Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
4445
 

Kilisede mum yakmak

Kilisede mum yakmak
 

Büyük Ada Aya Yorgi Klisesi yolu


Büyük önderimiz Atatürk'ün Türk çocuklarına armağan ettiği, bugünlerde tüm dünya çocuklarının bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyada çocuklara armağan edilen tek bayramdır. Milletçe geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza verdiğimiz değerin bir göstergesidir.Bu güzel ve anlamlı günü coşkuyla kutlamamız, nesilden nesile artarak coşan yurt sevgimiz, çocuk sevgimiz, gelenek ve göreneklere bağlılığımız, diğer uluslarca imrenildiği inancındayım.Ne mutlu Türk insanına ve ne mutlu Türk çocuklarına.
23 Nisan gününü özel bir gün olarak kutladığımız gün, başka bir amaçla kutlanması için yıllardır yapılan bir çalışma var.

Büyük Ada'da Aya Yorgi Klisesinde dilek ve temenni günü. Yapılan propagandalara göre, bu gün bu kiliseye giderek mum yakıp, dileklerini bir kağıda yazarak, kilisenin bir yerine bırakanların dilekleri en kısa zamanda oluyormuş. Geçmiş yıllarda sadece Rum vatandaşlarımızın itibar ettiği bu gün, aradan geçen süre içinde yapılan propagandalarla etkisini öyle göstermiş ki, dileklerinin yerine geleceğini inanan binlerce vatandaşımız ada yollarına düşüp, mum yakma yarışına girmişlerdir.

Kalabalığın meydana getirdiği izdihamı bir bölük kuvvetindeki çevik kuvvet zor önlerken, kiliseye girmek için sırada birbirlerini ezercesine ilerliyen insanlar, birbirlerinin kolunu ısıracak derecede kavgaya tutuşanlar ve sıraya girmeden içeriye girmek istiyenlere sarfedilen ağza alınmayacak lafları duyan ve bunları mütebessim bir yüz ifadesiyle kilisenin üst katından izliyen görevliler, büyük bir iş başarmanın zevkini çıkarıyorlar gibiydi. Bizim hurafelere inanan insanlarımızın görüntülerini çeken yabancı medya da, biraz şaşırmış olmalıydı. Müslüman bir ülkede bu kilise sevdası biraz garip kaçmıyor mu?

Önceleri ada ticaretine ve turizmine katkı olarak yorumladığım olay, dün gördüğüm manzarayla tamamen zıt görüntüler veriyordu.Kiliseye çıkan yokuşun başında faytondan indiğinizde sağlı sollu kurulan tezgahlarda satılan incik boncuk, metal ve ametallerden yapılan malzemeler;hastalıktan çocuk sahibi olmaya, ev ve araba sahibi yapmaktan, ünüversitede istenilen fakülteye girilmesini sağlayan sihirli bir güç olarak sunuluyor.Hele o mumların kuvveti inanılır gibi değil, düşünmeden yazdım okur musunuz?

Kırmızı mum aşk için, beyaz mum sağlık için, mavi mum kariyeri yükseltiyor, sarı mum şans dağıtıyor.Lacivert mum yakarsan arabayı kaparsın, pembe mum kısmet açıcı hayalindeki sarışın mavi gözlüyü veya doktor mühendis senden kaçmaz.Turuncu mumu yak istediğin fakülteye kapağı at.Mor mumun alevi sönmeden istediğin semtten evi kap.Hele bir de yeşil mum yakarsan para da sende huzurda.

Kiliseye çıkarkan bir makara ipliği açarak yukarı doğru yürüyenlerin kısmeti öyle açılıyor ki kapatabilene aşkolsun.Yukarı doğru çıktıkça elinde kesme şeker paketi olan insanlardan bir şeker alıp, Allah kabul etsin demeyi unutmayın.Onların dileği olduğundan şeker dağıtıyorlar.Aslında zeytinyağı da götürmek lazımmış ama o biraz pahalı, ucuza kaçmak lazım.

Biraz daha yukarda her milletten misyonerler bedava İncil dağıtıyorlar.Geçmiş senelerde bir misyoner 1-2 koli incil dağıtırdı.Bu yıl baktım misyonerlerin ve İncil kolilerinin adetleri kütüphane kuracak kadar artmış.Hristiyan vatandaşlarımızın sayısı artıyor olmalı.

Zorlu tırmanışı bitirip, kavgalardan ve çelik kuvvet barikatını aştıktan sonra (oradaki görevli polislere küçük bir ikramiye verme imkanı yoksa, bir teşekkür belgesi vermek lazım) girilen kilisede yabancı filimlerde görüldüğü gibi dua edenlere sen kanma kardeşim, biz iki elimizi yukarı doğru açarak dua ederiz.Duvara sürüp uğurlu hale getirdiğin metal parayı sakla bakalım, sana ne kazandıracak?Dileklerini sıraladığın mektuplarını keşke abartmasaydın, o kağıtları okuyanlar gülme krizine yakalanabilirler.

Ama hurafeler ve propagandalar o kadar güçlü ki insanlarımız bunlara kanıyor ve medet umuyorlar.Başkalarının ekmeğine yağ süreceğimize, biraz kafamızı çalıştırırsak, elde edemiyeceğimiz hiç bir şey yoktur.

Nice 23 Nisan'lara Ata'mızın izinde, birlik ve beraberlik içinde kutlamak dileğiyle,
Hoşçakalın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eğitim seviyesi ne olursa olsun, umut ederken dozunu kaçırıyoruz bazen... Bir makara iplikten medet ummak gibi.. İNSANIZ İŞTE ..

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 25.04.2008 16:17
Cevap :
Haklısınız...  25.04.2008 21:34
 

Dün ben de adadaydım, ama hiç bahsettiğiniz sayıda çevik kuvvet polisi de görmedim... Biz kiliseye çıkarken saat 2 gibiydi acaba biz gelene kadar onlar izdiham bitti deyip gitmişler miydi anlamadım? Birkaç tane polis vardı o kadar. Bahsettiğiniz türde ısırma pozisyonlarına da hiç rastlamadım. Tam aksine çok nezih bir topluluk vardı orda. 23 Nisanın çocuk bayramı olduğunu biliyorum, Üsküdardaki törene katılıp 12.20 vapuruyla da adaya gittim, ben hem mesleğim gereği inceleme yapmak hem de gezmek amaçlı gittim. Bu kadar eleştirdiğiniz bir mekanı siz niye tercih ettiniz onu anlamadım. Tenkit olarak algılamayın lütfen, sizi bilmem ben çok güzel bir gün geçirdim, tadı hala damağımda kaldı. Kiliseyi incelemek bu güzel günün bir bölümüydü ama o da keyifliydi, kültürüm arttı. İnsanlar inandıkları şeyleri yapmakta özgürdür bize aptalca gelse de eleştirmek haksızlık olur diye düşünüyorum.Örn: makaradaki ipi kilise yolunda bırakmak vs. Bana da saçma geldi ama yapanları da eleştirmem... Sevgiler...

Sema Sener 
 24.04.2008 11:03
Cevap :
Sayın Sema hanım Yazıyı dikkatlice okumadığınız anlaşılıyor.Lütfen bir daha dikkatlice okuyunuz ve ona göre yorumlayınız.Bir kaç polis vardı diyorsunuz ama siz herhalde 3 adet bayan polisleri gördünüz,erkekler gözünüzden kaçmış.İzdihamı önlemek istiyen erkek polisleri inceleseydiniz yüzlerindeki ifadeden bana hak verecektiniz.Siz sadece gezmek amaçlı gittiğinizden olayların ve yaşananların farkına bile varamamışınız. Oradaki görevli polis sayısını ve izdiham hakkındaki bilgileri ilgili yerlerden alabilirsiniz ve yazıyı bir daha dikkatlice okumanızı rica edeceğim. Sizin için bu yazıyla ilgili galeriye bir kaç resim daha ekliyorum.Onlara da bakarsınız değil mi?  24.04.2008 23:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1966
Kayıt tarihi
: 25.08.06
 
 

1953 Manisa Alaşehir doğumluyum.  Lise mezunu, evli, üniversite mezunu bir çocuk babasıyım. 197..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster