Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '11

 
Kategori
Dünya Şehirleri
Okunma Sayısı
1321
 

Kiev'de yaşam ve ticaret

Kiev; Ukrayna'nın başkenti ve en büyük kenti.

Şehir Avrupa kıtasında birçok sosyal çalışmalara katılmış ve derecelere girmiştir. 2004 Eurovision Şarkı Yarışması ünlü Ukraynalı şarkıcı Ruslana tarafından birincilik almıştır. Şehir 2009 Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması'na da ev sahipliği yapmıştır. Ben ilk kez 20 sene önce gelmiştim.  

O zaman 5 katlı bir binayı bile 100.000 dolara alabiliyordunuz. Şimdi aynı binayı 15.000.000. dolara zor alabilirsiniz. Zira her ne kadar Rus ülkelerinden biri ve fakirlik var diye düşünüyorsanız da gerçekte zenginliğin ve lüksün alabildiğine yaşandığı çok pahalı bir şehirdir.  

ULAŞIM,

İçinden Dinyeper nehri geçer. Altyapısına Sovyetler Birliği döneminde önem verilerek yapılması sayesinde, şehirde ulaşım rahattır. Şehirde metrolar vardır. Kiev Metrosu dünyanın en büyük metrolarından biridir. Çok derine inşa edilmiştir. Ayrıca tramvay, troleybüs gibi vasıtaları kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. insanların toplu taşımada birbirlerine saygısına ve temizliğine hayret edersiniz. Zira üzeri pis ve yırtık pırtık birisine rastlamak adeta imkansızdır. Zira bu bu ülkede ayıp sayılır.

Günümüzde Kiev, zengin gecmişi, tarihi eserleri (manastırları, kiliseleri, meydan ve sokakları, tarihi yapılarıyla) tarih sayfalarındaki önemli yeri, yeni Avrupai çehresi ve stratejk konumuyla, Rusya ve Avrupa topraklarının yine gözde şehirlerinden biridir. Gezecek ve görecek çok sayıda yapı, tiyatro, müze ve konser salonu bulunmakta olup boş vakitlerinizi Akmerkez'e benzeyen ve çok büyük olan Abalon semtindeki Dream-Town isimli alışveriş merkezinde geçirebilirsiniz.  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2407
Kayıt tarihi
: 03.12.10
 
 

İstanbul üniversitesi Hukuk fakültesi 1989 yılı mezunudur. İzmir Baro'suna kayıtlı avukattır. Kuru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster