Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '14

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
193
 

KEYİAD''ın 'Bahara merhaba!' etkinliği

KEYİAD''ın 'Bahara merhaba!' etkinliği
 

 

Enez, Havsa, İpsala, Meriç, Keşan

Ergenedir uzun soluk dolaşan.  MD

 

Gerek metin düzenlemesinde ve gerekse fotoğraflarda Keşan Belediyesi  Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Erdoğan Demir’in çalışmalarından yararlandım. Kendisine teşekkürü bir borç sayıyorum. Belki biraz tembellik de yaptım, dilyebilirim.

 

                                                                                            *

Merkezi İstanbul’da bulunan KEYİAD''ın  (Keşanlı Yönetici ve İşadamları Derneği)  “Bahara Merhaba” temalı “Trakya Buluşması ” gerçekleştirildi.

Taksim’deki Titanic Hotel’de gerçekleşen yemekli buluşmaya Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, TUREX Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk – Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin, Serkan Çağrı ve Oğuz Berkay Fidan ile 50’ye yakın dernek üyesi katıldı.

Yazar arkadaşım Ahmet Ak ve  Başkan Ahmet Eler'in davetlyle katıldığım gecede şiir okumak için kürsüye çağrıldım. ‘Edirne Sevdası’ başlıklı folklorik şiirimi seslendirdim. Edirne ve ilçelerinde  ikiliklerle bir gezi oldu. İlgiyle dinlendiğimden  mutlu oldum!

Buluşmanın açış konuşmasını KEYİAD Başkanı Ahmet Eler yaptı. Eler geceye katılanlara ‘hoş geldiniz!’ dedikten sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: ”KEYİAD olarak bölgemiz için elimizden gelen çalışmaları yapmaktayız. Keşan’da bir süre önce Kıbrıs Barış Harekâtı döneminde Dışişleri Bakanı Rahmetli Turan Güneş’in oğlu milletvekili Hurşit Güneş ile tam 40 yıl sonra bir anıdan söz ettik.. Neydi o anı? Bir ara seçim olmuş Keşan’da, o ara seçim döneminde Turan Güneş Keşan’a gelmiş, propagandası için.Güneş o zamanlar Klarnetçi Aguş’un evinde konuk olmuş.. Güneş, Aguşla karşılıklı klarnet çalmışlar.

Bir buluşmamızda Oğul Hurşit Güneş’e dedim ki; bunu Keşan’da yad edelim. Beni kırmadı. Şu an da seçim yoğunluğu var seçimler bitince seni arayacağım dedi. Sağ olsun, beni seçim biter  bitmez aradı. Sonra Keşan Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Özcan’ı aradım. Başkanımız, “Başımızın üstünde yeri var.” diyerek güzel bir organizasyon yaptı.Aguşun evinde tam 40 yıl sonra Hurşit hocayla beraber güzelliği yaşadık ve o günü andık. KEYİAD olarak böylesi anıya imza attık. Dolayısıyla sosyal içerikli çalışmalarımız iş dünyası ile ilgili çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, yemekte yaptığı konuşmada‘KEYİAD’ın bölge için yaptıklarını takdirle karşılıyorum.” sözcükleriyle konuşmasına başladı.

Başkan Özcan, öncelikle KEYİAD’ın bu güzel organizasyonuna katılmaktan ve Keşanlı hemşerileri ile buluşmaktan mutluluk duyduğunu belirterek “Sizler burada da olsanız hepimizin ortak noktası Keşan’dır. Hepimizin hısım akrabaları Keşan’da yaşıyor. İçinizde bölgemiz için olumlu düşünce içersinde olduğunuzu gözlerinizden anlıyorum. Herkes tabi ki yaşadığı yerin daha iyi konumlarda olmasını arzu eder.

KEYİAD’ın bu konudaki gayretini takdirle karşılıyorum. İşlerinizde başarılar diliyorum. Her zaman Keşan’dan destek göreceğinize inanınız. Biz yöneticiler olarak, Keşanlı olarak; Keşan’ın bütün potansiyellerini şehrimizin gelişmesi açısından kullanmak zorunluluğumuz vardır.

Başka siyasi partilere mensup olabiliriz. Değişik meslek gruplarından olabiliriz. Ama ortak hedefimiz Keşan olduğu zaman da aynı yere vurmayı becermemiz lazım..Bunu başarmamız lazım. Bunu yapan Türkiye’de Kayseri örneği var, Denizli örneği var. Ama maalesef bizler siyasi taşlar yerine oturduktan sonra birbirimizin kapısına gidip gelmeyi pek sevmiyoruz.

Son iki dönemde neler yaptığımı anlatmayacağım sizlere. Hepsi ortada. Ama bir şeyden sıkıntı çekiyorum. Taşlar yerine oturmuş demokrasinin gereği olgunlaşmış. Hepimiz birbirimize saygı göstermek zorundayız. Bölge için yaptığımız bir projeye falancanın fikirdir diyerek bir kenara itilmemeli. İşte bu bakımdan KEYİAD’a da ihtiyacımız var. Hepinize ihtiyacımız var. Biz kendi potansiyelimizi harekete geçirmek zorundayız. Kendimize dönük bir şeyler olsun istemiyoruz. Bunların kısmen acılarını da yaşadığım için anlatıyorum. Umarım bundan sonraki siyasi dönemlerde arzu ettiğimiz tabi ki farklı görüşler de olacak ama Keşan ve Edirne’nin çıkışları söz konusu olduğunda siyasi farklılıkları göz ardı etmeyi becerebiliyor olmamız gerekir.

Değerli hemşerilerim, 3. kez kazanmak kolay başarı değildir. Benim için Keşanlıların bu güveni gurur kaynağıdır.10 yıldır cerrahi mesleğimden ayrı  kaldım. Ama 10 yılda Keşan’ın temel altyapı sorunlarını halletmiş oldum. Az ölçüde yağmur suyu kanal projemiz kaldı.Bu senenin sonlarına doğru Keşan’ın atık su arıtma tesisleri faaliyete geçecek.

Çöp başımızın belası. Belkoop tarafından 1981 yılından beri fütursuzca Keşan’ın çöplerini attığımız bir alan var. Ağustos sonunda yeni model çöp tesislerimize kavuşacağız. Önümüzdeki yıl içinde Çevre Bakanlığından vahşi çöplüğümüzü ıslah projesini yatırım programına aldırdık.Çöp tesisine artık Katı Atık Bertaraf Tesisi diyoruz. Bu yatırım yaklaşık 7 milyon TL. Bunun 2 milyon 400 bin TL’sini bakanlıktan hibe olarak alındı. Keşan Atık Su Arıtma Tesislerini DSİ eliyle yaptırıyoruz..17 milyon TL’lik bir iş. 30 yılda geri ödeyeceğiz.Bu ne anlama geliyor. Burada büyüklerimiz var. Cevizlik Deresini bilirsiniz değil mi? Burası eskiden nasıldı? Balık tutardık orada, şimdilerde canlı yok. Ama emin olunuz sevgili hemşerilerim 2 sene sonra Atık Su Arıtma Tesislerimiz devreye girer girmez Keşan’ın pisliği o dereye akmayacak. Orada eskiden olduğu gibi balık tutulacak. Canlılarla dolu bir su kaynağı olacak.

Keşan’ın 1984 yılı İmar Revizyon Planlarına başladık.Düz ara 3 katı 4 , 4 katı 5, 2 katı 3 yapacak bir durumumuz yok. Şehir Plancısı diye bir birim de var.Bu planlama tekniğinde uyan yerlerde  1984 yılında yapılan planların hataları giderilecek.Eğer eşdeğer yeşil alan bulabildiğimiz yerlerde kat artışı yapmaya gayret edeceğiz.

Bunun yanında 600 hektar bir alanı ilave imara açacağız. Bu daha çok Keşan’ın doğu kısmına yapılacak. Bildiğiniz gibi 30 Mart’ta seçimlerinden sonra Paşayiğit ve İzzetiye Keşan’a bağlandı. Onlar da artık mahallemiz oldular. Tabi bir geçiş dönemi yaşayacağız. Bu iki yerleşim alanını Keşan’a katarsak bizim gelişmemize ve ekonomik anlamda ciddi bir katkısı olacağını düşünüyorum. Paşayiğit’i bünyemize katarken yaklaşık 800 bin TL borcunu da devraldık. İzzetiye’nin bazı borçlarını da devraldık. Buraları da İmar Planı Revizyonu’nda ilave sanayi tesis alanına ihtiyacımız var. Daha başka türlü yapılaşmalara ihtiyacımız var. O şekilde değerlendireceğimiz alanlar olarak bilmek lazım.

Ayrıca Plan Revizyonu’nda Keşan’ın Ferhat Ağa’nın Köprüden Belkoop istikametine giden oradan kuzey ve kuzey batı istikametine giden ve Cennet Bahçesi’ne çıkacak olan bir ring yolunu planlamaya aldırmak. Çünkü bizler ulus olarak millet olarak şehirciliğimiz çok iyi değil. Geleceği görerek 50 sene 100 sene sonrayı görerek şehirlerimiz planlanmamış. Keşan’ın ana caddelerini sıfırdan planlasanız böyle mi yaparsınız? Yeni yerleşim alanlarında daha iyi planlar var. Dolayısıyla 3 noktadan girip tek noktada yığılan bir trafik sirkülâsyonuna sahibiz. Keşan’a çoklu noktalardan giriş çıkışı sağlamak zorundayız. Bunu da önce planlayıp sonra hayata geçirmek gerekiyor. Belki 5–6 yıllık bir süre de hayata geçecek ama planlamadan yapamazsınız. Planlamadan finans bulamazsınız. Planlamadan yatırım da yapamazsınız. Dolayısıyla bunlar Keşan’ın geleceği ile ilgili sizlerin merak ettiği noktalardan biri yeni Pazaryeri projemiz, seneye en geç mayıs aylarında tamamlanıp hizmete girecek.36 bin m2 otoparkı ile 300 dükkânı ile Keşan’da yeni hizmet binası ile ciddi bir ekonomik hareketlilik getirecek bir proje…

Bildiğiniz gibi Keşan’ı çevreleyen ana yollarda ticaretin şekli değişiyor. Büyük alışveriş merkezleri oluştu. Şehir içersinde yerleşik esnafımızın ticari alışkanlıkları kaybolmaya başladı. Ayak uyduramayanlar işyerlerini kapamaya başladı. Bu proje benim özel mülkiyetim olsa proje üzerinden satardım. Ama biz kamu kuruluşuyuz. İşin sosyalliği olmalı. Dolayısıyla elinden parası olanlara satacaksın dükkânları  yarın ihtiyacı olan geldiğinde özel sektör ben 300 TL’ye kiraya veriyorsam 1000 TL’den aşağı vermez. Dolayısıyla bu proje bir ucuz işyeri kaynağıdır. Keşan esnafına ciddi katkıları olacak. Ayrıca bu projenin kentsel dönüşümle ilgili bir tetikleme yapacağını da düşünüyorum.

3.dönem için söz verdiğimiz bir meydan projemiz vardı. Şehirciliğimizde meydanlara önem vermemiştik vakti zamanında. Hükümet Meydanı ile Köy Garajının olduğu yeri şöyle bir hatırlayınız..

Atatürk Parkı’ndaki ağaçları yok etmeden yer altı köprü geçitleri, Kültür Merkezi, Keşan’ı simgeleyen Yel değirmeninin yer alacağı  güzel bir meydan ve atıl duruma çıkacak olan belediye hizmet binasının yerine de muhtemelen 4 yıldızlı bir hotel, yer altı çarşıları yer alacak. Hatta 5 Mayıs Pazartesi günü bir firma bize taslak projeler sundu onları görüştük. Daha sonra da Keşanlı iki mimar arkadaşımızla durum değerlendirmesi yaptık. Bu proje Keşan’a bir ruh verecek, geniş görüşlülük verecek. Keşan’a gelindiğinde gezilmesi gereken bir yer olacak ticari hayatımıza da hareket getirecek kanaatindeyim.

Değerli hemşerilerim, bir Toptancı halimiz var. Trakya da olmayan bir hal binası açıkçası.22 bin m2 alan üzerine kuruldu.1985 yılından bu yana göreve gelen bütün belediye başkanı adaylarının hedefinde vardı pazaryeri projesi.Bunu yaparken önce Toptancı halini kaldıracaksın bizde toptancı halini kaldırdık.

Sonra balıkçıları çıkardık oradan. Balıkçılar Hali  yaptık. Toptancı Hali belki şu an bizim için Keşan’a çok büyük gelebilir. 20-30 sene sonra belki daha büyüğüne gerek duyacağız. Burası en az 50 yıl yeter kanaatindeyim. Kentim -şehrim için elimden geldiği kadar hedefi elden bırakmadan ama dürüstçe bir şeyler yapmaya gayret edeceğim. Hepinize saygılar sunuyorum.”dedi.

Özcan’dan sonra konuşan Ruşen Çetin’de KEYİAD’ın yemeğinde bulunmaktan memnun olduğunu belirterek tüm katılımcılar hoş geldiniz dedi ve iş dünyası ile ilgili çeşitli bilgiler verdi.

Yemek gecenin geç saatlerine dek samimi bir ortamda sürdü. Vedalaşıp yolumu adımlarken dizelerim beynimden dilime ulaştı:

                                               Marmara serpilir yorgun geceme

                                               Bir sevda, bir sevgi, bir güzelleme.

 

                                                                          *

 

 

 

 

Abdülkadir Güler, Ahmet AK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Muhsin Durucan Öğretmenimiz; bir kez daha şükranlarımızı sunarız. Adımıza imzaladığınız iki değerli eseriniz "Haykırış" (DAHİ YAYINCILIK, İstanbul 2014, İkinci Baskı) ve "EĞİTİM VE MUTLULUK" (Dahi Yayıncılık, İstanbul 2014, Dördüncü Baskı) için de özellikle teşekkür ederiz. Saygılarımla, A.AK

Ahmet AK 
 13.05.2014 16:53
Cevap :
Kitaplarım, en yararlı okurunu bulduğu için asıl ben sevinirim! Elbette birlikte olamanın da sevincini yaşadım! O yazı kimi dergi ve gazetelerde yayımlanacak. Daha güzel günlerde görüşmek üzere...  14.05.2014 22:20
 

İzlenimleriniz dikkat çekici .Nice böylesi baharlara sevgilye....

Abdülkadir Güler 
 09.05.2014 19:53
Cevap :
Teşekkürler A. Kadir Bey! Selamlarımla.   09.05.2014 21:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 732
Toplam yorum
: 487
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1316
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster