Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

03 Aralık '07

 
Kategori
Pratik Bilgiler
Okunma Sayısı
2161
 

Kestane kebap, yemesi sevap!

Kestane kebap, yemesi sevap!
 

Sevgili (MB) Milliyet Blog arkadaşlarıma.....Merhabalar...!

Bugünde sizlere, hepimizin malum olarak bildiği bir yemişden bahsetmek istiyorum..! Nedir o dediğiniz zaman söyleyeceğim çok basit bir cümle "Kestane kebap, yemesi sevap!"

Çocukluğumuzdaki sobalı evlerin en güzel yanıydı kestaneli geceler. Soba üzerinde çıtırdayan kabukları, bütün eve dolan iştah kabartıcı kokusuyla ailece geçirilen gecelerin baş tacıydı. Kebabı, haşlaması, şekeriyle kendine hayran bırakırdı.

Üzerinde kestane kebap yapabileceğiz bir sobanız yoksa üzülmeyin. Evde kestane keyfinin başka yöntemleri de var. Grilde, sadece üst ızgarası yanan bir fırında ya da teflon tavada kestane kebap yapabilirsiniz. Kestaneleri aldıktan sonra kısa bir süre suda bekletin ve ardından çizin. Çiziği derin ve kestanenin üst tarafına boyuna atmaya özen gösterin. Kestaneyi haşlayarak da tüketebilirsiniz.

Kestane, bala batırarak tatlıya dönüştürülen ilk meyvelerden biri. İsterseniz evinizde kestane şekeri de yapabilirsiniz.

Kokusuyla davetkar kestaneyi sadece sokakta ya da sevdiklerinizle toplandığınızda evde yenecek birşey olarak düşünmeyin...

Asya, Afrika ve Amerika’da yetişen kestanenin en lezzetli türü ülkemizde yetişmekte. Soğuk kış gecelerinin bu harika lezzeti tam bir sağlık iksiri. Potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir ve sodyum mineralleri ile C, B1 ve B2 vitaminleri içeren kestane kış aylarının kötü şartlarına, fiziksel ve zihinsel yorgunluklara oldukça iyi geliyor. Şeker, protein ve yağ açısından zengin olan kestanenin diğer özelikleri ise şöyle:

<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Kandaki yüksek kolesterolü düşürür.
<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Kan şekeri düzeyini kontrol altında tutar.
<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Kansere karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir.
<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Kalp ve kas sistemini uyarıp organizmanın su dengesini düzenler.
<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Çok önemli bir enerji kaynağıdır.
<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Potasyum eksikliğinden yakınanlar için etkili bir ilaçtır.
<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Kan dolaşımını hızlandırıp varis ve basurların gelişimini önler.

Hepinize Afiyet olsun...Kusura bakmadınız herhalde değil mi..? Gene Ansiklopedik bir bilgi sundum sizlere...
En azından faydalı bir şey olsun diye düşündüm ve karar verdim...Neticede bu yazı şekili çıktı ortaya...


*RESİM* NTVMSNBC

*KAYNAK* NTVMSNBC

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Köni, Kaç gündür canım bir kestane çekti ki sormayın. Oysa diyet yapmaya çalıştığım için yiyecekli içecekli bloglardan uzak durmaya çalışıyorum ama bir şekilde sizin kestene fotoğrafı ilişiyordu gözüme. Okumayacağım dedim. neyse dün 100 gram aldım yedim de artık bu bloğu okummada bir sakınca kalmadı diye düşünürken bir de baktım kestane oldukça yararlı gıdalardanmış. Laf aramızda eski tadları, çocukluklarımın tadlarını bulamadım dışarıdan aldığım kestanede. Selam ve saygılar.

Ezgi Umut 
 09.12.2007 1:41
Cevap :
MERHABALAR EZGİ HANIMCIĞIM...! SİZİ GÖRMEK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU BLOĞUMDA..! TEŞEKKÜR EDERİM ZİYARETİNİZ İÇİN...! EZGİ HANIMCIĞIM ÇOK ÇOK HAKLISINIZ...FAZLA YEMEK ve KİLOLAR için YEMEK ile İLGİLİ BLOGLARDAN UZAK DURMANIZI ÇOK İYİ ANLIYORUM..ANCAK ÇOK FAYDALI OLAN KESTANENİN , BİRAZCIK BUNLARIN DIŞINDA TUTULMASI GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜRÜM DOĞRUSU..! ASLINDA HER ŞEYİN ÇOĞU ZARAR,AZI KARAR diyede BİR MEŞHUR ATASÖZÜMÜZDE VARDIR BU ÇOK YEMELER için..FAKAT MERAK ETMEYİN 100-Gr KESTANE ile DE PEHRİZİNİZİN veya DİETİNİZİN BOZULACAĞINI PEK ZANNETMİYORUM. SİZ YETERKİ DENGELİ BESLENME DİYETİNİZİ DİSİPLİN ALTINA ALDIĞINIZ MÜDDETCE KORKULACAK BİR ŞEY OLACAĞINIDA PEK DÜŞÜNMÜYORUM...TABİİ Kİ BU BENDENİZİN FİKİRİ..! EZGİ HANIMCIĞIM SİZİ HER ZAMAN ARAMIZDA GÖRMEK İSTERİZ...(İsterim..!) MALESEFKİ DEDİĞİNİZ GİBİ ARTIK ESKİ YİYECEKLERİN DOĞRU DÜRÜST TADI TUZU KALMADI..(Kestane gibi..) SİZE BOL BOL SEVGİ ve SELAMLARIMI SUNARIM...! NECİP KÖNİ - ADANA/TR  10.12.2007 11:10
 

ve kestane şekerini çok severim.Kestane, ayrıca kış mevsiminin geldiğini hatırlatır.Bir de boza.Elinize,kaleminize sağlık. Selamlarımla

Işın Çavdar 
 08.12.2007 1:33
Cevap :
MERHABALAR,IŞIN HANIM...! YORUMUNUZ ve KATKINIZDAN DOLAYI SİZE ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...! AYNEN DEDİĞİNİZ GİBİ SİZE KATILIYORUM...KESTANE GERÇEKTENDE ÇOK FAYDALI BİR YEMİŞ... HAŞLAMASI+KEBABI+ŞEKERLİSİ APAYRI BİR LEZZET...! IŞIN HANIM SİZE TEKRAR TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM...SEVGİ ve SELAMLARIMLA EFENDİM...! NECİP KÖNİ - ADANA/TR  10.12.2007 10:54
 

Yazınız çok güzel bilgilendirici.Bence en güzel kestane İnebolu Kestanesidir.Yemyeşil çam ormanlarının içinde kendi yetişen kestane ağaçlarından dökelenleri yemekte ayrı bir güzelliktir.İnsanlarımız içinde güzel bir geçim kaynağıdır.Saygılarımla

binnaz delen atılkan 
 05.12.2007 13:30
Cevap :
FERAYE HANIM,MERHABALAR...! ÖNCE SİZE, BLOĞUMA YAPTIĞINIZ ZİYARETDEN DOLAYI ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...! TABİİ Kİ HER YÖREMİZİN AYRI AYRI GÜZELLİKLERİ YANINDA,KENDİNE HAS YEMİŞLERİ ve MEYVALARIDA ÖZELDİR... DEDİĞİNİZ GİBİ İNEBOL KESTANESİ,DEĞİRMENDERE FINDIĞI GİBİ..AKDENİZİMİZİN NARENCİYE-MUZ ve PAMUĞU..KARADENİZİMİZİN FINDIĞI ve TÜTÜNÜ...MARMARAMIZIN ŞEFTALİSİ.. ve ÇİLEĞİ...EGEMİZİN ZEYTİN ve İNCİRİ..İÇ ANADOLUMUZUN ELMASI ve ARMUDU GÜNEYDOĞUMUZUN ANTEP FISITĞI ve ZEYTİNİ...ASLINDA HER YÖREMİZİN KENDİNE HAS ÖZELLİKLERİ VAR SAYAMAYACAĞIMIZ KADAR..KONUMUZ OLAN KESTANE ise GÜZEL BİR KIŞ YEMİŞİDİR...KIŞ GECELERİNİN VAZGEÇİLMEZ EĞLENCE YEMİŞİ..! TABii BUNUN YANINDA BAZI YEMEK TÜRLERİMİZDE DE KULLANILMAKTADIR,DAMAK ZEVKİNE GÖRE...! BİLMEM FERAYE HANIMCIĞIM SİZLERİNDE BÖYLE KESTANE ÜZERİNE YEMEK ÇEŞİTLERİNİZ VARMIDIR..? ACABA.? SİZE ÇUKUROVA-ADANA'dan BOL BOL SEVGİ ve SELAMLARIMI TAKDİM EDER,AFİYET OLSUN DERİM...! NECİP KÖNİ - ADANA/TR  05.12.2007 14:44
 

Merhaba, yine çok güzel bir konu seçmişsiniz.sıcacık bir sobanın başında keyfi tartışılmaz oluyor, çocukluğuma gittim.Soğuk kış günleri sokaktaki kestaneciden sıcacık kestaneleri alıpta yemek mükemmeldi benim için, ancak birgün bir arkadaşım ya yemeyin şunları adam üstlerine hapşura hapşura pişiriyor sizde alıp yiyiyorsunuz dedi ogün bugündür dışarıdan kestane alamıyorum ancak içim gitmiyor desem yalan olur..bu arada amann diyeyim kestaneleri çizmeden kimse fırına atmasın(sizde belirtmişsiniz üstünden geçeyim) bir arkadaşım evini bombalıyorlar sanmıştı:)) neticede kestane çookkk keyifli çok lezzetli. Saygı ve sevgilerimle

Belgin Uğrayan 
 04.12.2007 22:26
Cevap :
SEVGiLi BELGiN HANIMCIGIM...MERHABALAR..! SiZLERi TEKRAR ARAMIZDA GORMEK COK COK GUZEL BiR HADiSE..iNANIRMISINIZ SiZiN BOYLE GUZEL YORUMLARINIZA BEN SAHSEN KENDi ADIMA HASRET KALMISTIM DiYEBiLiRiM...EVET ONCE SiZiNDE BURADA BELiRTTiGiNiZ GiBi MUTLAKA ve MUTLAKA PiSiRiLMEDEN ONCE UZERi GUZELCE BiR CiZiLMELiDiR..YOKSA CATIR PATIR PATLAR..! KESTANE HEM ViTAMiN YONUNDEN,HEM KALORi YONUNDEN FAYDALI BiR YEMiS(Besindir)DiR...MESELA YEMEKLERDE DAHi KULLANILMAKTADIR...ORNEGiN BENDENiZ BUNDAN SENELER ONCE FRANSA-NICE`de BiR AKSAM YEMEGiNDE BEYAZ SARAPLA,KESTANELI+ELMALI BiR ORDEK SUFLE DiYE BiR YEMEK YEMiSTiM,iNANIRMISINIZ BU YEMEGiN HALA TADI DAMAGIMDADIR..! BiZiM MEMLEKETiMiZDE DE ORNEGiN KESTANELi iC PiLAVDA COK COK LEZZETLiDiR..! KESTANE RECELi+KESTANE SEKERi BUNLAR ZATEN MALUMUNUZCA BiLiNEN KESTANEDEN YAPILMIS YiYECEKLERDiR. BELGiN HANIMCIGIM,MUTLAKA SiZiNDE BiR BiLDiGiNiZ DAHA DEGiSiK KESTANE YEMEK CESiTLERi VARDIR BELKiDE..? SEVGiLER ve SAYGILAR..! NECiP KONI-ADANA/TR  04.12.2007 22:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8462
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster