Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
300
 

Keşke Liverpool' lu olsaydım

Herşeyden önce belirtmeliyim ben G.Saray' a gönül vermiş bir taraftarım. Dikkat edin, taraftarım diyorum, fanatik demiyorum. Cumartesi günü Ali Sami Yen stadında bir skandal yaşandı. Daha doğrusu bir terör yaşandı diyelim.

Bir sporsever olarak utanç duyduğum bir geceydi. Maça, bir futbol müsabakası seyretmek için değil "düşman" gördükleri bir takım oyuncularını yok etmeye yönelik bir tavırdı G.Saray fanatiklerinin yaptıkları. Sadece bir G.Saraylı olarak değil, bir sporsever olarak utandım Cumartesi akşamından.

En büyük utancı ise Pazar günü NTV'de seyrettiğim ve Liverpool'un İstanbul'da kazandığı Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırdığı "Liverpool mucizesi" belgeseli izledikten sonra yaşadım. O programı izlerken Liverpool taraftarı olasım geldi. Onlarla o duyguları yaşamak, paylaşmak istedim. Peki neydi beni bu kadar duygulandıran o davranış?

Liverpool, Milan'a karşı ilk yarıyı 3-0 yenik kapatmış. O Milan ki bir İtalyan takımı. Hani şu defans kurgularıyla ünlü İtalyanlar. Maçı 3-0'a getirmiş bir İtalyan takımına İngilizler bile inanmıyorlar 3 tane atacaklarına. Ne seyircisi, ne oyuncusu, ne teknik direktörü... Ama 55 bin İngiliz hep bir ağızdan 3-0 yenik girdikleri devre arasında şu meşhur şarkıyı söylemeye başlıyorlar: "You will never walk alone" Yani "Asla yalnız yürümeyeceksin". Bu kadar İngiliz taraftarının tek yürekten, tek ağızdan söyledikleri bir şarkı. Asla yalnız yürümeyeceksin. Onlara göre yenildikleri bir maçta takımlarıyla gurur duyduklarını gösterdikleri bir şarkı: Asla yalnız yürümeyeceksin.

Ve o şarkı sonrası sahada bambaşka bir Liverpool. 3-0'dan önce 3-3'e getirdikleri ve sonrasında penaltı atışlarıyla kaldırdıkları Şampiyonlar Ligi kupası. Ama asıl önemlisi o kupa değil, o muhteşem taraftarın takımlarına olan sevgisini ve inancını gösterdikleri "You'll never walk alone" şarkısı. O birliktelik, o inanmışlık, o takım sevgisi...

Peki ya Cumartesi günü taraftarı olduğum G.Saray'ın sahip olduğu "fanatik" teröristlerin yaptıkları?

Kim suçlu? Taraftar mı? Yönetim mi? Oyuncular mı? Medya mı? Sadece G.Saray mı?

Elbette hayır. Bu bir birikim. Yılların bikirimi...

Yönetimlerin, medyanın, taraftarın, federasyonun, güvenlik güçlerinin yıllardır sorumluluklarını yerine getirmemelerinden doğan birikim. Uygulanan çifte standartların neticesi. Uygulanması gereken ancak uygulanmayan cezaların sonucu.

Bir G.Saraylı olarak benim isteğim şu: G.Saray'a öyle bir ceza verin ki ibret olsun. Gerekirse bütün bir sezon seyircisiz oynasın G.Saray. G.Saray'a gönül verenler stadyumdan uzak kalsın. Futbolu ve o ambiansı özlesin. Yönetimlere ders olsun. Güvenlik güçleri gerçek suçluları yakalasın ve adalet yerini bulsun. Bu terörü yaratanlara ibretlik hapis cezaları verilsin. Böylece eline aldığı su şişesini atmadan bir kez daha düşünsün. Eğer atarsam bana neye patlar diye...

Federasyon ve Tahkim Kurulu ise artık çifte standart uygulamalarından vazgeçsin. Eğer G.Saray'a bir ceza veriyorsanız, aynı şeyi başka takım taraftarları yaptığında onlara da aynı cezayı versinler. Forma renklerine göre veya yönetimlerin gücüne göre değil, hakiki adalete göre versinler cezaları. Çifte standart yaşanmadan. Gerçek hukuk kuralları çerçevesinde.

Ve tüm yöneticiler. Bu yaşananlar size "kapak" olsun ki futbolu bir spor olarak görün ve ona göre hareket edin. Sorumluluklarınızı bilin, taraftarı kışkırtacak hareket ve demeçlerden kaçının... Şampiyonluk herşey değildir, önemli olan sporun ruhudur düşüncesiyle hareket edin.

Ve siz en büyük güç medya! Eski futbolcu bozması köşe yazarlarından arının artık. Medya olarak taraftar formalarınızı üzerinizden çıkartın. Gerçek doğruyu esas alın, reytingleri veya satış rakamlarını değil.

Ve ey siz değerli gerçek taraftarlar... Siz G.Saraylılar, siz F.Bahçeliler, siz Beşiktaşlılar ve siz diğer takımın taraftarları! Sizler kardeşsiniz, sizler bu vatan uğruna gerektiğinde birlikte can verecek insanlarsınız. Düşman değilsiniz. Rekabetin farklı, fanatizmin farklı şeyler olduğunu öğrenin artık.

Bütün F.Bahçeliler, Beşiktaşlılar, Trabzonsporlular ve Anadolu takımlarının taraftarları benim arkadaşımdır, benim kardeşimdir.

Görmek istediğim tek şey var. "You will never walk alone" benzeri bir şarkıyla el ele birlikte maç seyretmenin, eğlenmenin tadını çıkarmak...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öyle olsa da herkes rahat olsa. İngilizler bu konuda çok duyarlı. Keşke onlar gibi olsak. Sevgiler...

Ceren Bensu Arslan 
 21.05.2007 18:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 2725
Kayıt tarihi
: 09.04.07
 
 

On yıldan fazla süredir reklam ve halkla ilişkiler sektörü ile internet ortamında medya sektöründe h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster