Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '18

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
2666
 

Kibir ve Ego Üzerine

Kibir ve Ego Üzerine
 

otantik.


Kibir bireylerin kendini her zaman,üst düzeyde görmesidir... Her zaman yanlızlık içerisinde bocalamaktır. Kibir elbisesi,sahibini farklı haller ile bezer. Süslemek yerine, antipatik gösterir. Kişiyi hoyratça,bir ordan, bir buraya sürükler. Mesleki ve kariyer anlamında, her zaman, düşüş içerisindedir.

Kibirli birey,sorunlu kişilerden oluşur. Hayatında inişler,çıkışlar olur. İletişimi zayıftır. Konuştukça,egosunu şişirerek, konuşur. Ego,kibirin,en yakın,arkadaşıdır.İkiside,aynı yönde hareket eder.Ego her zaman kasıntıdır.kişilerin zaaflarını kullanarak,kendini üst tabakaya çıkarmaktır.Ve üstte görmektir.

          Ego ukaladır.Büyüklerini,her zaman ayağına çağırır.Her zaman ben olmalıyım.En önde,en üstte der.Hacimce ve Kuvvetçe daha aşağıda olanı,küçümser.Tepeden bakar,diğerine.Ben büyüdüm,sen hala olduğun sıradasın der.Halbuki atalarımızın,"Tilkinin,dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanıdır."Sözünü unutur.

        Kibir her daim,kişilerin arasına fitneyi koyan,arabozan,bir karakter sorunudur.Böyle bireyler,her daim bocalama içerisindedirler. Bu duygu kişileri felakete sürükler..Her zaman,zenginlik,şatafat içerisinde yaşamayı ,tahayyül ederler.İlk ego sahibi iblistir.Adem peygambere başkaldırmıştır.

         Ego küstahtır.Kibrin en yakın arkadaşıdır.Kelimeleri bile adamına göre konuşur.Makam ve koltuk sahibine daha mütevazı,yardımcı personele,garsona vs.daha öfkelidir.Egoizm toprağı,kuraktır,yeşermez.Yalnızdır,Kimse yanına uğramaz.Ego kainat olgusuna ters olan bir mizaçtır.Ve sahibini her zaman düşürür.Egolarımızdan sıyrılmalıyız.

NURCAN KOŞAN

                                         

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1041
Kayıt tarihi
: 12.04.18
 
 

Lise Mezunu..üniv  kişisel gelişim ve Yazarlık eğitimi alıyorum.el sanatları,Spor,müzik dinlemek,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster