Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
3701
 

Kıdem tazminatı kalkarsa…

Kıdem tazminatı kalkarsa…
 

Kaynak:İnternet


Son günlerde kıdem tazminatının kaldırılıp, yerine başka bir sistem konulması gündemde; başka bir sistem ise işsizlik sigortası gibi, ya da bir tür fon gibi ifade edilse de tam olarak nasıl bir sistem olduğu belli değil.

Ancak, görünen o ki kıdem tazminatından işverenler muaf olacak gibi…

Muhtemelen çalışandan yapılacak kesinti ile bu fona birikim sağlanacak; muğlak görüntü içinden seçebildiğim kadarıyla.

Fon da devletin yönetiminde olacak!

Ortada somut bir veri olmadan düşünülen sistem için iyi ya da kötü denilemez elbet, ancak yine de şimdiden gözüken kaygıları da peşinen ifade etmekte yarar var.

Bir kere şunu kabul edelim ki kıdem tazminatı çalışanların bir tür sigortasıdır!

******

Bizim ülkemizde, maalesef, iş kalitesi yerine insan ilişkileri önceliklidir; misal üstüyle konuşurken ceketinin önünü iliklemesi, başını hafifçe yana eğmesi falan beklenir, diğer türlüsü edepsizlik, hatta saygısızlık olarak kabul edilir…

Bir dişi çalışanı ayaküstü bir erkek çalışanla sohbet ederken görseler, fuhuş yaptıklarına kanaat getirirler!

Nüfuslu birini yakını için is talep etmişse, mesela, rahatlıkla gözden çıkarabilir çalışan birini…

Kıdem tazminatı bu anlamda bir tür sigortadır çalışanlar için; iş verimleri değildir de, birikmiş kıdem tazminat tutarları caydırıcı faktördür!...

******

Bu sistemin neresinde sıkıntı var da değiştirilmek isteniyor diye abes bir soru sormayacağım, zira bir çok değişikliğin tasarlanmadan sırf değişiklik olsun diye yapılabildiğini elbet hepimiz bilmekteyiz!

Bu durumdan çalışanlar zararlı çıkacak gözüküyor, peki, kazanacak olan kimler?

İşverenler?

Yakınlarını bir yerlere yerleştirmek isteyenler?

Kamu kuruluşları?

Bilmem ne partisinin iş isteyen sempatizanları?

Çalışanlardan kesilecek olan primlerle oluşacak fondan dolayı devlet mi?

Ya da “f” şıkkı: Hepsi mi?

Bence “f” şıkkı doğru cevap!

******

Daha da güçsüzleşecek çalışanlar, yazık!

Öz güveni para ile bir yere kadar yıkabilirsiniz de, kaygı ve korkuları da yanınıza alarak saldırdığınızda kolay kolay hiçbir insanoğlu dimdik duramaz karşısında!

El pençe çalışanlarla bakalım hangi yöne doğru ilerleyecek Türkiye!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de arasıra çalışanların sorunlarını yazmaya çalışıyorum. Ekovicdan ve Amir başlıklı yazılarım bunlardan ikisi. Çalışanların sorunlarını anlatmalıyız Gülgün hanım.Sizi bu hassasiyetiniz nedeniyle tebrik ediyorum.

Kerim Korkut 
 29.01.2011 8:26
 

Evet! Bu analizler düşünen ve hisseden kişilerin vücut kimyalarını bozmaz da ne yapar?... Yazılanlar virgülüne değin doğru ve gerçekçiyse; insanlar endişelenmez de ne yapar?... Milli gelirden zaten yeterince pay alamayan geniş kitleler bir de bu şekilde kenara itilirse; bu onlar için cehennem olmaz da ne olur?... Kaldı ki; hangi fon amacına uygun olarak kullanılmışta bu fon adam gibi kullanılacaktır?... Bu fon ayağı ile borçlu alacaklının rızası hilafına değiştirilmektedir.Bugün her iş veren gerek işçinin gelirinden gerekse de kendi payına kesip bir fonda tuttuğu kıdem tazminatlarını işçi emekli olurken veya kanunun öngördüğü sebeplerin meydana geldiği haller de mutlaka alacağı tazminatını artık kurulacak fondan alması gelecek için bir soru işaretidir. Alacakların devir ve temliki alacaklının rızasına bağlı değilken; borçların devir ve temliki alacaklının rızasına bağlıdır.Alacaklı fakir birisinin zengin bir borçlunun yerini almasına onay vermez.Fon ile bu yapılmaktadır.Geleceğin iyi o

Süleyman Alkan 
 26.01.2011 22:14
 

Yurdum emekçilerinin dar gelirnin te umudu idi bu kıdem tazminatı hayaller 25 ylın sonunda ellerine geçecek 3-5 kuruşa endekslenirdi. Mezarda emekiliğe bir de bu yasa eklenerek emekli olsam hayalleri ve umutlarıda elinden alınarak umutsuz,ruhsuz bir toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz hakikatli seçimlerimizle... Sözüm ona Avrupa Birliği uyum yasaları kimi kandırıyorlar ki! Saygılarımla iyi günler...

Dilek Yaka 
 26.01.2011 21:07
 

ilişkileri ülkenin geleneği idi kendimizi bildiğimizden beri... değişmesine izin vermek yerine, bu yanlış yapılanmayı hazır zemin olarak kullnmaya hırsla açgözlülükle sarılanların yönettiği bir yerde yaşıyoruz artık... daha kötüsü giderek suskunluğa gömülüyoruz... ne yazık... ne yazık... bu berbat durumdan sebepleneceklere sesini yükselmek cesaretinde bulunanlar olarak sayımız giderek azalıyor bunu görmek çok üzücü..

Özlem Erkaplan 
 26.01.2011 14:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1321
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster