Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
38
 

Kibir Gizli Öz Güvensizliktir

Kimsenin kişiliğinde köklü değişimler olmaz. Temeli neyse onu ortaya çıkarır ve geliştirir. Tanımayan, yanlış tanıyan, yanlış anlamlar yükleyen bizleriz. Etrafını eleştiren ve sürekli kendisini öven kişi aslında hep eksiktir, kendi kusurlarını eksiklerini başkasında kapatmaya çalışır, yetersizliklerini başkalarının üzerine atıp rahatlarlar.

 

Unutmayalım ki, önümüzde koşanların bir çoğu kendi çıkarlarının ardından koşmaktadır. Kendilerini bir şey zanneder ama ne olduğunu bilmezler. Haddi hariç her şeyi bilmek bu insanların işidir. Bunlarla yüz göz olmak sadece zarar verir, kendi mutluluğunu huzurunu kendin bul yaşa. Aşırı doğruluk aşırı haksızlık getirir, farkındalığın düzey farkını gösterir.

 

Bazıları sahip olamadıkları kalitenin, ait olmadıkları kişiliğin ve yaşayamadıkları mutluluğun reklamını iyi yaparlar. Böyle insanlara verilecek cevap gülüp geçmektir, başkalarına ait ne varsa kendilerine aitmiş gibi yapanlar sadece dışarıya oynar göz boyarlar. Aşağılık kompleksinden kaynaklanan bir hevestir bu herhalde. Böyle insanları sallayacaksın, silkeleyeceksin gidecekler. Onlarda öyle teselli ediyorlar kendilerini, hoş görmek lazım kırılmasın hevesleri.

 

Üstünlük kompleksini duyan insanlarda aşağılık kompleksine rastlanır. Aşağılık kompleksi duydukları içinde üstün görünmeye çalışan bu insanlar alıngan olur ve her şeyden nem kaparlar, yanlarında birbirleriyle alçak sesle konuşan insanların kendilerini çekiştirdiğini sanırlar. Başkalarını beğenmez küçük görürler, sadece onların düşünce tarzları doğrudur, kibir gizli öz güvensizliktir.

 

Hiçbir şey istemesekte, sormasakta her durumda yargılayıp isteklerini empoze etmeye uğraşıyorlar. Kafamı sallayıp yoluma devam ediyorum, sözde iyiler kazanır ama iş işten geçtikten sonra kazanırlar maalesef. Hayatı kontrollü yaşarsanız yönetilen bir robot olursunuz. İnsan özgür olmalı dilediği zaman isteğini söyleyip yapabilmeli. Çünkü yeryüzünde kabul görmüş doğrular bir gün yanlışlanabilir.

 

HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 704
Toplam yorum
: 245
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 508
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster