Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
28737
 

Kılık Kıyafet serbestliği

Kılık Kıyafet serbestliği
 

Mili Eğitim Bakanı, okullarda saç uzatmaya karışılmaması, bu nedenle öğrencilere uzaklaştırma cezası verilmemesi ve haftanın 1 günü okula serbest kıyafet ile gelinebilmesi için düzenlemeler yapabileceklerini söylemiş. Bence çok yerinde ve güzel bir düşünce. Tebrik ederim. Her zaman böyle çağdaş uygulamalara yönelmek lazım. Etraftan duyuyoruz serbest kıyafet konusu zaten bazı özel okullarda uygulanıyor, neden tüm okullarda haftanın bir günü uygulanmasın ki? Hem bu çocuklarda sosyalliği de artıracağı gibi çocukların özgüvenini de geliştirecektir.

Saç uzunluğu problemi yüzünden öğrencilerin rencide olması da tarihe karışacaktır. Bence bu düzenlemeler yerinde düzenlemeler olacaktır. Çocuklar böylece okulun bir zorunluluk, ailelerin onları devlete teslim ettiği zorunlu bir mekan olarak algılamalarının da önüne geçilecektir. Çocuklar, okulun kendileri için bir hayatı öğrenme mekanı olduğunu anlayacaklardır. Çocuk okulu bir sıkıntı, hapishane olarak algılamamalıdır. Okul ile hayat sürekli kaynaştırılmalıdır. Çocuk kafasının içindeki prangalardan kurtulmalı, somut şeyler yapmayı, girişimci olmayı öğrenmelidir. Mesela hatırlıyorum ilkokulda öğrenciyken bizi halk kütüphanelerine getirirlerdi, ağaç dikme şenliklerine getirirlerdi. Orta okul, lisede bir iki kez camiye, fabrikaya getirmişlerdi. Bunlar en azından bana okumayı, bilgiyi, yeşili sevmeyi, emeğe saygıyı, maneviyata önem vermeyi filan öğretti. Çocukların genç yaşta böyle ortamları bilmesi, öğrenmesi kalıcı bir şekilde hayatı onlara öğretecektir. Yine okula girişlerde zamanında uzun saçlarımız nedeniyle az sıkıntı yaşamamıştık. Oysa, televizyonlardan dünya çocuklarının böyle bir saç problemi olmadığını çok iyi görüyorduk ama ülkedeki hayat buna maalesef izin vermiyordu. Tamam disiplini de okulda öğrenmemiz lazım ama bunun yapılış şekli de çok önemli.

Şimdi öğrencileri bana göre hayatın canlı olduğu tüm mekanlara getirmek lazım. Mesela adliye binalarına, hastanelere, pazar yerlerine, çarşılara, fabrikalara vbg. Ürün yetiştirmeyi, somut eserler ortaya koymayı çocuklara okulda öğretmeliyiz, benimsetmeliyiz. Okullarda hayat hariç her türlü bilgi veriliyor ama bunların pek fazla ileride çocuklara faydası olmuyor. Oysa ki bilgi kullanıldıkça değerlenir. Bu ülkede bir zamanlar Köy Enstitüleri diye bir şey varmış. Oradan mezun olanların hayata ne kadar artı kattıklarını tarih kitapları yazıyor. Bu tecrübelerden de yararlanmak bence harika olur. Okul ile hayat iç içe olmalı. Teori ile pratik birlikte yapılmalı.

--**--

Okulda serbest kıyafet sinyali

Bakan Dinçer: "Saçı uzun diye hiçbir çocuğu okuldan uzaklaştırmayınız."

BAHAR ATAKAN / Milliyet -81 bin 600 eğitim yöneticisine yönelik hazırlanan videolar MEB’in resmi internet sitesine yüklendi. Eğitim yöneticilerine projeler, değişiklikler ve 12 yıllık kademeli eğitimle ilgili bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “öğrencilerin kılık kıyafetinde serbest uygulamalara gidilebileceğinin” sinyalini verdi

Dinçer, özetle şunları kaydetti:
“Önümüzdeki yıl okul açılışından itibaren hiçbir çocuğumuzu kılık kıyafeti sebebiyle aşağılamayınız. Onları geri göndermeyiniz. Saçı uzun diye hiçbir çocuğu okuldan uzaklaştırmayınız. Öğretmenlerinin ve öğrencilerinin yanında onların saçını keserek rencide etmeyiniz. İçinde bulunduğumuz toplum anlayışı ve yaşadığımız iklim sebebiyle hiç de doğru olmadığını görmelisiniz. Yeni iklim yaratmaya, çocuklarımıza da saygı göstermeye ihtiyacımız var. Onlar da biraz kendilerini gerçekleştirsinler. Bırakın saçlarını uzatsınlar, bazen farklı bir şey giysinler. Belki gerekirse özel gün olarak yapabilirsiniz. Haftanın bir günü serbest kıyafet uygulayarak durumu gözleyebilir, yeni hava yaratabilirsiniz. Çocuklarımızın okula aidiyetlerini artıracağını düşünüyorum. Genel anlamıyla kılık kıyafet yönetmeliğine uymayı size tavsiye ediyorken, özel anlamıyla aslında çocuklarımızın yaptığı ufak tefek kaçamaklara ve benzeri husulara göz yummanızın aslında siz büyükler için daha iyi bir durum olduğunu ifade etmek istiyorum.”

Kayıt parası alandan hesap soracağım

Okullarda bağış alınmasını yasaklamadığını dile getiren Dinçer, zaman zaman eğitim yöneticilerine sert mesajlar da verdi. Dinçer, “Kayıt zamanı bağış alınmasını yasakladım. Kayıt zamanı bağış alan hem okul aile birliği yöneticileri hem de okul yöneticilerinden hesap soracağımı bilmenizi istiyorum. Kayıttan sonra ilerleyen zaman içinde velileri toplayıp okulunuzun derdini anlatıp bağış alabilirsiniz. Kayıt zamanı usulsüz şekilde makama dayalı gücünüzü kullanarak hiç kimseden para alamazsınız. Kapıcı ailelerden 500-1000 lira alındığını görüyorum ve soruşturma açıyorum. Bunu sizler değil okul aile birliği alacak. Kayıt zamanı bağış parası alan okul sayısı 3 bin civarında. 42 bin 500 okulumuz var. 39-40 bin okulda kayıt zamanı bağış alınmıyorken, 3 bin okulda kayıt parası alınmasının eğitim sistemini geliştirmeye ne katkısı olacak? Okul müdürleri tüccar, müteahhit veya servis sağlayıcısı değildir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

OKULDA serbest kıyafetin kullanılması disiplinin azalmasına sebebiyet verecektir. daracık pantolonlar ve mini eteklerle okula gelecek olan öğrenciyi hangi öğretmen nasıl teftiş edecek. hem okul öğrencisi mi serseri mi ayırt edilemeyecek isteyen istediği gibi okula girecek. zengin olan her gün farklı kıyafet giyerken zavallı fakir öğrenci ne yapacak.

elif dost 
 10.12.2012 22:38
Cevap :
Sayın Elif Hanım, Ben yazıyı yazdığımda serbest kıyafetin haftada sadece 1 gün olması konuşuluyordu ve bunu destekledim. Yoksa tamamen serbest olmasının disiplin, düzen, güvenlik, eşitsizlik gibi sorunlara yol açabileceğini ben de düşünüyorum. Katkınız için teşekkürler.  11.12.2012 9:37
 

5 yıl önce yazdığım "KILIK KIYAFET DEVRİMİ" başlıklı yazı sitede.Bakan bey dikkatli okumuş demek ki.Bu hükümeti anlamak mümkün değil; bir yanda yobazlık (internette %50 sansür var) bir yanda da böyle çağdaş uygulamalar (benden çalmış olsalar bile)

Kerim Korkut 
 15.09.2012 19:00
 

Evet gerçekten güzel olmuş bencede.Çünkü bende bir öğrenciyim ve saçımın bana uygun olanı uzun tarzıydı.Bu yönden benim için iyi oldu.

KAAN BERK GÜLTEKİN 
 02.09.2012 20:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 644
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2338
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster