Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '08

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
476
 

Kilo vermeyen tek şey

Kilo vermeyen tek şey
 

Sağlığın sembolü


Atalarımız ekmeği binlerce yıl öncesinden yemeye başlamış. Ve onlar ekmeği çok erken tarihlerde yemeye başladığı için bu bizim DNAlarımıza işlemiş. DNAlarımıza işleyen ekmek haliyle metabolizmamıza uyum sağlamış. Biz ‘ekmek kilo verir’ mantığını yanlış bildiğimiz için kullanıyoruz. Ekmeksiz yemek yemeyi hiç düşündünüz mü. Öyle yapacak olursak binlerce yıldan bu yana atalarımızdan bize geçen metabolizmamız birden bozulur.

Şöyle düşünelim. Avlanan bir aslan etten başka bir şey yiyemeyeceğini bilerek ona bir tabak mercimek yemeği sunalım. O aslan bir lama olsaydı. Mercimeğe hemen tükürürdü. İşte bizde böyleyiz. Ama yurt dışındaki çoğu yabancı insan hiç ekmek yemiyor. Onların kültürü böyle. Onların ataları ise binlerce yıl önce ekmek yemiyordu.

Eğer biz onlara özenirsek metabolizmamız bir süre sonra ekmek isteyeceği için ekmeği yediğimiz an müthiş bir kilo alacağız. Aslında tek tip yiyecek doğru bir şey. Biz sadece ekmek yiyerek de yaşayabiliriz. Bunun örneği doğada var. Tıpkı aslanların sadece et geyiklerin ise ot yemesi gibi. Çünkü onlar doğal olanı yani tek tip yiyecek potansiyelini iç güdüleri ile keşfetmişler.

Ekmeğin kilo verdiği ile ilgili bir soru var. Neden bir milyonlarca yiyenlerine rağmen ekmek söylenenlerin aksine kilo yapmıyor. Ekmeğin duruşmasını biz değil bizi sevmeyenler yapıyor. Gizli güçler bizi ekmek kültürümüzden alıp eti yenince eşlerini paylaştıran bir domuz yeme kültürüne doğru sürüklüyorlar.

Kültürümüzde kola yoktu. Onun yerine şerbetlerimiz vardı. Kültürümüzde hamburger yoktu. Onun yerine lahmacun, kebap vs. vardı. Şimdi yabancı unsur yiyeceklerin hepsi kültürümüze girdi. Şimdide bize kendi anayasalarımız ile at eti, eşek eti, köpek eti yedirecekler. Bizi kendi anayasalarımız ile ölünce vücudun yakılmasının günah olduğu bilindiği halde bizi küle çevirecekler. Biz o gizli güçlerin aradığını elimizden geldiğince saklayacağız. Ve bulamalarına izin vermeyeceğiz.

KAÇ KİLOYUM


Ekmek yemek için

Kilo vermek için

Ekmeğe yağ sürdüm üzerine yoğurt

Acaba ben kaç kiloyum


Haykırınca çıkar sesim

Susunca çöker içim

Canavarlar podyumlarda etimi yedi

Geriye ben kaç kiloyum


Hamburger yedim ağırlaştım

Kebap yedim hafifledim

Kültürüm benim

Söyle bana kaç kiloyum

Hyadar Veli YAŞAR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 481
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

İlköğretim mezunuyum. Müzik dinlemeyi severim. Çalışmıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster