Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
675
 

Kim düşman kim dost

Kim düşman kim dost
 

“Türkiye’nin yaptığı savaş ilanıdır.” dedi , Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi New York Times’e yaptığı açıklamada.

Öte yandan İran Meclis Başkanı Ali Laricani, “Türkiye emperyalizmin taşeronu oldu'' açıklaması yaptı.

Suriye’nin dostları adı altında İstanbul’da yapılan toplantı, yine iki ülke tarafından Suriye’nin düşmanları toplantısı olarak değerlendirildi.

Her iki deyim, (emperyalizm taşeronu- Suriye düşmanlarının toplantısı )Türkiye içindeki muhalefet politikacılar tarafından da dillendiriliyor.

Türkiye, Bazı Kuzey Afrika ülkelerinde Arap Baharları adı verilen, yönetime karşı başkaldırılar veya halk isyanları şeklinde görülen hareketlerin hepsine destek verdi. Libya konusunda başlangıçta çekimser bir hava içindeyken, işin içine NATO karışınca görev aldı. Libya’ya Türk şirketlerinin yaptığı yatırımlar ve Türk işçilerinin istihdamı bir yana 20 Temmuz, 1974 Kıbrıs Barış Hareketi sırasında Kaddafi’nin Türkiye’ye yaptığı yardım çağrıları hala kulaklarımızda.

Suriye içinde bir bahar  gündemde değil yokken Türkiye- Suriye ilişkileri son derece dostane ve sıcak bir durumda devam ediyordu.

Gerçi Suriye’nin baba Hafız Esad döneminde Türkiye’ye yapmadığı kalmamıştı. PKK’ya yataklık eden, Lübnan vadilerinde gerilla eğitimi vererek silahlı militanları Türkiye üstüne salan  Suriye idi.

İran ile ilişkiler bir ısınıp bir soğuyor. Uluslar arası arenada çoğu kez İran yanında yer alıyor Türkiye.

BM Güvenlik Konseyinin İran’a karşı yaptırım kararına Türkiye Brezilya ile birlikte aleyhte oy kullanmıştı.

İran hakkında Türkiye, Batı ile İran ilişkileri ya da çıkarları arasında sıkışmış görüntüsü veriyor.

Suriye’de yönetime karşı yapılan gösteriler başından beri Çin, Rusya ve İran tarafından desteklenmiyor ve bu  ülkeler Esad’ın yanında yer alıyorlar. Bu yüzden Başer Esad direniyor. Muhalif göstericilere karşı güç kullanmaktan çekinmiyor. Olayların başlangıcından bu yana ölü sayısının dokuz bini geçtiği söyleniyor.Rakamlar çelişkili, birbirini tutmuyorç

Türkiye Başer Esad’a karşı kesin tavrını koymuş durumda. Esad’ın başta kalması, Türkiye Suriye ilişkilerinin düşman iki komşu ülke anlamına gelmesi demek. Konumun bu duruma gelmesi, Türkiye dışındaki Suriye yönetim karşıtı ülkelerinin beklediği durum haline dönüştü.

Arap Baharları başından beri Türkiye’ye zarar getirdi. Türkiye’nin bu ülkelerle olan ticari ve iş ilişkileri bozuldu. Enerji Bakanı, büyük miktarda yapılan zammı Arap Baharlarına bağlayarak zararı itiraf etti. Söz konusu ülkelerde kamuoyunun- mevcut yönetimleri destekleyenlerde Türkiye’ye karşı negatif duyguların gelişmesine yol açtı.

Suriye’ye verilen süre 10 Nisan. Yönetim muhaliflere karşı silah kullanmaktan vazgeçecek. Muhalifler de gösteriden, aslı çıkarsa. Verilen süre durumu değiştirmeyecek gibi.  Hüseyin Seyfi 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 502
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1452
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster