Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '07

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
772
 

Kıdem tazminatı & bireysel emeklilik sistemi

Bilindiği gibi yeni iş yasası'nın temel amaçlarından biri çalışma barışının sağlanmasıdır. Bu yasada ve diğer düzenlemelerde yer alan kıdem tazminatı, belirli bir iş yerinde 1 yılını dolduran çalışanların hak kazandıkları bir haktır. Çalışılan her yıl için 1 brüt maaş tutarında kıdem tazminatı ayrılır. Eğer iş akdi işveren tarafından sonlandırılırsa çalışanın kıdem tazminatı ödenir. Kendi isteği ile işten ayrılan çalışanlar ise kıdem tazminatını alamazlar.

Ancak işçi ve işveren görüşmelerinde hep sorun olarak karşımıza çıkar kıdem tazminatı. Şirket satın almalarda ve birleşmelerde hep ciddi bir sorun olarak görülür. Çalışan sayısı fazla olan şirketlerde oldukça büyük fon tutarlarına ulaşmaktadır.

Kıdem tazminatının diğer bir boyutu ise, çalışanlar açısından ekonomik bir güvence oluşturmasıdır. Ancak bu fonlar çalışanlar hesabında değil, şirketlerde rezerv olarak hesaplanmaktadır.

Benim önerim, 1 yılını dolduran her çalışan için 1 brüt maas tutarındaki bir fonun, çalışanın Bireysel Emeklilik Hesabına aktarılmasıdır. Bu şekilde hem bireysel emeklilik sistemi yoluyla uzun vadeli kaynak sağlanmış olacak, hemde çalışanlar için bir ekonomik güvence sağlanmış olacaktır. Ancak, uygulamasın amacına hizmet etmesi için, BES sistemine aktarılan kıdem tazminatları, ancak emeklilik veya ölüm ve maluliyet hallerinde sistemden çekilebilir olması gerekir.

Buna paralel olarak, BES sistemine aktarılan bu tutarların kurumlar vergisi hesaplamasında gider olarak kabul edilmesi de yasal düzenleme yapılarak sağlanmalıdır.

Sevgi ve Saygılarımla,

Dr. Halil YOLCU

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 3417
Kayıt tarihi
: 22.03.07
 
 

1964 yılında Adıyaman Besni'de doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Besni de tamamladıktan sonra Çu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster