Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
313
 

Kibrit çöpleri

Kibrit çöpleri
 

 Kısa öykü  okumayı hep çok sevdim. Hayır hayır daha uzun olanlarına kalem bilediği  ya da  kolay okunduğu için değil. Görünen sözcüklerin ardındaki  görünmez anlamları yoğun hissettirdiği, lafı dolandırmayı,  ve kalabalığı hiç sevmediği, fotoğraf gibi ana odaklı olduğu ve belki de en çok  hayatın  hızla akan ve değişken ritmine  rağmen hız yapmayı sevmediği, kendine özgü bir nabzı olduğu için. Bugünkü kitabım Murathan Mungan'ın "Kibrit Çöpleri." Seksen kısa öyküden oluşan, doksan yedi sayfalık bir kitap...Her biri insan ruhunun dehlizleri ve  onun en kırılgan hallerine dokunan, ironisi, dilsel sadeliği  ve  şiirselliğiyle sarıp sarmalayan öyküler.

“Az söz, çok şey, gerisini okurun tamamlamasını istediğim bir sürü ucu açık başlangıç ya da belirsizlik…Kitapta ben sadece kibriti veriyorum. Kibriti yakmak sizden,” diyor Murathan Mungan bu öyküleri için. “Bir çakım bir an; ama ateş ama duman.”

En çok etkilendiklerimden biri sizin için…

GAZ, RUJ

Tam kapıdan çıkarken geri döner,ocağın altını kapayıp kapamadığını bir kez daha kontrol ederdi. Bazen kapıyı kilitledikten sonra emin olmak için yeniden açıp içeri girerdi. Çıktığı yoldan, bindiği taksiden, hatta gittiği yerden geri döndüğü de olurdu. Gaz kaçağı hayattaki en büyük korkusuydu.

Kocasından boşandıktan sonra zamanla daha da tuhaflaşmıştı ama, çocukluğumdan hatırladığım kadarıyla da teyzem hep biraz tuhaf bir kadındı. Sakin görünüşünün ardında arada insanı şaşırtacak şeyler yapan biri olduğunu bilirdiniz.

Kocasının kendisini aldattığını ilk kez, eve geldiğinde kül tablasında unutulmuşsigara izmaritlerindeki ruj izinden, anlamış başta inkar edip direnen kocası ardından her şeyi itiraf edip bağışlanmayı dilemiş, bir daha yapmayacağına dair teyzemin deyişiyle “yemin kasem” etmiş. Bir zaman sonra gömlek yakasındaki ruj bulaşığını da, bu kez daha uzun süren bir dargınlıktan sonra bağışlamış.

Üçüncüsünde boşanmışlardı.

Teyzem ruj filan sürmezdi. “Ne o öyle ağzında bulaşık yapıyor,” derdi. Bizimkilerin demelerine göre, “genç kızken bile sürüp sürüştürmez, boya bilmezmiş.” Annem ihtiyacı yok da ondan böyle rahat,” derdi. “Millet sokağa çıkmadan aynalara yapışır, bizimk yüzüne su çarpıp çıkardı.”

Yaşlandığında bile hala güzel bir kadındı teyzem; yalnız yaşıyordu. Çocuğu yoktu. Hiçbir zaman konuşkan, girişken, eğlenceli biri değildi ama, son yıllarda iyice sessizleşmiş, içine kapanmıştı. Bir süredir insanın yüzüne dinlemez gözlerle bakıyordu. Teyzemiz diye seviyorduk elbet, ama açık söylemek gerekirse varlığından sıkılıyorduk.

Birkaç gündür haber alamamıştık ondan; ortalıklarda da gözükmemişti. Dışarı sızmasın diye kapı altlarını, pencere önlerini bezlerle iyice tıkayıp bütün gaz musluklarını açmış. Önünde bir çay bardağı, bir küllük, mutfak masasında bulmuşlar ölüsünü. Küllükteki sigara izmaritinde ruj izleri varmış. Kıpkırmızı boyalıymış dudakları. Oysa sigara da içmezdi teyzem.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu işin piri olan bir yazarla anlatmışın bize kısa öyküyü, çok güzeldi :) rujla ilgilide birşey söylemek istedim;yaratan öyle yaratmışki, insanın kendi tenine giden en güzel renk, dudak rengiymiş :)

Kenan Soyalp 
 26.02.2015 11:06
 

Mungan'ı ilk Yalnız Bir Opera şiiriyle okuduğumu anımsadım.Hep de o kaldı aklımda.Kısa öykülere dair bir şeyler bakınca gördüm yazınızı.Öykü ve romanda "kısa"olana burun kıvrılıyor ama ışık hızıyla değişen ilgi ve beğeniler zamanında kayıtsız kalmak da zor buna.Selamlar...

üç nokta 
 30.11.2014 0:28
Cevap :
Kısa öykü yoğun anlatım gerektiriyor. Romanın ve uzun yada orta uzunlukta öykülerin yeri de ayrı tabi. Murathan Mungan'ın Kadından Kentler kitabı'ı kısa öykülerden oluşuyordu. Ferit Edgü'nün de çok vururcudur kısa öyküleri..."Do sesi" sözgelimi...Semiha Berksoy için yazdığı müthiş bir öyküydü...  12.12.2014 14:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 288
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 450
Kayıt tarihi
: 02.11.09
 
 

Edebiyat, sinema, tiyatro ve müzik başlıca ilgi alanlarım. Gezmeyi, okumayı, yazmayı, düşünmeyi v..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster