Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '08

 
Kategori
Haftasonu
Okunma Sayısı
1636
 

Kıbrıs'ta bir hafta sonu

Kıbrıs'ta bir hafta sonu
 

Hafta sonu keyif için Kıbrıs’ta idim. Barış harekatından bu yana Kıbrıs’a gidiş sayımın haddi hesabı yoktur ben diyeyim 30 siz diyin 50. şimdi rahmetlik oldu aile dostumuz Ahmet Bakırcıoğlu amcamız vardı Kıbrıs’ta bir zamanlar. Emekli albay idi. Kıbrıs’ta Rum artığı bir evde Haspolat köyünde ikamet ederdi. Yıllarca onlarda konuk olduk Kıbrıs’a. Girne, Magosa, Lefkoşa ve tüm diğer görülecek yerleri Karpaz’a kadar gördüm.

Kıbrıs’ı severim hatta Kıbrıs’a girerken pasaportuma damga vurdururum. Yunanistan bu damgayı vurduranları ülkelerine almıyor. Almaz ise almasın, ben de gitmem Yunanistan’a ne olacak yani. Benim ülkeme ait olan şeyleri sevme kollama anlayışım böyledir. Yunan adalarına merak içinde koşanları da pek anlamam. Biz Yunanlılara vize uygulamayız, onlar bize uygular, o nedenle de gitmem Yunanistan’a. Adamların kompleksine esir olacak halim yok.

Neyse efendim, 20 Temmuz kutlamaları nedeniyle Başbakanımız da Kıbrıs’ta idi, hatta bizim kaldığımız Mercure otelinde kalıyordu, 10 bakanı ve peşine takılan iş adamları ile birlikte. Kıbrıs’ın güzel yanı, başbakan otelimizde kaldığı halde müşterileri itip kakan, oraya buraya gereksiz koşturarak insanı taciz eden korumaların varlığını hiç hissetmemekti. Türkiye’de olsa valla otelde kaldığınıza pişman ederler adamı.

Otel’in bir kumarhanesi var. Bizi otele getiren şoför, Türkiye’nin büyüklerinden bir dindar insanın otelin ortağı olduğunu söyledi. Bana ilginç geldi bu dindar büyüğümüzün ortak olduğu otelde kumarhane işletilmesi. Para dedikleri şeyin sahiden dini, imanı olmuyor. Aslında insanların da diyeceğim ama bu pek ağır kaçar.

Kıbrıslılar eskiden Türkiye derdi konuşurken, şimdi çoğu TC diyor, bu garibime gitti, sanki PKK . ama belki yeni alışkanlıkları bu dedim, insan artık yabancılandığını hissediyor TC denildiğinde.

Kıbrıs otelleri çok modern ve çok güzel oldu. Yıllar önce Rumlardan kalma iki otele mecburken şimdi harika oteller açıldı Kıbrıs’a . Kıbrıs’ın güneşi bizim buralarınkinden daha yakıcı, bir günde marsık gibi olmak olası.

Girne limanı ve diğer denize yakın alanları çıkarma günü nasıl ise hala öyle, ama iç taraflar çok değişiyor ve hızla değişiyor. Özellikle İngiliz vatandaşları Kıbrıs’ta konut sahibi olmaya başlamışlar. Evler alabildiğine pahalanmış.

20 Temmuz olmasına rağmen Kuzey Kıbrıs’a bir çok Rum gelmişti. Ama güneyde eminim F-16 lar gösteri uçuşu yaparken bir çok insan kuduruyordu kızgınlıktan.

Kıbrıs’ta asgari ücret Türkiye’nin iki katı. İşsiz Kıbrıs vatandaşı yok, Türkiye yavru vatanını hakikaten yavrusu gibi besliyor. Ama çıkarma öncesini bilmeyen bayağı bir genç var ve onlar bazı konularda farklı düşünüyor. Kıbrıs İngiliz kültürünün de etkin olduğu bir yer, polisler İngiliz çöl filmlerindeki gibi kıyafetlere sahip. Trafik soldan işliyor.

Lehçe çok farklı bozuk bir Türkçe ile konuşuyorlar. Aslında Türkçe heryerde bozuldu.

İki gece Kıbrıs Mercure otelde çok güzel dinlendim.

Tavsiye ederim. Size Kıbrıs’ta kalmaktan keyif alacağınız üç otel adı vereyim, Mercure, Colony, Rocks. Deniz istiyorsanız Mercure, kent içi istiyorsanız diğer ikisi. Kentten uzak ama kumsallı deniz derseniz Kaya Artemis’i tavsiye ederim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 283
Toplam yorum
: 710
Toplam mesaj
: 93
Ort. okunma sayısı
: 1282
Kayıt tarihi
: 04.12.06
 
 

Nükleer fizik doktoru, şiir yazmaya çalışıyor, kalite yönetim sistemleri danışmanı, öykü deneme yaza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster