Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
85
 

Kılıç Ali Paşa Hamamı – 2017'nin Bütün Kirlerinden Arındık

Kılıç Ali Paşa Hamamı – 2017'nin Bütün Kirlerinden Arındık
 

2017’nin tüm kirlerinden arındık. Nasıl mı? Hamama gittik. İşte tüm detayları ile Kılıç Ali Paşa Hamamı maceramız…

Geçmişteki hamam deneyimlerim yazın ortasında fırtınaya maruz kaldığımız tatil köyünde denizin alternatifi olarak gerçekleşen hamam sefamız ve Antalya’da bir otelin spasındaki hamam ve masaj keyfi ile 2 adetle sınırlı. Bir de Tarihi Süleymaniye Hamamı’nda İstanbul kültür turu kapsamında bulunmuşluğum var, onu da sayarsam 40 yılda 3 kez hamama gitmişim. Zaten bu yazdıklarım deneyim ise az sonra detaylandıracağım Kılıç Ali Paşa Hamamı ziyaretine ‘deneyim’ demek az kalır.

Organizasyonu yapan arkadaşım benden daha acemi, o hiç gitmemiş. Rezervasyon sırasında -mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor,  tüm detayları öğrenmiş: ‘Sadece ‘bikini ve çamaşır’ alıp gidiyoruz kızlar.’ Yine de tedbiri elden bırakmadan; terliklerimi, peştamalımı, yedek çamaşırlarımı koydum çantama, mis gibi bir vapur yolcuğu ve Karaköy’ün birbirinden çekici cafelerinin arasından yürüyüşle hedef noktamıza ulaştım: Kılıç Ali Paşa Hamamı

Biraz da mekanın tarihine değinirsek, Kılıç Ali Paşa Osmanlı donanmasının en cesur ve en güçlü kumandanlarından biri. İnebahtı Deniz Savaşı’ndaki başarılarını takiben Sultan II. Selim tarafından Kaptan-ı Derya olarak atanıyor. Görevde kaldığı 16 yıl boyunca denizcilik alanında birçok zaferlere imza atıyor.

Cami külliyesi içinde yer alan hamamın bulunduğu Tophane bölgesi İstanbul’un denizcilikle bağdaştırılmış en eski merkezlerinden.  Sıraselviler’den başlayan Tophane üzerinden Karaköy’de sonlanan bir kültür gezisine (çok severim) katılmıştım. Rehberimiz hamamın lokasyonunun aylarca kara yüzü görmemiş denizcilerin limana ayak bastıkları andaki ihtiyaçlarını(!) desteklemesiyle bağlantılı olduğunu belirtmişti. ‘Hamam nereye yakın’ hakkında biraz fikir yürütürseniz  bahsedilen ihtiyacın ne olduğunu bulacaksınız.

Biz mekanın dışında geç kalan arkadaşımızı bekleyerek hoşbeş yapıyorduk ki, randevu saatiniz geldi uyarısıyla hamama geçtik. O dakikadan itibaren sanki biri ‘start’ tuşuna bastı ve el bebek gül bebek hizmet başladı.

İlk olarak ayak numaralarımız soruldu ve numaraya göre yerleşim yapılmış giysi dolaplarımızın anahtarı verildi. Sağlık beyanı olan formu doldururken (astım, epilepsi, kalp, tansiyon vb. sağlık probleminiz varsa işaretliyorsunuz) hindiba şerbetleri ikram edildi. Sıcacık el havluları sunuldu ve hazırlanınca hamama geçeceksiniz denilerek asma kattaki giyinme alanlarına yönlendirildik.

Sterilize edilmiş terlik ve yıkanıp ütülenmiş peştamalımız dolabımızda hazır bizi beklediğinden ve görünüm itibariyle sterilize olduklarına inancım tam olduğundan yanımda getirdiklerimi kullanmadım ama tedbirli olmak iyidir.Üzerimizde bikinimiz ve sarındığımız peştamalımızla hamam sefasına artık hazırız.

HAMAMA GİREN GERÇEKTEN DE TERLERMİŞ

Hamama ilk adım attığınızda minik bir odaya alıp sıcaklığı isteğinize göre ayarlı bir şekilde ıslatılıyorsunuz. Kafanızdan aşağı hamam tası dökülmesini başka nasıl tarif edebilirim ki? En son su soğuk olarak ayaklarınıza dökülüyor. Neden acaba?  Ardından hamama geçip gözeneklerin açılması için dev bir altıgen olan göbek taşına yatarak bekleme sürecine giriyoruz.  Mimar Sinan’ın eseri olduğunu fark ettiren o görkemli kubbenin altında sıcacık bir göbek taşında öylece uzanıyorsunuz. Sıcaktan bunalmamanız için buzlu su ikram ediliyor.

Göbek taşı çevresindeki kurnalarda (hijyen gereği göbek taşında kese yapılmıyormuş) tellaklar kese yapıyor. Gayri ihtiyarı beklerken üstü çıplak/bikinili hemcinslerimiz arasından ‘EN’ seçimleri yapıyoruz. EN sarkık göğüslü, EN silikonlu, EN şişman, EN güzel… (Belirtmek isterim ki, hamamın içinde tümüyle çıplak kalınmasına izin verilmiyor, üstünüz çıplak olsa bile belden aşağısı için mutlaka peştamal kullanıyorsunuz)

Yaklaşık yirmi dakika sonra sıra bize geliyor. Cızbız köfte misali yüz üstü / sırt üstü uzandığımız göbek taşından ayrılarak kurnalarımızın başına geçiyoruz. Bizim göbek taşından ayrılmamızı takiben uzandığımız bölüm hemen yıkanarak dezenfekte ediliyor ve diğer misafirlere hazırlanıyor.

KESE ÖNEMLİ

Kurnanın başında sıcaklığı ayarlanmış birkaç hamam tası suyla ferahladıktan sonra kese aşamasına geçiliyor. Tellak uyguladığı kuvvet konusunda sürekli onay alıyor: “İyi mi? Her şey yolunda mı?”. Vücudun ardından isterseniz yüz kesesiyle bu aşama tamamlanıyor. Ardından köpük kese…  İşte bu aşama pek keyifli… Bir anda köpüklerle kaplanıyorsunuz…  Son aşama sabunla yıkanma, isteğinize göre saçınız için şampuan ve krem… Kir / ölü derilerden arınmış ve hafiflemiş bir şekilde kurulanma alanına geçiyorsunuz.  Islak peştamalları yerini havluya bırakıyor. Önce bele sarılıyor, ardından omuzlara bir tane bırakılıyor… Saçlar ayrıca kurulanıyor, en son da ayaklar…

Hamamdan çıkarak kayıt olduğumuz alanın çevresindeki (bu alana camegah deniliyormuş) sedirlere uzanıyoruz… Bir uyku bastırıyor ki sormayın… Ferahlamamız için ferahlatıcı aromalı buz gibi havlu servis ediliyor. Ne güzel bir serinlik… Adettendir, gazozlarımızı sipariş ediyoruz ve yumuşacık bir cilde sahip olmanın keyif ve huzuruyla kediler gibi sedirin bir köşesine kıvrılıveriyoruz.

Kılıç Ali Paşa Hamamı servis vermek için günü kadın / erkek olarak ikiye ayırmış. Kadınlar için 08.30  – 16.00, erkekler için ise 16.30 – 24.00 saatleri arasında hizmet veriliyor.  Hamam randevumuz kapanışa yakın olduğu için bu seferlik hamam ertesi sefamızı kısa kesmek zorunda kalsak da bir sonraki ziyaret için daha erken randevu almayı not ediyoruz zihnimize…

Kılıç Ali Paşa Hamamı tüm ekibi sanki özenle bir araya getirilmiş; hepsi çalışkan, hepsi nazik (ödeme sırasında size hizmet veren isme özel bahşiş bırakabiliyorsunuz.) Mekan deseniz çok nezih ve steril (Steril konusunu da açmak gerekirse organizasyon yapan arkadaşımın ön araştırmasında yorumları değerlendirdiği ‘bas kimyasalı temiz görünsün, temiz koksun’ hamamlardan biri kesinlikle değil)

Yukarıda detaylandırdığım aşamaların hepsinde öyle güzel servis aldık ki, böyle bir deneyim yaşadığınız günün sonunda prenses gibi hissetmemek mümkün mü? Bir günlük bile olsa bu his herkesin hakkı…

http://aslininsureti.com/gezdim-gordum/kilic-ali-pasa-hamami-2017nin-butun-kirlerinden-arindik/

 

Aslı’nın Sureti

*.*.*.*.*

Aslı’nın Suretini sosyal medya hesaplarından takip etmek ister misiniz?

Facebook:https://www.facebook.com/Aslının-Sureti-1065930830209554

Twitter:https://twitter.com/aslininsureti

 

Gezdim Gördüm, Yedim İçtim ve İzledim kategorilerinde daha fazla yazı için > www.aslininsureti.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 183
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1192
Kayıt tarihi
: 27.09.17
 
 

Ben Aslı…  'Takvim Yılı – Doğum Yılı hesabının sonucu giderek yükselmesine, aynaya baktığında kaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster