Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
840
 

Kılavuzu Gürcistan olanın Osetleri bol olur

Kılavuzu Gürcistan olanın Osetleri bol olur
 

Osetlerden ne zaman konu açılsa gözlerim dolu dolu izlerim Gürcistanı.

Yok çok edebiyatça oldu bu yazı. Nereden girdik bu konuya heh tamam

Demin haberlere bakıyorum da yok Öcalan'a serbestlik, yok ayrılıkçılığa evet, yok falanca için açlık grevleri. Sonra karşıma Özerk Kürdistan filan diyen bir grup canlı türü haberleri çıkıyor. Dur dedim arada feystede bu konunun başlığını yazıp duruyorum bari içeriğide yazalım aradan çıksın.

Ne zaman Osetya ve Gürcistan aşkı konusu aklıma gelse, dikkatimi hep bizim ülke çekiyor.

Aşağıdaki yazıyı okumasanız da olur çünkü orası çok akademik, ne bileyim benim bile yazarken anlayamayacağım bir dilde oldu.

Osmanlı devletinin isminin değiştirilmesine karar verildiği Yeni Türkiye Cumhuriyetinin kurulacağının sinyalinin verildiği bir tarih olan 1922 yılında Güney Osetya, 1922'de özerk bölge olarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği yönetimindeki Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne bağlandı. Sovyetlerin dağılmasının ardından Rusya’ya bağlı Kuzey Osetya ile birleşmeyi isteyen Güney Osetya ve Gürcistan Cumhuriyeti arasındaki gerginlik 1989 sonlarından itibaren arttı da arttı.

Bölgenin, 1990'da kendisini Demokratik Güney Osetya Sovyet Cumhuriyeti ilan etmesi üzerine Tiflis bölgenin özerkliğini kaldırmıştır. 1991'de Gürcülerin, Güney Osetya başkenti Şinvali’ye girmesiyle çatışmalar başladı. 14 Temmuz 1992'de Ruslar, Gürcüler ve Osetlerden oluşan barış gücü ateşkesi sağlamıştır. Gürcü askerleri şiddetli çatışmaların ardından 1994 yılında imzalanan ateşkes anlaşması uyarınca Abhazya’yı terk etmek zorunda kalmıştı. Anlaşma uyarınca Rusya burada 3 bin barış gücü askeri bulundurma hakkına sahip olmuş, ancak Moskova bugüne kadar orada sadece 2 bin 500 asker bulundurmuştu. 1992'de fiilen ayrıldıktan sonra ilk referandumda Osetlerin yüzde 98'i, 2006'daki ikinci referandumda ise yüzde 90'ı bağımsızlığı seçti. Fakat, Güney Osetya’nın bağımsızlığı hiçbir ülke tarafından tanınmamıştır.

Efendim Gürcistan Osetya'ya aklınıza gelebilecek her türlü ayrıcalığı tanıdı. Ana dilde eğitim baba dilde gelişim. Ne bileyim kültür ayrıcalıkları, her şey ama her şey. Ne isterseniz yaparız dedi. Hani Demokratik açılımı öyle bir açtı ki. Üstündeki tüm elbiseleri çıkartan birini düşünün daha ne çıkartabilir? Ancak cılkını çıkartabilir. İşte Gürcistan bunu da yaptı. Osetler At istiyoruz dedi Gürcistan verdi. Avrat istiyoruz dedi, Gürcistan verdi. Silah istiyoruz dedi Gürcistan verdi. Ama adamlar hala biz ayrılacağız da ayrılacağız diye tutturdular.

Gürcistan “Tamam ayrıl. Hatta seni tanıyan ilk biz olalım ama bize bağlı kal” dedi. Adama altın yumurtlayan tavuğu veriyorsun, al kıçı senin olsun, altını bizim olsun diyosun. Bu saatten sonra adam o tavuğun kıçına fabrika kurar sen ne diyosun.

Unutmayın arkadaşlar tavuk kıçı tövbe tutmaz. Alakası yok bu atasözünün ama len her yazımda ne amacıyla ekleyeyim diye düşünüp duruyorum salladım gitti.

Hoca sınavda 4 sene önce sorar 8.8.2008 de ne olmuştur ?

Rahat durmadığından Bağımsızlığını ilan eden Osetlere karşı Gürcü kuvvetler Güney Osetya topraklarına operasyon düzenlemiş ve başkentleri çevresindeki 7-8 bölgeyi kontrol altına almışlardır.

“Büyükbaba Rusyayı dinleyeceksin evlat. Yoksa anan ağlar” der atalarımız. Yani ben. Yıllar sonra demedi demeyin aynı şey başımıza gelecek o zaman beni unutmayın işte. Neyse konu dağılmasın

Sen git Rusların istemediği bir şey yap. Rusya susar mı sanıyorsun. Rusya görülmemiş bir güç ile Gürcistana saldırdı. Taş üstünde taş bırakmadı. Adamlar yaşarken kabir azabı çektiler resmen. Öyle böyle değil yani. Düşünsenize karıncaya füze attığınızı. Abartma diyebilirsiniz ama aynen öyle. İşte Gürcistan karınca misali bombalandı.

Nereye mi getirmek istiyorum ?

Hocalarımızın dediği gibi önümüzde bir laboratuvar var. Gürcistan doğumdan çıkar çıkmaz, kocası tarafından şiddet uygulanarak laboratuvar ortamına satılmış. Ne istersen verecek konuma getirilmiş. İnceleyin ve her şeyi görün.

Tarihler bu günü gösterirken dikkat edin aynı şeyler bizim başımıza gelmek üzere. Ona açalım buna açılım vs. diyoruz. İnsan hakları hususunda açılımı elbette yapalım. Ama en kötü don atlet kalana kadar açalım. Yoksa yarın bizde “Bari bize bağlı kalın” deriz. Adamlar yok biz ayrı bir devlet olacağız der. Bizde gururumuza yediremeyiz orantısız güç kullanırız.

Bu sefer sadece Rusya değil

İsrail, İran, Irak, Suriye, yan komşular, üst komşular, hanimiş bizim ilk komşular, gelir bizi bombalar. Yunanistan soldan yağ gibi egeye akarken duruma Amerika bir DURRR der ve bize demokrasi getirir, karşılığında anamızı götürür. Yazık olur Türkiye’ye. Kürt Aydın Hasan Taşkesen arkadaşımın dediği gibi “Sefilleri oynattıracaklar Doğuda Kürtlere, tüm huzur kaçacak, namusu alacaklar önce ve sonra süründürecekler”.

Demedi demeyin ben siyasetten anlamam sonuçta bizim memlekette her yer köy bende köylü çocuğuyum

İstanbul Şişlinin DOĞUsunda %90 Türkçenin konuşulmaya konuşulmaya unutulduğu Dolapdere bölgesinde çobanlık(eczacılık) yaptım. Yaşadığım yer de zaten bildiğiniz köy “Şişli - Feriköy”

Hakkımızda hayırlısı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 33477
Kayıt tarihi
: 25.11.12
 
 

Meslek : Eczane Teknikeri, Yazar, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Grafik ve Tasarım İlgi alanl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster