Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
537
 

Kiltepe Ermeni Mezarlığının “zamansız” yıkımı…

Kiltepe Ermeni Mezarlığının “zamansız” yıkımı…
 

S.Kılıçın Objektifinden


Ülkemizin iç barışa her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğu bugünlerde Malatya Belediyesi’nin yaptığı “yanlışlık” sonucu Kiltepe Mahallesindeki “Ermeni Mezarlığı”nın yıkılması haberi ile sarsıldık.

Oysa ne güzel başlamıştı. Malatyalı bir gurup hayırseverin bir araya gelerek kurduğu “Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği HAYDER”in yemeğinde hem Belediye Başkanımız Ahmet Çakır ve hem de Sayın Valimiz Doç. Dr. Ulvi Saran ne güzel bir birliktelik ve ev sahipliği sergilemişti. Yemekte geçmişten konuşuldu, gelecekten konuşuldu. Malatya’da doğup dünyanın çeşitli yerlerine dağılan Ermeni hemşerilerimizin sayın valimizin deyimiyle “sıla-ı rahim” yapmaları ve memleket hasreti gidermeleri hepimizi mutlu etmişti.

Yemek sonrası izlenimlerimi “HAYDER, Malatya’da Gönül Köprüsünün Temellerini Attı” başlığı altında ele almıştım. O yemekte çeşitli projelerden konuşuldu, “Kırklar Mezarlığı”, “Taşhoron Kilisesi”nin restorasyonu ve çeşitli ilçelerde Ermeni yapıları ile Merkez Kiltepe mahallesi “Ermeni Mezarlığı”nın bakım ve onarımının yanında “Bekçi Evi” ve “Gasil hane”nin yapılması konuşuldu ve kararlaştırıldı. Hem Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız bu konuda yardım sözü verdiler. KUDEP başkanı Levent İskenderoğlu konuyu sahiplendi.

Bu çalışmaların biran önce hayata geçmesini beklerken aldığımız haberle “hayal kırıklığı” yaşadık. Başkan açıklamasında olayın “iletişim eksikliğinden“ kaynaklandığını belirtiyor. Diyelim ki öyledir, anlamadığım nokta kışın gününe yangından mal kaçırır gibi bir yıkımın gerçeklemiş olması. İnşaatın verilen iznin dışına çıkıldığı belirtiliyor. Çatının aşağı çekilmesi söylenmiş ve bu ikaz üzerine de karşı taraf çalışma başlatmış. Çalışmalara hava muhalefeti dolayısıyla ara verilmiş. Verilenin aranın ardından da yıkım gerçekleşmiş.

Böylemi olmalıydı Sayın Başkan, yakıştı mı? Yıkmak en kolayı, oysa size düşen yapmak değil midir?

İşin dikkat çeken kısmı ve belki de en önemlisi Fransa’da Senatonun Ermeni Tasarısını gündeme aldığı ve ülkemizde Fransız mallarının boykot edilerek tepki konduğu bir zamanda ve henüz Hrant Dink Davası üzerindeki tartışmaların geçmediği bir günde bu olayın vukuu bulması akıllara soru işareti getirmektedir.

Biri ve ya birileri işgüzarlık mı yapmıştır ve ya yukarıda da değindiğimiz gibi yaşanan olaylardan “gaza gelme” durumu mu söz konusudur.

Bu memleket içinde bulunan halklarla birlikte bizim müşterek vatanımızdır. Anayasanın bize tanıdığı vatandaşlık haklarımız eşittir. Hepimiz ülkemiz için asli görevlerimizi yapıyoruz ve vergilerimizi veriyoruz. Birimizin diğerine üstünlüğü söz konusu değildir ve olmamalıdır da. Ülkemizde huzur ve barış içerisinde kardeşçe yaşamak istiyoruz. Birliğimizi ve dirliğimizi bozdurmaya yarayacak bu tür “elim” olayların inşallah bir daha olmaması temennisini taşıyoruz.

Sayın Başkan’ın da yaşananlardan üzüntü duyduğunu açıklamalarından anlıyoruz. Başkanın bu olayı unutturacak girişimlere başlamasını arzuluyoruz. Sayın Başkan, şimdi size düşen yapılanı onarıp telafi etmek... Ermeni vatandaşlarımız ve kamuoyundan özür dilemek olmalıdır. Sorumlular hakkında gereğini yapmaktır. Yaşanan bu talihsizliğin size ve imajınıza olduğu kadar AKP’nin puan hanesine yazılacağını bilmeniz gerekir. Sayın Başbakanın dinsel, mezhepsel ve her türlü etnik ayrımcılığa karşı duruşu hepimizin malumu. Umarız ve dileriz ki konu “tatlıya” bağlanır, soruna adil ve insani bir çözüm bulunulur.

**

Sizlerin karşısına güzel ve iç açıcı haberlerle çıkmak istedim. 2 Şubat benim doğum günüm, bu olayında doğum günümde olması bana acı bir doğum günü hediyesi gibi oldu.

Hemen telefona sarıldım ve Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği (HAYDER) Başkanı

Hosrof Köletavitoğlu’nu aradım. Geçmiş olsun dileklerimi ve üzüntülerimi belirttim. Hosrof Beyde çok üzgündü. Bunu bir “yol kazası” olarak görmek istediğini söyledi. Bu yazın yeniden ülkenin değişik yerlerinden Malatyalı Ermenileri, Malatya’da bir yemekte buluşturacaklarını ve bu sefer çok daha fazla katılım olacağını belirtti. Hosrof bey ayrıca, “bu yazın bir hafta kalmayı planlıyorduk” dedi ve ekledi “çeşitli ülkelerdeki hemşerilerimizle görüştük, altı bin (6000) kişi ön kayıt yaptırdı. Bunlardan bin kadarı ön ödeme yapmayı bile teklif etti. Bu olayın üzerine üç kişi bile bulamayız” diyerek üzüntüsünü belirtti.

Hosrof beye “sizinde belirttiğiniz gibi umarım bu yol kazası tatlıya bağlanır ve dileğiniz olan geniş katılımlı ziyaret gerçekleşir” dedim.  Hosrof bey pazartesi Malatya’da olacağını ve konuyu Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımızla görüşeceğini söyledi. Sağlık sorunlarım nedeniyle kendisini göremeyeceğimi inşallah yaza yemekte buluşmağımızı ümit ederek veda ettim.

Umarım bu olayı en kısa sürede telafi ederiz ve Hosrof Bey ve misafirlerine mahcup olmayız.

Ulusal basından seçmeler

Malatya Kiltepe’deki Ermeni Mezalığı’nın yıkılması ulusal basında geniş yer buldu. Sizin için derlediğimiz bazı haber sitelerinin başlıkları ve kısa ayrıntılarını aşağıya alıyorum.

Yeni bir gün ve yeni bir gündemde tekrar buluşuncaya dek sağlıcakla kalınız…

HABERLER.COM

Son dakika haberleri ile ünlü HABERLER.COM SİTESİ OLAYI "Malatya Ermeni Mezarlığındaki İnşaatların Yıkılması Tartışmaları" Başlığı ile olayı okuyucularına duyurdu.Site ayrıca valiliğin ve belediyenin konu ile ilgili basın açıklamasına da yer verdi.

TARAF GAZETESİ

Taraf gazetesi internet sitesi "Belediye, Malatya Ermeni Mezarlığı’nı yanlışlıkla’ yıkmış" başlığı ile konuya dikkat çekilmiş.

 Haber ayrıntısında "Malatya Belediyesi yıkım ekipleri tarafından yıkıldı. Belediye Başkanı Ahmet Çakır, sadece bekçi konutu için yıkım kararı alındığını, ancak yıkım ekiplerinin emri “yanlış anlayıp” diğer yapıları da yıktığını söyledi" şeklinde özetlenmiş.

F5 HABER.COM

F5 Haber.com sitesi  "Vali Saran: Ermeni Mezarlığı'ndaki Son Dua Yerini Telafi Edeceğiz" başlığı ile konuyu haberleştirmiş.

Haber içeriği olarak Malatya Valisi Doç.Dr. Ulvi Saran’ın açıklamalarına yer verilmiş. Haberde bir başka dikkat çekici nokta olarak BDP Milletvekili Sebahat Tuncel'in basın açıklamasına yer verilmiş. Tuncel'in açıklamasında "Hrant Dink Davası'nın Türkiye kamuoyunda bu kadar tartışıldığı bir dönemde, Ermeni yurttaşlarımıza yapılan ayrımcılığın tartışıldığı bir dönemde Malatya’da böyle bir olayın oluşu kabul edilemez" dediği vurgulanmış. Tuncel'in  ayrıca "Belediye Başkanı’nın yıkılan yeri yeniden yapacağız açıklamasının bu olayı bertaraf etmeyeceğini, Ermeni yurttaşlardan özür dilenmesi gerekti"  dediğine vurgu yapılmış.

NTVMSNBC

Ulusal ve Uluslararası haberlere yer veren "NTVMSNBC" Sitesi "Ermeni Mezarlığı’nda ‘yanlışlıkla’ yıkım" başlığını seçmiş.

Haberde Taraf gazetesinde olduğu gibi bekçi kulübesinin yıkım resmi yer almış. Haber ayrıntısı olarak Belediye Başkanı Çakır'ın "Malatyalı Ermenilerin bağışlarıyla şehirdeki Ermeni Mezarlığı içinde yaptırılan bekçi konutu, gasil hane ve son dua yeri, Malatya Belediyesi yıkım ekipleri tarafından yıkıldı. Belediye Başkanı Ahmet Çakır, sadece bekçi konutu için yıkım kararı alındığını, ancak yıkım ekiplerinin emri “yanlış anlayıp” diğer yapıları da yıktığını söyledi. Çakır, “Bu istenmeyen durumdan ötürü mahcup olduk, telafisi için elimizden geleni yapacağız. Ayrıca, konuyla ilgili soruşturma başlattık” dediğini ön plana çıkarmış.

DOĞAN HABER AJANSI (DHA)

Doğan (DHA) Haber Ajansı konuyu "Ermeni mezarlığına yıkım şoku" başlığı ile okuyucularına duyurmuş. Alt başlık olarak "Talimatı yanlış anlayan ekipler, gasil hane ve son dua yerini bulunduğu kapıyı yıktı." derken haber ayrıntısında Belediye Başkanı Çakır'ın açıklaması yanında Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran'ın açıklamalarına yer verilmiş.

Haberde Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği Başkanı Hosrof Köletavitoğlu'nun "Herşey tamamen yıkıldı. Bürokrasinin bize verdiği güveni de yıktılar" dediğini yazdı. Hosrof Köletavitoğlu "Ancak bize, 'Sizin yapmanız lazım. Biz yapamayız, siz yapın biz göz yumacağız' dediler. Biz de kendi paramızla, imkânlarımızla başladık. Bu sırada belediyeye dilekçeler gidiyor ve 'Kiliseye benziyor' diyerek şikâyet ediyorlar. Projesini, ödül kazanmış bir mimarımız yaptı, ortaya çok güzel bir yapı çıkıyordu. Belediyeden bunun tepki çektiğini söylediler ve 'çatıyı kaldırın' dediler. Ancak, dilekçeler durmamış. Bu arada inşaatta sürdü. Bu sırada hava şartları nedeniyle inşaata bir süre ara verilince, başkanlıktan biri çıkıyor, 'Bir bölümünü yıkın hiç değilse, kurban diye gösterelim' diyor. Ancak buna rağmen inşaatın tamamını yıktırıyorlar."dediğini aktararak Pazartesi günü Malatya'da Vali ve Belediye Başkanıyla görüşeceği bildirilen haberde Köletavitoğlu'nun "Yıkılan yapının aynısını yapmak istiyoruz. Bir dolu insan bunun için katkılarda bulundu. Bu, Malatya'ya yakışmayan bir durumdur" dediğini yazdı.

GERÇEK GÜNDEM. COM

Gerçek Gündem.com sitesi "Ermeni Mezarlığı’nda ‘yanlışlık’" başlığını ve "Mezarlık içinde yaptırılan bekçi konutu, gasil hane ve son dua yeri yıkıldı." alt başlığını kullanmış.

Haber ayrıntısında Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın açıklamaları ve bir Ermeni Vatandaşımızın görüşlerinin yanında Hayder'in konuya ilişkin açıklaması yer alıyor. Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği (HAYDer) Başkanı Hosrof Köletavitoğlu “Bürokrasiye güvenimiz sarsıldı. Kim, neden dolayı, nasıl rahatsız oldu? Neye tahammül edemediler? Bunu anlayabilmek çok güç” dediğinin belirtildiği haberde ‘ÖLÜLERİMİZ KİMLERİ KORKUTTU’ başlığının ayrıntısında "HAYDer Başkanı Köletavitoğlu, ölülerden ne istendiğini anlayamadığını ifade etti: “Ölülerimiz kimleri korkuttu? Onlara olan saygımız kimleri rahatsız etti? Çok üzgünüz… Zaten yaralıydık, daha da yaralandık! Bizler, yıllardır Malatya’dan uzakta yaşayan; ama kopamayan, kopmayı göze alamayan Malatyalılar, evimizi ziyaret eder gibi kucağımızı, yüreğimizi açarak Malatya’ya gitmiştik. Öyle de karşılanmıştık. Şimdi ne oldu da tavır değişti, anlayamıyoruz.” dediği vurgulandı.

 Köletavitoğlu'nun  “İnşaatın projesi, detaylı bir şekilde Malatya’daki ilgili birimlerle paylaşıldı, görüşüldü. Bu mutabakat üzerine, Ermeni hemşerilerimizin maddi ve manevi katkılarıyla yaptırdığı ve neredeyse bitmek üzere olan inşaatımız, yerle bir edilerek bu hazin son yaratıldı. Böylesi bir tavır kimseye yakışmadı. Bizler de bu toprağın öz çocuklarıyız. Şimdi, tüm bu zararlarımızın tazmin edilmesini ve şehrimize yakışanı yaparak Malatya Belediyesinin zaten yapması gerektiği gibi inşaatımızı en iyi şekilde ve en kısa sürede yapmasını bekliyoruz.” dediğinin altı çiziliyor.

Haberde ayrıca bir Malatyalı Ermeni'nin Agosa vediği demeçte “Aslen size ait bir mezarlığa bir bekçi evi ve son dua yeri yaptırmak için kapı, kapı dolaşmak ne acıdır bilir misiniz? Biz biliriz. Allah kimseye yaşatmasın bu acıyı. Sizler vergi veren vatandaşlar olarak dedelerinizin yattığı mezarlığınıza bir bekçi evi yapmak veya musalla taşı koyacak bir yapı yapmak için para toplamak zorunda değilsiniz. Dikkat ederseniz “sizler” dedim. Çünkü “biz” vergimizi vermemize rağmen, mezarlığımızın tapusu da elimizden alınmasına rağmen, “parasını biz aramızda toplayalım siz yaptırın bari” dememize rağmen olmuyor. İşte burada “biz” ve “siz” ayrımı, “ötekileştirme” tüm acısıyla karşınıza çıkıyor.” dediğini yazıyor.

AKTİF HABER.COM

Çoğunlukla cihan haber Ajansının Haberlerine yer veren Aktif Haber.com Sitesi söz konusu haberi okuyucularına Vali Saran'ın ağzından "ERMENİ MEZARLIĞI'NDAKİ SON DUA YERİ TELAFİ EDİLECEK" şeklindeki başlıkla duyurdu. Site haberde Belediye ve diğer ilgililerin açıklamalarına yer vermedi. Saran'ın açıklamalarıyla yetinilmiş...

AKŞAM GAZETESİ

Akşam Gazetesi İnternet Sitesi "Ermeni Mezarlığı'nda yıkım skandalı" başlığı ile okuyucularına konuyu duyurdu.

Haberde "MALATYA Kiltepe Mahallesi'ndeki Ermeni Mezarlığı'nda yer alan bekçi evi, gasil hane ve son dua yeri belediyenin yol yapımı çalışmalarında zarar görünce kullanılamaz hale geldi. Bunun üzerine Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği (HAYDER) yöneticileri, vali ve belediye Başkanı ile görüşerek yeni bir inşaat yapmak istediklerini bildirdi. Sözlü izinle mezarlıkta yıkılan bölümlerin tek yapı halinde inşasına yeniden başlandı." denilerek, mahalle baskısı iddasını gündeme aldı.

Haberde "Yıkım haberini telefonla öğrenen HAYDER Başkanı Hosrof Köletavitoğlu, yıkımdan dolayı çok üzgün olduklarını belirterek 'Bir dolu insan bunun için katkılarda bulundu. Bu, Malatya'ya yakışmayan durum' diye konuştu.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, sadece yol çalışması sırasında hasar gören bekçi evinin yıkılması kararını aldıklarını, ancak ekiplerin bunu yanlış anlayıp kaba inşaatı tamamlanan yapıyı yıktığını söyledi. Ancak bazı vatandaşlar, yıkımın mahalle baskısından kaynaklandığını iddia ederek, inşaatın yıkılması için belediyeye bir süredir dilekçeler gönderildiğini ileri sürdü." deniliyor.

SAMANYOLU HABER.COM

" Cemaat" gurubu olarak bilinen Samanyolu haber sitesi "Ermeni Mezarlığındaki dua yeri yıkıldı" başlığının yanında yıkılan bekçi kulübesinin resmine yer vermiş.

Haber özetinde "Malatya’da Kiltepe Mahallesi'ndeki Ermeni Mezarlığı içinde yapımına 4 ay önce başlanılan bekçi konutu, gasil hane ve son dua yeri inşaatı belediye ekipleri tarafından ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkıldı." denilerek ayrıntı olarak Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği (HAYDER) Başkanı Hosrof Köletavitoğlu'nun "Mezarlıklarla ilgili hizmetler belediyelerin sorumluluğunda ama azınlıklarla ilgili hizmetlere gelince her yerde belediyeler maalesef yaya kalıyor. Aslında Malatya'da yapılacak müştemilatı da belediyenin yapması gerekirdi. Ancak bize, 'Sizin yapmanız lazım. Biz yapamayız, siz yapın biz göz yumacağız' dediler. Biz de kendi paramızla, imkânlarımızla başladık. Bu sırada belediyeye dilekçeler gidiyor ve 'Kiliseye benziyor'  diyerek şikâyet ediyorlar. Projesini, ödül kazanmış bir mimarımız yaptı, ortaya çok güzel bir yapı çıkıyordu. Belediyeden bunun tepki çektiğini söylediler ve 'çatıyı kaldırın' dediler. Ancak, dilekçeler durmamış. Bu arada inşaatta sürdü. Bu sırada hava şartları nedeniyle inşaata bir süre ara verilince, başkanlıktan biri çıkıyor, 'Bir bölümünü yıkın hiç değilse, kurban diye gösterelim' diyor. Ancak buna rağmen inşaatın tamamını yıktırıyorlar." dediğine dikkat çekiliyor. Samanyolu haber sitesi, haberinde:

"BİZ BUNU BİR YOL KAZASI GİBİ GÖRMEK İSTİYORUZ" başlığında ise yine Köletavitoğlunun "Normal bir insanın şikâyet ettiğini sanmıyorum. Bunlar biraz daha farklı organize şeyler olabilir. Fransa'da kabul edilen yasa nedeniyle tepkiler ve yıkım süreci hızlanmış olabilir. Biz bunu bir yol kazası gibi görmek istiyoruz. Bu durumun mutlaka telafi edileceğini ve mezarlıktaki sıkıntımızın giderileceğini söylediler. Biz yüzlerce, binlerce yıldır birlikte yaşıyoruz, bunun daha farklısını da bilmiyoruz. Bizler de bu toprağın öz çocuklarıyız. Bunu hiçbir şey değiştiremeyecek. Bu yüzden olumlu bakarız. İnşallah üzerine sorumluluk düşenler de böyle bakar ve sıkıntımızı giderir." dediğini yazıyordu.

Haberde ayrıca "Mezarlık bekçisi Hamza Çalışkan, taziye evinde bulundukları sırada inşaatın yıkıldığının haberini aldıklarını belirtti. Niçin yıkıldığı konusunda kendilerine açıklama yapılmadığını öne süren Çalışkan, haber verilmeden yıkılmasının da ayrıca düşündürücü olduğunu belirtti. Mezarlık içinde yaşadıkları binanın eski olduğunu anlatan Çalışkan, "Yurt dışında ve Türkiye'de bulunan Ermenilerin kendi aralarında para toplayıp böyle bir bina yapmaya karar verdiler. Ancak bina bize haber verilmeden, içindeki inşaat işçilerinin malzemeleri dahi alınmadan, işe yarayacak bazı malzemelerde alınmadan yıkıldı. Yazık oldu" dediğini yazdı.

VATAN GAZETESİ

Vatan gazetesi internet Sitesi "Ermeni Mezarlığı yerle bir" başlığı ile söz konusu haberi duyurdu. Agos Gazetesi kaynaklı haberin ayrıntısında CHP'li Sebahat Akkiraz'ın Meclise soru önergesi verdiğinin altı çizilmiş.Haberde Belediye Başkanı'nın ve HAYDER'in açıklamasına yer verilmiş.

RADİKAL GAZETESİ

Radikal Gazetesi internet Sitesi yıkıntının resmi ile bilikte "'Son Dua' önce yıkıldı şimdi telafiye çalışılıyor!" başlığı ile haberi okuyucularına duyurdu.

Haberin özetinde "Malatya Ermeni Mezarlığı'nda yapılan son dua yeri ve gasil hanin perşembe günü belediye ekiplerince yıkılmasına tepkiler artarken, Malatya Valisi Ulvi Saran yıkım kararı ile ilgili bir talimatının olmadığını söyledi" görüşüne yer verildi. Haberin ayrıntısında Vali Saran'ın açıklamalarına ve BDP Milletvekili Sabaht Tuncel'in kınama açıklamasına yer verilmiş.

HÜRİYET GAZETESİ

Hürriyet gazetesi İntenet Sitesi "Yıkım şoku" başlığını kullanmış.

Haber ayrıntısında "HAYDER Başkanı Hosrof Köletavitoğlu da, inşaat sürerken belediyeye ‘Kiliseye benziyor’ şeklinde şikâyetler gittiğini iddia etti. Köletavitoğlu, belediyenin de bir bölümünü yıkarak bu şikâyetlerin önünü kesmek istediğini, ancak inşaatın tamamının yıkıldığını" dediğini öne çıkarmış.

AGOS GAZETESİ

Ermeni Cemaatinin sesi ve Hemşerimiz Merhum Hırant Dink'le özdeşleşen "Agos" Gazetesi İntenet Sitesi de haberi "Belediye’nin iş makineleri Malatya Ermeni Mezarlığı’nda yıkım yaptı" başlığı ile okuyucu karşısına çıktı.

Agos,"Malatyalı Ermenilerin bağışlarıyla şehirdeki Ermeni mezarlığı içinde yaptırılan bekçi konutu, gasil hane ve son dua yeri, Malatya Belediyesi yıkım ekipleri tarafından yıkıldı.

Malatya Ermenileri şokta!

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, sadece bekçi konutu için yıkım kararı alındığını, ancak yıkım ekiplerinin emri “yanlış anlayıp” diğer yapıları da yıktığını söyledi." şeklinde özetlemiş.

Haber ayrıntısında "İstanbul’da kurulan Malatya HAYDer yönetim kurulu başkan ve üyeleri, geçtiğimiz yıl Malatya’da bu binanın projesini Malatya Valisi Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Koruma Uygulama ve Denetim Birimi (KUDEB) Başkanı Levent İskenderoğlu ile defalarca, ayrıntılı olarak görüşüp projeyi ilgili birimlere sunduklarını söyledi." Dendiğine yer verilerek “Malatyalı Ermeniler olarak çok üzüldük. Yaralandık, güvenimizi yıktılar..." şeklinde devam ediyordu.

www.ilisulukhaber.com    www.twitter.com/medya_ilisuluk

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 324
Kayıt tarihi
: 10.11.11
 
 

Çeşitli bloglarda günceler yazıyorum. Müzik dinlemek ve elbette Türküler vazgeçilmezim. Yaşıyoruz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster