Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzm Dr Rengin Türkgüler

http://blog.milliyet.com.tr/dr.rengin

06 Ocak '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
83
 

Kılcal Varis Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Kılcal Varis Tedavisi Nasıl Olmalıdır?
 

Kılcal varisler ya da halk arasındaki deyimle bacakta damar çatlamaları, sıklıkla kadın hastalarda görülmesine rağmen erkeklerde de sık sık gözlenebilmektedir. Kılcal varisler, genellikle estetik olarak rahatsız eder. Ancak yoğun olduğu alanlarda ağrı, yanma, kaşıntı şikayetlerine neden olabilir, hatta bacaklarda kramplar meydana gelebilir. Kılcal varisi olan hastalarda neden bazen sadece yüzeydeki damarların genişlemesidir. Bazen de derinde olan bazı damarların genişlemelerinin uç dalları olarak yüzeysel kılcal damarları görebiliriz. Bu nedenle hastanın ayrıntılı bir değerlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü sadece yüzeyden yapılacak bir değerlendirme ve tedavi, asıl problem tedavi edilmediği zaman tekrarlayacaktır. Yapılacak muayene sonrasında Ayakta Bilateral Venöz Doppler Ultrason, bu konuda yol gösterici olacaktır. Derin sistemde var olan problem varsa öncelikle bu problem çözülür, eğer yoksa kılcal varislerin tedavisine başlanır.

Kılcal varis tedavisi sırasın amaç, damarın iç yüzeyinin yakılmasıdır. Damar, ancak iç yüzeyi hasarlanırsa yapışıp kapanır. Bu yakma işlemi büyük damarlarda anjio gibi damarın içinden verilen lazer enerjisiyle  yapılır, ince damarlarda da köpük denilen kimyasal yakma yöntemi kullanılır. Bu damarların yakılmasının vücuda bir zararı yoktur. Aksine , normal çalışan damarların iş yükü azaltacağı için vücudun rahatlamasını sağlar.

Kılcal varis tedavisi sırasında damar iç yüzeyini yakan ilaç, Aethoxysclerol, değişik derişimlerde bulunur. Kullanılacağı yere göre derişimi belirlenmelidir. Bu ilaç ancak konusunda deneyimli hekimlerce uygulanırsa olumlu sonuç verir. Aksi takdirde yağ dokusuna verilirse ciddi sıkıntılara yol açabilir, büyük damarlara verilirse akciğere pıhtı atabilir. Özetle her konuda olduğu gibi bu konuda da deneyimli hekimlere işlem yaptırmanız önerilmektedir.

Sağlıklı günler dilerim.
 

Girişimsel Radyoloji Uzmanı 
Dr. Rengin TÜRKGÜLER 
info@drrengin.com
0 532 385 31 93 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1310
Kayıt tarihi
: 09.11.15
 
 

Radyoloji Uzmanı olan Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER 1975 yılında Gaziantep'te doğdu. İlk,Orta ve Lise e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster