Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
28098
 

Kıble bulmanın yeni yöntemi

Kıble bulmanın yeni yöntemi
 

Resim: Hürriyet Gazetesi


Diyanet işleri Başkanlığı her ilde kıble açısının farklı olduğunu, bunun da kıbleyi bulmak isteyenler için bir sorun oluşturduğunu saptamış ve yeni bir yöntem geliştirmiş.

Sadece pusula ile yön bulmanın sağlıklı bir yöntem olmadığını belirten Diyanet işleri Başkanlığı bu yöntemi tavsiye ediyor. Oldukça pratik (!) olan bu yöntemi aşağıda okuyabilir ve kıbleyi çok hassas olarak bulabilirsiniz.

Yöntemi uygulamak için cebinizde her an bulunabilen bazı aletlere ihtiyacınız olacak.

Gerekli aletler:

Cetvel

İletki

Kalem

Dosya kağıdı

Pusula

Başkanlığın yeni kıble bulma yöntemi şöyle:

Bir dosya kağıdının ortasına, yukarıdan aşağıya doğru dik bir çizgi çiziniz. Çizginin ortasını işaretleyiniz. Bulunduğunuz yerin kıble açısını kağıdınıza çizdiğiniz dik çizgide bulunan orta noktayı esas alarak iletki ile (saat ibresi dönüş yönünde) kağıdın üzerine işaretleyiniz.

İşaretlenen bu nokta ile çizginin ortasındaki noktayı birleştiriniz. Kağıdın üzerine koyduğunuz pusulanın ibresinin boyalı (K) ve boyasız (G) doğrultusu, kağıdınıza çizdiğiniz K-G doğrultusuna paralel gelinceye kadar kağıdınızı sağa sola çeviriniz.

Kağıdınıza çizdiğiniz dik çizginin ortasındaki noktayı, iletki ile işaretlediğiniz noktayla birleştiren doğru, bulunduğunuz yerin kıble istikametidir.

Pusulayı kullanacağınız yerde pusulayı saptırıcı yüksek gerilim, demir cinsi eşya ve elektronik aletler bulunmamalıdır.

Pusula varsa diğer aletlere ne ihtiyacım olabilir diye düşünmeyin. Diyanet işleri sizin için düşünmüş ve önermiş. Bir bildikleri vardır elbette.

Pusula yanlış göstermişse bu yöntemle de doğruyu bulacağınızdan biraz şüpheliyiz, ama siz aklınızın bir köşesine bu yöntemi yazın. Belki lazım olur.

Yöntemi anlayabildiyseniz sorun yok.

Eğer anlayamadıysanız ya da gerekli teçhizatınız yoksa size iki pratik yöntem tavsiye edelim:

 • Minare kapıları size yönünüzü gösterebilir.
 • Çevrede mezarlık var ise, mezar taşlarından yararlanarak yönünüzü saptayabilirsiniz.

Hiçbir şekilde yönünü bulamayacaklar için (örneğin uzaydaysanız) daha pratik bir yöntem önerelim:

Gönül kâbenize dönün efendim. En doğru kıble gönlünüzdedir.

Ancak bunun için önce kâbenizdeki putlarınızı kırmanızı tavsiye ederiz.

Gönül Kâbemizdeki bazı putlar:

 • Para, mal, mülk tutkuları
 • Hırslar (iktidar hırsı, en güçlü olma hırsı vs.)
 • Kin ve intikam duyguları
 • Kıskançlıklar
 • Dedikodu merakı
 • Ayıplama merakı
 • Haset
 • Putlaştırdığımız insanlar (çocuklarımız, ailemiz, sevgilimiz, şeyhimiz, mürşidimiz, parti liderimiz vs.)
 • Putlaştırdığımız değişmez, esnemez, kemik fikirlerimiz ve düşüncelerimiz
 • Putlaştırdığımız yargılarımız (Laik düşüncede olanlar dinsizdir, başı açıklar cehennemliktir vs.)
 • Kısacası aklımızın ve idrakimizin önüne geçen her şey...

Eğer gönül kabemiz putlarla doluysa, en doğru yönü bulsak da putlarımıza tapmış oluruz. Ama biz yine de kıbleyi ararken başkalarının kıblesi doğru mu? yanlış mı? diye düşünmeyelim.

Kimin kıblesinin doğru olduğunu biz bilmeyiz; “O” bilir...

Haber: Hürriyet internet gazetesi (Başlık: ÖSS sorusu gibi kıble bulma)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

En çok tıklanan bloglarda görünce bloğunuzu baktım ve gerçekten de ilginç bir konuya değinmişsiniz, gerçi bu şekilde yönümüzü bulmak zor olsa da pratik öneriniz gayet aydınlatıcı... emeğinize sağlık.. teşekkürler... sizi tanıdığıma memnun oldum...

Selma GÜRBEY TAŞDELEN 
 27.05.2011 10:28
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum sevgili Taşdelen. Bu blog en çok okunan blog gibi görünmekle birlikte en çok tık alan blog desek daha doğru olur. :-) Ben de sizi tanıdığıma çok memnun oldum, çünkü siz farklı (ve bence önemli) bir kişiliksiniz... Sevgi ve saygılarımla...  27.05.2011 12:38
 

En çok okunan bloğunuza bir göz atmak istedim. iyi ki de atmışım. Tıpkı siz gibi, on ikiden vurdum.

Behram Su 
 11.08.2010 13:53
Cevap :
Sevgili Su, en çok okunan demeyelim de, en çok tıklanan diyelim... :-) Durmaksızın tıklanıyor ama, tıklanmasına karşılık yorum almıyor. Yöntemi öğrenen teşekkür bile etmeden çekip gidiyor. :-) Yorumunuza ve beğeninize çok teşekkür ediyorum. Sevgi ve saygılarımla...  12.08.2010 0:37
 

açısı gibi; her ilin, kıble saati de vardır. Diyanet Takvimlerinde yazar bu saat. Bunu biliyorsanız iş daha kolay. Yaklaşık 60-70 cm boyunda düzgün bir çubuk ile zamanı doğru gösteren bir saat lazım. Saatiniz, bulunduğunuz ilin kıble saatini gösterdiği an; çubuğu yere dikip, gölgesinin oluşturduğu doğrunun ucuna geçin. Yüzünüzü çubuğa dönün. Kıble tam karşınızdadır. Güneşi unuttuk tabi, havanın açık olması da lazım. :) Hangisi kolaymış? Söz konusu bu yöntem, gönül kıblenizi göstermez, demedin demeyin sonra.

MuDo 
 09.02.2008 17:31
Cevap :
Ooo, bu çok kolaymış Sn. Mudo. Bunun aklımın bir köşesine yazayım ben. Güneşli bir günde denemesini yapayım. İkazınız ise çok yerinde olmuş, bu yöntem sadece kıbleyi gösterir, gönül kabesinin yönünü göstermez. :-) Onun için farklı yöntemler gerek. :-) Saygılarımla.  10.02.2008 10:40
 

Sayın Seki Merhaba, En iyisi karıncaların yolunu takip ederek karınca yuvalarını bulmak. Mevsim kış değilse... Bir de kutuplarda yaşayan müslümanlar nasıl buluyor kıbleyi, bir de onların namaz vakitleri problemleri var. Buna hocamız ne diyor acaba... Sevgilerimle esen kalın, iyi bir konuydu...

Erdoğan Şahin 
 09.02.2008 17:15
Cevap :
Ben yaz günlerinde bile karınca yuvasından yön bulamıyorum. Karıncalar mimari stillerini değiştirmiş olmalılar diye düşünmeyen başladım Sn. Şahin. :-) Kutuplarda ya da uzayda, hiç farketmez, kıbleyi bulmak isteyen kendi kabesine dönse yeter. Tabi putlarından arındırdıktan sonra.:-) Saygılarımla.  09.02.2008 19:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 1679
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2074
Kayıt tarihi
: 27.05.07
 
 

Yaşayacağım yıllar yaşadıklarımdan daha az... Öyleyse "adam gibi yaşamalı" diye düşünüyorum. Kola..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster