Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1429
 

Kim Bilecek?

Kim Bilecek?
 

Gün geceye henüz kavuşmamış, yapılacak işlerin hepsi bitmiş, haber ve yemek saati yaklaşmışken...Ancak dinlenebileceğim anlar başlıyor demektir. Böyle anlarda elime televizyonun kumandasını alır, kanalları dolaşırım.

TRT 1'deki ' Kim bilecek ' yarışmasına böyle bir anda rastladım. Bekir Develi'nin sunduğu yarışmanın neşeli olacağını, beni dinlendirip eğlendireceğini düşündüm. Çünkü yarışma günlük yaşamın içinde, sokakta yapılıyordu. Bekir Develi birinin yanına yanaşıyor, yarışmak isteyip istemediğini soruyor, karşısındaki kişi kabul ederse yarışma başlıyordu. Üstelik bildiği her soru karşılığında 100 TL kazanıyordu yarışmacı. Bununla da kalmayıp, o yarışmacı da yoldan gözüne kestirdiği birini yarışma için davet edebiliyor, davet ettiği kişi yeni sorulan soruya doğru yanıt verirse, her ikisi de 100'er TL kazanıyorlardı.

Yarışmacı, diğer yarışmacıyı soruyu bileceğine inanarak seçiyordu. Tabii sadece dış görünüşüne bakarak. Ve seçilen kişi genellikle üniversite öğrencileri oluyordu.

Başta bana eğlenceli gelen bu yarışma, sonradan azap olmaya başladı. Neden mi? Anlatayım...

Sorular son derece kolay sorulardı. Sokak ortasında, onlarca insanın karşısında olmanın verdiği heyecanı hesaba katmazsak, sunucu soru sormayı bitirmeden bile yanıtlamak mümkündü. Ama, gelin görün ki...

Pırıl pırıl, üniversiteli gençlerimiz kendilerinden izafiyet teorisinin açıklaması beklenirmiş gibi düşünmeye başlıyorlardı. ' Barometre ne işe yarar? ' sorusunu örnekse...İnanmayacaksınız ama, barometrenin ne işe yaradığını bilmiyordu gençlerimiz. Seyrettikçe şaşkınlığım artıyordu. Yanıtı ' Folluk ' olan soruya ' Buzdolabı ' diyen bile oldu. Tavuğun nereye yumurtladığı soruluyordu, yumurtanın nerede saklandığı değil...

Programı bugün seyrettiğimde, yanıtlar için dört seçenek eklendiğini gördüm. Bence ya program yapımcısı, ya da sunucu bu durumdan dolayı üzüntü duymuş ve seçenek ekleyerek anımsamalarını sağlamak istemişti.

Ve gene bir yarışmacı, yoldan geçen bir genç kızı seçti yeni soru için. Öğrenci olduğu için 100 TL kazanmanın hoş olacağını söyledi genç kız. Ve soru soruldu; Çobanların giydiği, keçeden yapılmış giysinin adı nedir? Ardından seçenekleri okudu Bekir Develi. Genç kız düşünmeye başladı. Bu sırada kendisini seçen yarışmacı yalvarıyordu bilsin diye. ' İkimiz de 100'er TL kazanacağız bilirseniz ' diyordu. Seçeneklerden ' Ketek ' i seçti genç kız. Bir şans daha verdiler. Sanırım o anda biri fısıldadı doğru yanıtı, çünkü doğru seçeneğin A olduğunu söyleyebildi sadece ' Kepenek ' demek yerine...

Başka bir gence de Mevlana'nın en önemli eserini sordular. Uzun uzun düşündü ve ' Mesnevi geldi aklıma ama, konuyla ilgisi var mıdır acaba? ' dedi çekinerek...

Yıllar önce bir yaz günü, eşime ' Bu akşam meteor yağmuru varmış ' demiştim de, Kimya Mühendisi bir arkadaşımız ' Meteor ne demek? ' diye sormuştu, gülsem mi ağlasam mı bilememiştim. TRT 1'deki programı seyrederken de aynı duyguyu yaşıyorum.

Ben lise mezunuyum. Barometrenin ne işe yaradığını ilkokulda öğrenmiştim. Folluğun ne olduğunu zaten gözlerimle görüyordum, bizim kulaklı tavuk durmadan yumurtladığı için. Çobanların giysisini, Mevlana'nın Mesnevi'sini de biliyordum da, cehaletin böylesini bilmiyordum çocukken.

Ne demişti Cem Yılmaz, o meşhur reklam filminde? Eğitim şart!!!

Not; Programı seyretmek, ağlanacak halimize gülmek isterseniz; TRT 1'de, saat 18.10'da başlıyor hergün.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2089
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster