Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '08

 
Kategori
Kış Sporları
Okunma Sayısı
2323
 

Kim bulmuş bu ''snowboard'' u ?

Kim bulmuş bu ''snowboard'' u ?
 

Snowboard, karda yapılan bir spor dalıdır. Surfboard ve Kaykay'dan tek farkı, karda yapılıyor olmasıdır. Snowboard tahtalarının genelde uzunluğu 140-165 cm, genişliği ise 24-27 cm arasında değişmektedir.

1960 lı yıllarda küçük ski tipinde ucnda ip ve ayakta durulan kısımda ortadan arkaya kadar kaymayı önleyici pütürlü bölümü olan ve kızaklara benzer şekliyle snowboard'ın ilk temelleri atılmıştı. (Günümüzde doğuda kendi imkanlarıyla kaymaya çalışan bazı kişiler hala bunu kullanıyorlar.) Bu fikrin ilk sahibinin sherman Poppin olduğu söyleniliyor. Daha sonraki yıllarda Bob Webber snowboard ın ilk resmi patentini almıştır.1972. Ve günümüze kadar bir çok firma kurulmuş ve üretimini yapmıştır. Snowboard manyak bir spor. Kayak yapıyorsanız snowboard diyorum size :).

İlk tasarlandığında kızak gibi bir görünümü olsa da snowboard daha sonralarda bağlamalar eklenerek popüleritesini artırdı. Ve günümüzde snowboard kayağın papucunu dama atma seviyesine getirdi. Özellikle giysilerinin günlük giysilere yakın durması, snowboard cının yan ve esnek durması gençler arasında bi tutkuya dönüşmesine neden oldu. Kayak kökenli isanlar bile artık hızla snowboarda döner oldu.

Ben dahi bir arkadaşıma özendim ve snowboard yapmaya başladım. Bunun bir tutku olduğuna karar verdim. Türkiye'ye snowboard 1990 lı yıllarda girdi ve kayak yapan sayısı çok ciddi azalacak gibi görünüyor...

Yetişin arkadaşlar yetişin..... Bu zevkli ve kolay spordan mahrum kalmayın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1254
Kayıt tarihi
: 12.12.08
 
 

1982 yılında Ordu' nun Korgan ilçesinde doğdum. İlk ve orta okulu burada okudum. Liseyi Fatsa' da ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster