Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
350
 

Kim bunlar

Kim bunlar
 

-


Bugün gazetelere göz atarken şu haber başlığı dikkatimi çekti. “Ajanlar Cirit Atıyor” Haftalardır Türkiye’nin gündeminde yok mayınlı araziler, yok darbe planları, yok askerler sivil mahkemelerde yargılansın mı, yargılanmasın mı diye tartışa dursun, Amerikan’nın, İngiltere’nin ve Almanya’nın Ankara büyükelçileri de Türkiye turuna çıksın.

Bakar mısınız! Kimisi Güneydoğu ve Doğu bölgesini geziyor, kimi de Karadeniz turuna çıkmış adım adım karışlıyor. Bulundukları ilde önce formalite yerini bulsun diye Valilik makamı ziyaret ediliyor, hem böylece gerekli bilgiler alınmış oluyor. Daha sonra başlıyor sivil toplum kuruluşlarıyla temas kurma hazırlıkları. Tabi ki gidecek adresler belli. DTP teşkilat büroları, camiler ile kliseler…

İngiltere Büyükelçisi Nick Baird Trabzon‘un Düzköy ilçesine bağlı, Çalköy beldesinde köylülerle buluşuyo ve bizim köylülerde Baird‘ü horonlarla karşılıyor. Hiçbir Allahın kulu da çıkıp “ bu adamların işi ne burada” demiyor. İngiltere Büyükelçisi Baird, daha önce de Bursa ve Şanlıurfa’yı gezerek yetkililerden bilgi almıştı.

Almanlar ise Mardin’de. Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz’ın gezi proğramında; Süryani papazların sorunlarını dinliyor, yaşadıkları köyü ziyaret ediyor ve binlerce euro bağışta bulunuyor.Daha sonra Batman Belediyesinin atık su arıtma tesisinin temel atma törenine katılıyor, törende konuşma yapıyor “Alman Kalkınma Bankası KFW ve Federal Kalkınma İşbirliği Bakanlığı son 40 yılda Belediyelerin alt yapı projeleri için 1 milyar euro kredi tahsis etti”diyor. Daha önce de AKP’nin kapatma davasını anlamsız bulduğunu söyleyerek yorum yapmış, iç işlerimize müdahele etmişti.

ABD eski Başkanı George Bush’un ulusal güvenlik danışman yardımcılığı görevini yürütmüş olan James Jeffrey, ABD’li diplomatlardan birisi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’ın hassasiyetlerini dikkate almasından rahatsız olan Jeffrey, Ermenistan sınırının koşulsuz olarak açılması gerektiğini iddia etmişti. Erdoğan’ın Ermeni sınırı için “Karabağ işgali bitmeden açmayız. Süreç atbaşı ilerleyecek” sözlerine yanıt veren Jeffrey, “Birbirinden farklı bu 2 sorun kendi ivmesinde seyretsin. Sınır koşulsuz olarak açılsın” demişti.

Neden bu büyükelçiler belli bölgeleri ziyaret ediyor? Kasıtlı olarak yapılan çalışmalar, Türkiye’yi bölmek, parçalamak ve üzerinde oynanan büyük oyunların bir parçası değil mi? Hükümetin bunlara müdahale etmesi, Dışişleri Bakanlığı’nın bu ziyaretleri gerçekleştirenleri ve görüştükleri insanları takibe alması, bu büyükelçilerin uyarılması gerekmiyor mu?

Türkiye’nin bir bölümünü koparmak isteyenlerin dışardan nasıl destek aldıkları açıkça ortada.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 31.07.08
 
 

15/01/1962 Kahramanmaraş doğumluyum. Ankara'da yaşıyorum. Hayatın içinde olmasa da kıyısında herkes ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster