Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Diyetisyen Gizem TUTAR - Yaşam Koçu

http://blog.milliyet.com.tr/diyetisyen

11 Ağustos '08

 
Kategori
Beslenme
Okunma Sayısı
943
 

Kilo vermeye hazır mısınız?

Kilo vermeye çabalamadan önce kilo vermeye hazır olup olmadığınızı değerlendirmek gereklidir. Aslında birçok kişinin zayıflama mücadelesinde yenik düşmesi veya kısa zamanda vazgeçmesinin nedeni kilo vermeye hazır olmadan uygulamalara başlamasıdır. Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışmadan önce buna hazır olup olmadığınızı beraber değerlendirmek ister misiniz?

Fazla kilo sorununuz olduğunu gerçekten düşünüyor musunuz? Kısacası kendinizi mevcut kilonuzla rahatsız hissediyor ve artık bu rahatsızlıklardan gerçekten kurtulmayı istiyor musunuz? Birçok kişi gerçekten fazla kilolu olduğunu düşünmediği halde bir heves ile zayıflamaya uğraşır. Zayıflamaya çalışırken yapılan bilinçsiz uygulamalar kişinin hevesle bir diyete başlayıp bir bırakmasına, önceden fazla kilolu olmamasına rağmen kilolu olmasına neden olabilir. Bu nedenle fikirlerinizi iyi değerlendirin. Kilonuzdan memnun musunuz yoksa gerçekten fazla kilolu ve sağlıksız olduğunuza mı inanıyorsunuz?

İkinci önemli nokta, fazla kilo sorununuz olduğuna en başta kimin karar verdiğidir. Eğer eşinizin, annenizin veya arkadaşlarınızın baskısı ile kilo vermeye karar verdiyseniz, kısa süre sonra onların kararlarından sıkılıp gene kendi iç sesinize doğru yürüyeceksiniz. Bu durum da sizin başarısızlık hissi yaşayıp gerçekten fazla kilolarınızdan kurtulma isteğinizi kırabilir veya bir daha denemekten sizi alıkoyabilir. Bu nedenle zayıflama konusunda kendi kararınızı verdiğinizden ve bu kararı verirken yakın çevrenizdekilerden etkilenmediğinizden emin olmalısınız.

İlk iki sorunun cevabını verdiyseniz ve zayıflamaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız karar vermeniz gereken bir konu daha var. Zayıflamaya karar vermiş olduğunuza göre zayıfladıktan sonra kilonuzu korumaya da karar vermiş olmalısınız. Yoksa zayıflama-şişmanlama çizgisinde yoyo döngüsü adı verilen kıskanç arasında kalırsınız. Her şey tamam, yaşam tarzımı değiştirmek üzere yola çıkıyorum dediğinizde ise kilo yönetiminde ömür boyu bir başarı sizleri bekliyor demektir. Yapmanız gereken ise sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve yaşam boyu devam ettirebileceğiniz bir fiziksel aktiviteye dâhil olmaktır. Bunun için her öğün salata yemeniz veya spor salonlarından gün boyu çıkmamanız gerekmiyor –zaten bu uygulamalar sanılanın aksine oldukça sağlıksız-. Birkaç küçük yeni alışkanlık kazanmak yeterli olacaktır.

Zayıflama kararını adım adım verirken zayıflama sürecinin yaşamınızın bir parçası olduğunu kabullenmeniz gereklidir. Evde iken diyet yapayım ama dışarıda imkânsız mantığı ile hareket etmek sizi kısa sürede hüsrana sürükler. Sağlıklı beslenmenin seyahatler dâhil her yerde sürdürülebileceğini bilin yeter. Gazete ve dergilerden topladığınız diyetleri yapmak yerine bir diyetisyenden yardım alırsanız hem sağlıklı kilo verebilir hem de diyetinizi yaşamınızın her dakikasına göre adapte edebilirsiniz.

Diyetisyen Gizem ŞEBER
Alman Hastanesi
www.e-diyetisyen.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 912
Kayıt tarihi
: 11.08.08
 
 

Gizem TUTAR, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden dönem dördüncüsü olarak mezun ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster