Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '06

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
587
 

Kıbrıs milli davamızdır

Kıbrıs milli davamızdır
 

17 Aralık 2004 de AB ile müzakereler için tarih alınması üzerine ülkemizde zafer ve sevinç dalgası yaratılmıştı. AB ile üyelik için pazarlıklara başlanacak euro'lar, yardımlar havada uçuşacak, borsa, ekonomi, sanayi, turizm patlayacaktı. Aradan geçen süre zarfında değil tam üyelik imtiyazlı ortaklığın bile bizlere çok görüldüğü belli oldu.

Tarih almak için atılan imzaların arasında Kıbrıs Rum Kesiminin tanınması ve ticaretin başlatılması da yer almaktaydı. İmza atıldıktan sonra Ankara'dan atılan imzaların Rum kesimini tanıma anlamına gelmediği konusunda bir deklarasyon yayınlandı. AB hemen cevap verdi; atılan imzanın bağlayıcı olduğunu ve zamanı gelince Rum'lara havaalanlarını, limanlarını açmamız gerektiği yönde bir karşı deklarasyon yayınladı.

Bizler ne yaptık geçen iki yılda? Kocaman bir hiç, Formula1 de ödülü KKTC cumhurbaşkanı sn.Talat'a verdirdik, karşılığında 5 milyon dolar cezaya çarptırıldık. "Çözümsüzlük çözüm değildir" ve "biz onlardan bir fazla adım atarız" diyerek taviz verme sinyalleri gönderdik. En son AB "limanları artık aç "diye dayatınca da "Ercan havaalanı uluslararası uçuşlara açılsın" diye dar alanda manevra yapmaya çalıştık. AB buna hiç itibar etmediği gibi 8 başlıkta müzakereleri askıya aldı. İsveç ve Estonya Ercan'a uçuş sinyalleri verdi o kadar.

17 Aralık zirvesinde başbakan Erdoğan'a tam saha presle imza attıran İngiltere başbakanı Blair'i geçtğimiz günlerde ülkemizde ağırladık. Sn. Blair Kıbrıs için (sözde) destek sözü verdi ve gitti. Ben bu senaryoları bir yerden hatırlıyorum ama acaba Girit mi? Yoksa Sevr'mi? Ya da hepsi mi?

"Ver-kurtul" mantığı ile Kıbrıs meselesine bakamayız. 90 küsür yılda elimizle teslim ettiğimiz Girit orada gün gibi dururken kimsenin böyle bir lüksü olamaz,olmamalıdır. AKP hükümetinin ilk dışişleri bakanı Yaşar Yakış dün çıkıp demeç verdi: "Rum'lara limanları açmak tanıma anlamına gelmez". E peki ne anlamına gelir sn.Yakış? "Ben seninle ticaret yaparım, sen gelir bayrağını açarsın, ticari temsilcilik, konsolosluk açarsın ama ben seni tanımadan idare et"mi diyeceğiz?

Dış işlerinin, eski adı ile hariciyeciliğin olmazsa olmazı sabırdır. Sabırla bekleyeceksiniz ve milli politikalarınızı o yönde savunacaksınız. Nasıl Girit zamanında hiç alakası yokken Ayestafanos'ta Berlin Konfreransı'nda uluslararası sorun haline getirildi ise Kıbrıs meselesini halletmeden AB üyeliğine alınan Rum kesimi için de aynı yöntem izlenmektedir. Bir oldu bitti ile karşı karşıya getirilmek ve çaresiz bırakılmak isteniyoruz. Birleşmiş Milletler sekreteri Annan planına "hayır" diyen Rum tarafına baskı yapılması gerekirken, baskıyı çözüm yanlısı olmamıza rağmen biz görüyoruz. AB ise burada daha çok taviz peşinde ve neredeyse Kıbrıs'ı terketmemiz için herşey deneniyor.

Sabırla Kıbrıs milli davamızı savunmalı ve bir çıkar yol bulunmalıdır. Çözüm yanlısı olmak daha çok taviz vermek değildir. Kıbrıs konusnda bu zamana kadar ne aldık?Bundan sonra ne vereceğiz? Son manevralar sadece hükümetin bir iki bakanının mı politikasıdır yoksa milli politikamızdır? Bize dayatılan bir hamle midir, yoksa bizim üzerinde durduğumuz zemin mi değişti?

Kıbrıs konusunda Edirne'den Ardahan'a sınır boyumuzda olduğu gibi sağlam, kale gibi durmalı ve öyle savunmalıyız. 90 yıllarca bekleyenler istedikleri kadar beklesinler. Biz burada böyle milli davamızı savundukça daha çok beklerler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 879
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1774
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

1970 doğumluyum.Karadenizin bir sahil şehrinden, hayatın güler yüzlü tarafına tutunmak için İstan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster