Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
229
 

Kibrit ne zaman yakıldı?

Kibrit ne zaman yakıldı?
 

msn den


(Şu da bir gerçek ki Mısır bir kere demokrasiyi tanımıştır. Uzun bir otoriter yönetimden sonra çok partili bir siteme geçmiştir, seçimler yapılmıştır, insanlar oy vermiştir. Böyle bir ülkeyi uzun süre demokrasi dışı tutamazsınız.)

1979 İran Şahı’nın anayasal monarşisi sona erdi.

İran Halkı; bu anayasal monarşiyi, sivil itaatsizlik hakkını kullanarak ve Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin önderliğinde devirdi. İran halkının Şahı devirebileceğine inanması ve böyle bir hareketin meşruluğuna inanması kolay olmadı.

İran Halkı; kendi yöneticileri tarafından, emperyalist Ülkelere sömürtülüyor, kendi topraklarında bağımsız, kendi ülkelerinde özgür değillerdi.

Acaba kendi seçtikleri kendilerinin iradeleri ile Ülkelerinin başına geçip, kendileri gibi duygulara sahip bir başbakan seçemezler miydi? Bu soruları sorabilmeleri ve bunları küçük guruplar halinde kendi araların tartışabilmeleri için, halkla iyi iletişim kurabilmiş bir çok muhalif hareketin büyük emeği geçmiştir. Bunlardan en güçlüsü ve kitleselleşmiş olanı Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin önderliğindeki harekettir. Diğer taraftan İran Komünist partisi (TÜDEH) ve diğer devrimci unsurlar, halkı iyi bilgilendirmişler. İran halkı; Şah Monarşisini devrime mücadelesinin tam içinde ama sadece birilerini iktidara taşımak için değil.

Ama o dönemde altı çizilecek bir gerçek daha vardı.

İran Halkı; birlikte mücadele ederek, geniş halk kitleleri halinde oluşturulabilecek muhalif yapılar, kendilerini sömüren veya adil olmayan yönetimlere karşı birleşerek sonuca gidilebileceğini öğrenmişti.

TUDEH en çok bu aşamayı önemsiyordu. Gerçek devrim bu sürecin yaşanması ve içselleşmesi ile gelecekti. Ve İran halkının keşfettiği bu sosyal kazanım diğer halkların veya Arap Krallıklarının uzun süreçler gerekse de sonunu getirecek Arap halkları özgürlüğüne kavuşacaktı. TUDEH buna çok sıkı bir güvenle inanmıştı.

Arap baharı ve Mısır direnişi TUDEH’i doğruluyor mu?

Arap baharıyla bazı ülkelerin iktidarları yıkıldı. Ama bu Ülkelerde halkın talepleri ve beklentileri doğrultusunda köklü değişim ve dönüşümler olmadığı gibi demokratikleşme bağlamında bir arpa boyu mesafe alınamadı.

Arap baharı ve Mısır, Suriye halkları sistemin demokratikleşmesini ve halkın iradesinin sandık yoluyla iktidara yansımasını talep ediyor ve bunun için ölümü göze alıyor silaha karşı direnişler sergiliyor.

Halk mevcut düzeni; iktidardaki diktatörleri indirerek değiştiremeyeceğini öğrenemedi. Üstelik halk sandık yoluyla iktidar seçmesi kadar çok gerilerde kalan bir meşru hakkı bile elde edemiyor.

Çünkü bölgedeki diğer Ülke iktidarları zorda kalan iktidarlara bütün güçleri ile destek oluyorlar.

Peki nereye kadar. Artık Mısır halkı sandık yoluyla iktidar seçme ve seçtiği iktidara sahip çıkmayı öğrendi. Yanı başındaki diğer kralların sömürdüğü halklar bu gelişmeleri görüyor. Artık bu bölgede bu muhalif hareket durdurulamaz.  

İnanması güç olan bu halkların içindeki devrimcilerin sosyalistlerin tutumudur. Bu halk hareketinin içini doldurarak halkın içinde yer alması gerekirken, mevcut monarşilerle aynı tarafa düşebiliyorlar. Gerekçeleri ne? Bu insanların Müslüman olmaları ve İslam Dinini savunmaları. Meydanlarda kendilerini sömüren monarşilere ve diktatörlere karşı ölümü göze alan bu halklar gerçekleri ve gerçek kalkışmayı öğrenerek kendi ülkelerinde yönetimleri ele alacak ve bağımsızlıklarını özgürlüklerini ve demokratikleşmeyi gerçekleştirecekler. Devrimciler sosyalistler olmadan da başaracaklar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İranın bu günkü durumu şah döneminden daha iyi diyorsunuz yani.

Kerim Korkut 
 02.12.2015 7:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 577
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

Yerel bir gazetede yazıyorum. Okumayı severim, şiir okumayı severim. Emekli işçi olarak sosyal ak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster