Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '18

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
153
 

Kılıçdaroğlu Kimlerin Hizmetinde?

Kılıçdaroğlu Kimlerin Hizmetinde?
 

Türkiye’nin en büyük sol görüşlü partisi CHP’nin genel başkanı sn. Kemal Kılıçdaroğlu yerel seçimlere çok hızlı başladı.

CHP her ne kadar demokratik sol, sosyal demokrat olduğu iddiasındaysa da, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun seçim hazırlıkları bağlamında  herhangi bir solcu, Atatürkçü devrimci siyasetçiyle şu ya da bu şekilde bir araya geldiğini gören, duyan, bilen yok.

Aynı solcu Kılıçdaroğlu’nun sağ görüşlü, muhafazakar, milliyetçi, liberal… siyaset aktörlerinin önde gelenleriyle ve hatta arkada kalanlarıyla aralarından su sızmıyor.

Gün geçmiyor ki gizliden veya kamuoyu önünde bir sağcı siyasi aktörle bir araya gelmemiş olsun.

Hürriyet’ten Abdülkadir Selvi’nin bugünkü yazısından Kılıçdaroğlu’nun 3 hafta önce eski Ak Parti kurucularından Abdullah Gül’le görüştüğünü öğrendik.

Geçtiğimiz günlerde seçimlerde en büyük rakiplerinden olması beklenen Binali Yıldırım’la ekranlarda arz-ı endam eylemişlerdi.

Ondan önce 27 Kasımda SP lideri Temel Karamollaoğlu’nu ziyaret etmişlerdi.

Önümüzdeki hafta ülkücü kesim liderlerinden Meral Akşener’le görüşeceği ve yine ülkücü kökenli Mansur Yavaş’la dirsek teması içinde olduğunu bilmeyen yok.

Liberallerle görüşme açığını Almanya’da Cem Özdemir’e kapatmaya çalıştı.

Sol eğilimli sendikalarla pek bi merhabası olmasa da birkaç hafta önce Türk İş başkanıyla bir araya gelmeyi ihmal etmiyordu.

Bütün bu çabalar AKP’li adaylara karşı kazanma ihtimali olabilecek aday bulma amaçlı.

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin 6 okta simgeleşmiş ilkelerini, bir sosyal demokrat partinin savunuculuğunu yapması gereken tüm değerleri, emekçinin haklarını, hukukun üstünlüğünü, eğitimin bilimsellik sorunlarını, laikliği, kalkınmayı, terörü, memleketin bin bir sorununa nasıl çözümler üretileceğini bir yana bırakmış, seçim kazanabilecek aday telaşına düşmüş.

Bulacağı adayın neyi savunduğu, hangi sınıfsal kesimlerin çıkarlarına hizmet edeceği, CHP ilkelerine ne kadar önem verdiği gibi ayrıntıların önemi yok. AKP adayı karşısında seçimi kazansın da, dünya görüşü, sol ilkeler önemli değil. Ekmeleddin İhsanoğlu tercihinde olduğu gibi  adayların CHP karşıtı olmalarının dahi bir önemi yok.

CHP tabanı kendisinden bunları mı istiyor? Biz sizden bunları mı istiyoruz, sn. Kılıçdaroğlu?

Ülkücü olduğunu ve CHP rozetini takmayacağını gizlemeyen sn. Mansur Yavaş Ankara Belediye Başkanı seçilirse, CHP’liler seçim mi kazanmış oluyor?

Muhafazakar AKP adayına karşı bütün sol değerleri ve ilkeleri bir kenara koyup  farklı partilerden ve ama aynı kesimden bir başka adaya seçim kazandırmanın ticareti nedir? Bu nasıl bir yaklaşımdır?

Özhaseki yerine Yavaş’ın Ankara’ya, hatta ve hatta Binali Yıldırım’ın yerine CHP’liliği tartışmalı Ekram İmamoğlu’nun İstanbul’a başkan olmalarının farkı nerede?

Karşıda bir çok sağ, muhafazakar, milliyetçi, liberal parti var, solun tek partisinin başına geçmiş olan sn. Kılıçdaroğlu sadece ve sadece o partilerin iç yarışında kendilerine yer bulamamış kimselerin adaylıklarını garantiye almakla meşgul…

Milyonlarca CHP’li içinde Atatürk ilkelerini, emek dünyasının çıkarlarını önceleyen adaylarla yürütülecek bir seçim çalışması daha ulvi bir davranış değil mi? Bu şekilde seçim kaybetmek sağ kökenli ve CHP ilkeleriyle ilgileri olmayan adaylara seçim kazandırmaktan daha onurluca sayılmaz mı?

Bugüne kadar hep bu taktiği izledin, bir fayda gördün mü?

CHP Keçiören delegesiyken vefat eden bir babanın evladı, yani aileden CHP’li ben, sizin esas niyetinizin sağa seçim kazandırmak olduğunu sezinliyor, sizin asırlık çınarımız CHP’nin başından gönderilmenizi teminen  göstereceğiniz bu adaylara oy vermeyeceğimi ve sandığa da gitmeyeceğimi buradan ilan ediyorum. Yetti artık…

Kenan IŞIK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle yitirdiğin Baban ve sana saygılar Kenan hocam.. yüreğinde hep yaşasın.. Chp'nin sosyal Demokrat hele "sol" ile yanyana konulması bu coğrafyada yaşayan kafası çalışanlarca hiç olmadı.. Hangi yanını eleştirmeli sözü bile gereksiz Chp için. Uzun bir ortaya koyuş ancak yakın tarihden somut bir örnek bile Chp nin kimin, neyin partisi olduğunu ortaya koyar 6 Mayıs da üç fidanın idam oylamasında kaç Chp'li evet oyu vermiştir görün artık.. Chp tipik bir düzen partisidir Kenan hocam sağcılığı ve solculuğu yoktur!.. Çıkarları uğruna işbirliği yapmayacakları hiçbir zümre ya da partide yoktur.. Emekçilerin yanında olmaları gerçek anlamdada hiç olmamıştır.. Pragmatist yaklaşımlarla öyle görünmüşlerdir o kadar.. "Sol" ile ilgileride aynı yaklaşımlardır.. Senin duygusal yaklaşımınlarını gösteren içten Chp'li insanları ayrı tutmalı elbette.. saygılar Kenan hocam selamlar herkesten

yucel evren 
 08.12.2018 14:43
Cevap :
S'oligarşi isimli bir kitap yazdım. Biraz gecikti ancak yakında çıkacak. Tam bu dediklerinizi yazdım. Mesela CHP Deniz'in idam zamanı son hukuki yol olan anayasa mahkemesi başvurusunu yapmamış. Ve daha bir çok şey. Ben bunlara sol oligarşi diyorum.haklısını, sonuna kadar. Selamlar herkese üstadım  08.12.2018 17:41
 

CHP hiç bir zaman Sosyal Demokrat olmadı Kenan bey..Ama ben bunu tartışmayacağım sizinle..Kemal Kılıçdaroğlu'nun AK Parti adına iyi bir Muhalefet lideri olduğu kanaatinize katılıyorum...Ancak bu bilinçli bir çaba değil elbette...Becerebildiği bu kadar..Selamlarımla

ali açıköz 
 08.12.2018 0:18
Cevap :
Siyaset yapmayı ilkelerden kişilere indirgiyorlar.... Selamlar Ali bey  08.12.2018 12:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 432
Toplam yorum
: 639
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2429
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Mülkiye mezunuyum. Emekli müfettişim. Ankara'da yaşıyorum. S'oligarşi isimli kitabı yazdım. Kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster