Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '13

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
342
 

Kessen olmaz!

Kessen olmaz!
 

Devlet 360 dakikada evlilik kurtaracak
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin’in Milliyet’e açıkladığı, 20 bin evliliği kurtarması planlanan projenin ayrıntıları belli oldu: Boşanmak isteyen çiftler, 4 kez psikologla görüşecek, seanslar en az 90 dakika sürecek, karar sonra alınacak
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın boşanmaları azaltmak için üzerinde çalıştığı projeye göre boşanmak isteyen çiftler, sosyal hizmet merkezlerinde her biri 90 dakika süren 4 seanslık psikolog ve sosyolog görüşmesinden geçecek. Projenin 20 bin evliliği kurtarması planlanıyor.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in Milliyet’e açıkladığı projenin ilk adımı atıldı. Taslağa göre, çiftlere boşanma öncesi, dava sırası ve boşanma sonrası danışmanlık hizmetleri verilecek. Bu merkezler aile mahkemeleri ile işbirliği içinde çalışılacak.
 
Günde 3 çiftle görüşme
 
Mevzuat taslağı yürürlüğe girdiğinde aile mahkemesi hâkimleri davanın her aşamasında çiftleri, danışmanlık hizmeti almaları için Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yönlendirecek.  
Boşanma sürecine verilecek danışmanlığı hizmeti için, 81 ilde görevli personele eğitim verildi.
 
Taslağa göre süreç şöyle işleyecek:
 
* Boşanma davalarında hâkim, çifti öncelikle danışmanlık almak üzere sosyal hizmet merkezine yönlendirebilecek.
 
* Bir uzman, günde en az 3 çiftle görüşme yapacak.
 
* Çiftlerin her biri 90 dakika sürecek en az 4 seans danışmanlık hizmeti alması planlanıyor. Yani bir danışman yılda yaklaşık 172 çift ile görüşme yapmış olacak.
 
416 merkez açılacak
 
Diğer taraftan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere erişimini ve yararlanmasını hedefleyen “Aile Sosyal Destek Programı” (ASDEP) de devam ediyor. Gündüzlü sosyal hizmet kuruluşlarını tek çatı altında birleştiren bu proje Sosyal Hizmet merkezlerinin kurulmasına da zemin oluşturuyor. Şimdiye kadar Türkiye’de 416 Sosyal Hizmet Merkezi’nin açılması için çalışmalar başladı. Kasım itibarıyla 89, yıl sonuna kadar 114 Sosyal Hizmet Merkezi hizmete girecek.
 
5 ilde pilot çalışma
 
Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milliyet’e projeyle ilgili 5 ilde pilot çalışma yaptıklarını anlatarak şöyle devam etti:
 
“Baktık ki boşanmak için gelen 450 çiftin 75’i verdiğimiz destekten sonra evliliğe devam kararı aldı. Ekonomik etkiler çok önemli. Bir de iletişimsizlik ve empati yapamama. Boşanma süreci başladığı zaman çiftlere danışmanlık yapacak sistemin alt yapısını oturduk konuştuk. Komisyon kuruldu. Aile mahkemesi hâkimleriyle bir araya geldik. Adalet Bakanımızla bunu Bakanlar Kurulu’na götürüp anlatacağız. Aile Mahkemesi hâkimi ile bizim sosyal hizmet uzmanımız paralel çalışacak. Mahkeme, bizim vereceğimiz raporlara ve desteklere paralel karar verecek. Sistemle  yılda 20 bin evliliği kurtarmış olacağız” diye konuştu. (Kaynak: Milliyet.com.tr)
 
İnsanları ve sabrı zora koşmanın anlamı var mı... Yetişkin insan nasıl ki kendi iradesiyle evlilik kararı alabiliyorsa boşanmak için de kimsenin aklına ihtiyaç duymadan boşanır. Yardım almak isterse de gerekli kurumlardan yardım alır zaten.
 
Kişi olayı beyninde bitirmişse ona yapacak birşey yok... Kim nasıl mutlu olacaksa öyle yaşamalı.
 
Karar verilmiştir... Kessen olmaz! 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1930
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 642
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster