Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
569
 

Kılıçdaroğlu'nun Galiba Hayatının Hatası...

Kılıçdaroğlu'nun Galiba Hayatının Hatası...
 

Yaklaşık 3 yıl önce Güneş Gazetesi, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin yaptığı ve  17 dairesinin bulunduğu Buz Rezidansta CHP Genel Başkanı sn. Kılıçdaroğu’nun kızının da dairesi bulunduğunu haberleştirmiş ve bu dairenin, Gamze İlgezdi’nin milletvekili yapılması karşılığında alınmış olabileceği şüphesini dillendirmişti.[1]

İddialar 2017 sonunda tekrar gündeme getirilmiş, milyonluk dairenin İlgezdi’lerden 250 bin TL’ye alınarak[2] menfaat temin edildiği iddia edilmişti.

Kılıçdaroğlu ailesi iddiaların gerçekdışı olduğunu kanıtlamak çabası içinde dairenin milyon etmediğini, yüzbin dolar verene satacaklarını açıkladılar. İddiayı gündeme getiren Güneş gazetesi belirtilen fiyat üzerinden daireye talip oldu ve satış işlemi dün tamamlandı. Daire yüzbin dolara Güneş Gazetesinin sahiplerine satıldı.[3]

İddialar arasında adı geçen Gamze İlgezdi halen CHP milletvekilidir. Sn. İlgezdi son CHP kurultayında sn. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde ilk sıradan CHP MKYK üyeliğine seçildi.

Eldeki veriler şunu gösteriyor.

CHP Genel Başkanı sn. Kılıçdaroğlu ailesiyle İlgezdi ailesi arasında gayrimenkul alım-satımına dayalı bir maddi ilişki vardır.

Kılıçdaroğlu ailesi, yüzbinlerce satılık dairenin bulunduğu İstanbul’da İlgezdi ailesinden bir daire satın almayı menfaatlerine uygun bulmuşlardır. İlgezdi ailesi de Kılıçdaroğlu ailesine bu daireyi satmayı kendi menfaatlerine uygun bulmuşlardır.

Her iki taraf, bu alışverişin kazançlı olacağına dair ortak kanaate varmış olmalılar ki, bu alım satım gerçekleşmiştir.

Ancak, iki aile arasındaki ilişki bununla sınırlı değildir.

Bayan İlgezdi Milletvekili olmak istemektedir ve Belediye başkanı olan eşinin statüsünün de katkısıyla önseçimde aday olmuş ve sonuçta milletvekili seçilerek CHP milletvekili olmuş, böylelikle Parti hiyerarşisi içinde sn. Kılıçdaroğlu’nun maiyetlerine tabi olmuşlardır.

Kurultay’da Bayan İlgezdi’nin, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinden 1. Sırada gösterilerek MKYK’na seçtirilmesi,  herkesin kafasında bu durumun gayrimenkul alım satım ilişkisinin mevcudiyeti münasebetiyle, geçmişteki maddi menfaat boyutuna ilişkin iddiaları anımsatmıştır.

İddianın doğruluğunu ve yanlışlığını tartışmıyoruz. Bu konuda sn. Kılıçdaroğlu’nun dürüstlüğüne ve samimiyetine güvenimiz sonsuzdur.

Ancak, günümüzde artık en başta CHP gibi, Ülkenin ve Ulusun sığınabileceği yegane siyasi kurumlarında ve hele de yönetici konumunda bulunan kişilerin uymaları gereken kamu etik ilkelerini anımsatan hatalara düştüklerinde yapmaları gerekeni hatırlatma zorunda kalmamızı anlayışla karşılayacaklarını biliyoruz.

CHP Genel Başkanı’nın bir kamu hizmeti faaliyeti kapsamında olduğunu değerlendirilebileceğimiz üzere, CHP Kurultay Delegelerine, CHP MKYK’sına seçilmesini istediği kişileri tavsiye niteliğinde olan anahtar listesinde 1. Sıradan aday gösterdiği kişiyle aralarında, bu işlemin öncesinde gayrimenkul alım satım ilişkisi gibi nazik bir konu nedeniyle  tarafsız ve objektif davranmamış olabileceği kuşkusunu akla getiren bir görüntünün ortaya çıkmasında kusurlu olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu durumlarda, söz gelimi Kamu Görevlileri Etik … Yönetmeliğinin Çıkar Çatışmasından Kaçınma başlıklı 13. maddesi Uyarınca bu tür davranışlardan uzak durulması gerekir.

Kılıçdaroğlu ailesinin hatalı davranışlarının sakıncası bununla da sınırlı değildir. “Milyonluk dairenin 250 bin liraya alındığı iddiasını çürütmenin yolu, daireyi, iddiayı dile getirenlere ucuza satmak değildir. Hatta belki bu düşüncesiz ve tedbirsiz  davranış, maddi menfaat iddiasının doğruluğunun belgelenmesinde iddia sahiplerine eşsiz bir fırsat verme ve sırf bu yüzden yakın gelecekte çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabilme basiretsizliğine düşülmüş olabileceğini de akla getirmektedir ki, bu durum, bir iktidar değişikliği durumunda Ülkeyi yönetmeye en büyük namzet iddiasında olan kişinin yetersizliğinin de kanıtı olabilecektir.

Daireyi ucuza satarak haklarındaki maddi menfaat iddialarını çürütmek isterken, yarın aynı dairenin söz gelimi muvazaalı bir şekilde de olsa bu rakamın birkaç katı fiyata satılarak işleme dair tapu kaydı ve banka dekontlarının, önceki maddi menfaat iddialarının kanıtı olarak ileri sürülmesi durumunda sn. Kılıçdaroğlu’nun düşebileceği durumlar da dikkate alınmış mıdır acaba?

Sn. Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı gibi  kutsal ve ağır sorumluluk gerektiren bir göreve uygun olmadığını söylemek kendilerine ve CHP’ye karşıt olmak, kötülük yapmak demek değildir. Üzgünüz ancak gerçek budur.

 

Kenan IŞIK

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O koltuklar öyle tatlı ki hiçbir lider bırakmak istemiyor! Kılıçdaroğlu çok iyi yürekli bir insan, vatan ve millet sevgisinden de kimsenin şüphesi yok; lakin CHP’nin onunla bir yere gidemeyeceği de ortada! Son kurultayda keşke kendi rızasıyla seçime girmeseydi, “Ben 10 yıldır görev yapıyorum, -yeni bir başlangıç adına- nöbeti bir başka arkadaşıma devrediyorum. Millet adına CHP’nin başarısı önemlidir.” deseydi, yücelirdi; ama yapmadı ve bence CHP seçmeninden epeyce oy İYİ Parti’ye kayacaktır. Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 03.03.2018 7:36
Cevap :
Ve Kılıçdaroğlu o koltuğu tam bir emekli memur hobisi şeklinde öyle bir özümsemiş ki... Etrafındakiler de artık nasıl bir etki yapıyorlarsa, kalksa, o görevi bir daha yerine getirebilecek hiç kimse olabileceğine ihtimal bile vermiyor artık... Öyle eğleniyor işte... Teşekkürler Ata Kemal kardeşim, sağlıkla, neşeyle...  03.03.2018 14:38
 

Ben siyasete ve siyasetçiye son derece mesafeli duran bir kişiyim. Siyasetçilerin sütten çıkmış ak kaşık olmadıklarına inanırım. Ancak bu daire alım satımında olağan dışı bir sorun görmüyorum. Belli ki daire milyon liralık bir daire değilmiş ve Kılıçdaroğlu söz verdiği gibi o daireyi 100.000 $ getirene satmış. Sorun nerede? Gamze İlgezdi'nin MKYK'ya girmesinde de bir bence bir sorun yok. Sorun Türkiye'deki hiçbir partide eşitlik ve adaletin geçerli olmamasıdır. Her lider istediği gibi sıralama yapabiliyorsa Kılıçdaroğlu'nun hayatının hatasını yapması söz konusu edilemez. Liderlere bu kadar geniş yetkiler veriliyor ve bunu kendimize sorun etmiyorsak öncelikle demokrasiyi ve kendimizi sorgulamak gerekir. Eğer sizce Kılıçdaroğlu'nun en büyük hatası bunlarsa ve başka hata bulamıyorsanız bence o peygamber gibi adam demektir. Selamlar

Matilla 
 01.03.2018 13:12
Cevap :
Teşekkürler sn. Atilla, selamlar...  01.03.2018 16:14
 

Tespitleriniz yerinde. Muhalefet karda yürüyor izini de belli ediyor:)) İnce siyaset çizgisini kalın siyaset çizgisi şeklinde anlıyorlar herhalde.

İbrahim ARSLAN 
 01.03.2018 9:06
Cevap :
Ben sn. Kılıçdaroğlu'nun karda yürürken gizlemeye ihtiyaç duyacağı bir izinin olduğunu düşünmüyorum. Ancak karşısındakilerin hangi niyetlerle hareket ediyor olabileceğini yeterince hesaplamadan adımlar atmasında hataya düştüğünü düşünüyorum. Karşılaşacağı ilk açmazı da tahmin edeyim... Taşınmazın geçmiş alım satım değeriyle emlak beyan değeri farkının yeni tartışma konumuz olacağını sanıyorum... Teşekkürler sn. Arslan katkınıza... sağlıkla  01.03.2018 11:28
 

Bence, dairenin satılması doğru... Ancak İlgezdi'nin MKYK birinci sıra adayı yapılması yanlış! Büyük yanlış! Adama, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye sorarlar. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 01.03.2018 8:47
Cevap :
Aileler arası bir taşınmaz alım satım ilişkisi geçmişi nedeniyle Sn. İlgezdi'nin sn. Kılıçdaroğlu tarafından MKK'na üstelik de 1. sıradan aday gösterilmesi kesinlikle izah zorunluluğunu beraberinde getiriyor. Bu kadarcığı olsun hesap edememiş olmakta dahi bir zaafiyet var... Teşekkürler sn. Cengiz, selamlar, sevgiler..  01.03.2018 11:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 432
Toplam yorum
: 641
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2898
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Mülkiye mezunuyum. Emekli müfettişim. Ankara'da yaşıyorum. S'oligarşi isimli kitabı yazdım. Kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster