Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
593
 

Kibir; Farklı olmanın en yıkıcı yolu...

Kibir; Farklı olmanın en yıkıcı yolu...
 

‘Sonunda ulaşılan aldatıcı bir galibiyet olsa da hayat korkuya galip gelmek için verilen bir mücadeleyi içerir; hayvanlar kendi alanlarını korumak için nasıl kötü kokular saçarsa, görünüşte aklı başında insanlar da tekrar ve tekrar anlayamadıkları şeyden kendilerini düzenli olarak korumak için kibir salgılamayı seçerler.’

Kimi izlenimler üzerinde uzun uzun düşündüğüm bir dönemde kibir hakkında olabilecek en anlamlı tanım nedir diye şöyle bir bakınmıştım bir aralar. Sonunda onu gerçekten anlatan bir ifadeye rastladım. Nedenleri ve nasılları üzerinde düşünüp uzun cümleler kurmak yerine bu cümleyi okumak zihnimi açtı; ‘kibir; farklı olmanın en yıkıcı yolu’…

Özgün bir farklılık değildi; farklı görünmek çabası ile farklı olmaya çalışmaktı bu. Bir görüntü, bir yanılsama, bir yansıtma; insanın en temelde kendine acıması üzerine bindirdiği şeyler!

Bilge şamanlar, insan davranışları üzerinde uzun uzun düşünüp davranışın temelinde yatan iki ana neden görmüşler; bu bulguyu -‘kendini önemseme’ ve ‘kendine acıma’- olarak adlandırmışlar.* Ve her ikisinin de aynı insanda olabildiğini, bir uçtan diğerine salınabildiğini görmüşler. Bu kimya bozukluğunun doğurduğu bir yan etki denilebilir kibir için. Her türü, her şekliyle yapıcı olmayan, insanı içerden yaralayan bir hâl. İnsan bunu kendisinde de, bir başkasında da yakalasa aynı yıkıcı his ve sonuçlarla karşılaşır şüphesiz.

Kibrin doğası üzerine biraz daha kafa yorarsak eğer özgüven yitimine rastlarız. Kişiye özgü yeteneklerin sağlıklı bir zeminde yükselememiş olduğunu görürüz. Özgüveni yeterince büyümemiş insan, kendisini sanal bir yükseltme durumuna sokabilir. Kim olduğunun nasıl göründüğüyle çelişkide kaldığı bir aralıkta sıkışıp kalabilir! Bozulabilir, kaybolabilir, hastalanabilir. Kibir bir hastalıktır. Büyümeyi ve gelişmeyi engeller, çünkü kısırdır.

Yapıcı olmak ve yıkıcı olmak, yapmak ve yıkmak arasındaki mesafe ne kadar da derin. Başka dünyalar, başka hisler…  

Yapıcı olan, başkalarıyla kendisi arasında bir kıyaslamaya girmeden, kendisini aşağıda ve yukarıda görmeden yeteneklerini geliştirmeyi ve kendini aşmayı düşünür. Konunun merkezinde karşıdaki yoktur. Gelişmeye açık olmaya, büyümeye uygun tavır budur.

Bilmediğimiz bir konuda komplekse kapılıp biliyorum gibi yapmak, bilmiyorum demek yerine…

Yapamadığımız bir mevzuda ezilmeyi seçmek, öğrenme azmi duymak yerine…

Kıskanmayı seçmek, örnek almak yerine…

Hor görmek, ezmek, adil olmak yerine…

Ve daha pekçok şey…

Kibir; farklı olmaya çalışmanın en yıkıcı yolu!

Farklı olmak! Algısal bir bozukluğun uydurduğu farklılıkla farklı olmak…

Hasta olmak!

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 466
Kayıt tarihi
: 07.10.13
 
 

İnsanın kendinden bahsetmesi meselesi benim için zor konuların başında gelir. Bu anlamda söyleneb..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster