerimizin arınması gerek. Selma ve sevgi, saygı ile. Nice mutlu yıllar.  23.12.2011 10:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 641
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 519
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster