Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
443
 

Kim cumhurbaşkanı olacak?

Kim cumhurbaşkanı olacak?
 

Meclis başkanı olarak sayın Köksal Toptan’ı aday göstererek başbakanımız merkeze yerleşme isteğindeki samimiyeti gösterdi. Yüzde 47 oy alan bir partinin toplumun huzur isteğini görmemesi pek akıllıca davranış olmazdı. Huzurun da merkezde olduğunu düşünüyor halkımız başbakan bu mesajı çok güzel aldı. O da biliyor ki bu ülke insanının yüzde 47 si milli görüşe sahip değil. Meclis başkanı seçimiyle AKP , AP ve ANAP çizgisine yerleşmede ilk adımı atmıştır. Bu seçimde bana göre ne askeri kanadın bir şey yapacağı, ne de CHP ve diğer partilerin uzlaşma çağrıları etkili olmuştur. Buradaki tek etki başbakanın ileriyi görmesidir. Gerçekten merkeze yerleşerek kendine de cumhurbaşkanlığı yolunu açmaktır hem de halka seçtirerek.

Bu senaryodaki tek pürüz Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olma ısrarıdır. Başbakan Abdullah Gül cumhurbaşkanı olursa kendisinin beş yıl sonra cumhurbaşkanı olmasının zorlaşacağını düşünmektedir. Ayrıca Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olması başbakanın merkez sağ parti olma konusundaki çalıuşmalarını da aksatacaktır. Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olmasını istememekte ne bazılarının dediği gibi gündemi bilinmeyen Dolmabahçe sarayı toplantısının , ne de Baykal’ın uzlaşma çağırısının etkisi vardır. Seçimin ertesi gününde yüzde 47 oy almış parti hem asker hem de muhalefet karşısında çok güçlüdür.

Başbakanın gönlünde Vecdi Gönül’ün cumhurbaşkanlığı yatmaktadır. Böylece gelecek beş yılda AKP iyice merkeze yerleşecek, bazı kesimlerin korkuları ortadan kalkacak ve seçim yaklaşırken yapılacak bir anayasa değişikliği ile halka seçtirilen cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya köşküne çıkcaktır. Eğer bu senaryo gerçekleşirse bana görer bu Türkiye için hayırlı olacaktır.

Abdullah Gül’ün AKP nin oyunun yüzde 47 ye çıkmasında payı var mıdır. Sanmıyorum. Yüzde 47 oyun tamamı Recep Tayyip Erdoğan’a aittir bana göre. Bir imkan olsa da cumhurbaşkanını halk seçse ve Abdullah Gül aday olsa, asıl o zaman meydanların isteğinin ne olduğunu anlarız.

Abdullah Gül başarılı bir bakan mıdır? Geçen dönemde başarısız denilecek kaç bakan vardır ki? Neredeyse beş yıl tüm kabine korundu. Dışişleri bakanlığı ise güçlü bürokrat kadrosu ile bakanına iş bile bırakmaz.

Abdullah Gül başbakana yardımcı olmalı ve bundan sonraki beş yılın Türkiye’si için parti içi huzursuzluk yaratacak davranışlardan kendini alıkoymalıdır.

Ben her şeye rağmen başbakanın kafasındaki senaryonun bu yazıda yazdıklarım olduğunu ve cumhurbaşkanının Vecdi Gönül olacağını düşünüyorum. Veya Abdullah Gül dışında biri. Bakalım bu kez tahminim tutacak mı. Tutarsa sanki ülke eknomosi de şaha kalkar gibi geliyor bana.

Cumhurbaşkanlığı seçimi referandum sonrasına kalır mı dersiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

güzel bir yazı ve yorum okudum katılmadığım çok taraflar var yazıda ama yazı içerik olarak güzel kaleme alınmış yazılarınızın devamı dileğiyle hoşçakalın

İbrahim Eşkiler 
 11.08.2007 8:23
Cevap :
uygar yorumunuz için sağolun  11.08.2007 16:19
 

Sorunuza el cevap: Abdullah GÜL... :):):) Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY

İBRAHİM PEKBAY 
 10.08.2007 14:02
Cevap :
öyle mi dersiniz:))))  11.08.2007 16:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 283
Toplam yorum
: 710
Toplam mesaj
: 93
Ort. okunma sayısı
: 1293
Kayıt tarihi
: 04.12.06
 
 

Nükleer fizik doktoru, şiir yazmaya çalışıyor, kalite yönetim sistemleri danışmanı, öykü deneme yaza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster