Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
437
 

Kim haklı?

Kim haklı?
 

Komşum kapımı çaldı ve dedi ki her türlü deterjan türü şeye alerjim var. Bu yüzden işimi bile kaybettim. Aşırı hassasım. Fakat sizin evden sürekli deterjan, parfüm, yumuşatıcı kokuları geliyor. Beni öldürmek mi istiyorsunuz?

Dedik, yok kimseyi öldürmek istemiyoruz tabi ki.

O zaman dedi lütfen deterjan olayına bir son verin.

Dedim evi nasıl ve neyle temizleyeceğim iyi de.

Saf alkol ve karbonat kullanın dedi.

Sizi düşünerek daha dikkatli olurum daha az temizlik ürünleri kullanırız dedik; ama sanırım bu rahatsızlığından dolayı kimse ona hassas davranmamış ve kimse ay canım tamam dikkat ederiz dememiş. Biz der demez kadın iyice üste çıktı.

Yok efendim, siz benim sağlığımla nasıl oynadığınızın farkında değilsiniz dedi. Kesin kullanmayı yeter artık diye de işi iyice abarttı.

Söylediği şeyde ne kadar ciddi olabilirdi? Temizlik ürünlerine karşı bu derece hassasiyet geliştirmesini ben ne derece anlayışla karşılayabilirim? Neticede apartman dairesinde oturuyoruz ve kokular birbirine karışıyor. Geçen aylarda hatta yılbaşı günü de et pişirdiğimiz için kapımıza dayanmıştı ve aşırı etkili kokulara karşı hassas olduğunu söylemişti. Bir kere iki kere anlayış gösterdim; ancak her temizlik yaptığımda kapıma dayanmaya başlayacak gibi görünüyor. Ne yapacağım konusunda açıkçası net bir fikir sahibi değilim.

Şimdilik onu ciddiye almamaya karar verdik. Ancak aldığımız bu karardan ötürü biraz tedirginlik duyuyorum. Temizlik yaparak komşusunu öldürdü diye üçüncü sayfaya haber olmak istemiyorum haliyle. Bu nedenle haklı mıyım haksız mıyım hala düşünmekteyim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Size ürünlerle alakalı bir liste vermem maalesef mümkün değil. Her ürünün ambalajında, içerikleri genelde (!) yasal olarak deklare ediliyor. Aslında temizleyen etkili aktif tenside/ kimyasal bileşik prensip olarak her temizlik malzemesinde vardır. Doğal ya da sentetik üretimli. Bunun yanısıra koku ve renklendirmek için, köpürmesini sağlayan v.b. birçok destekleyici maddeler ilave ediliyor. Bu maddelerin yarar ve zararları hakkıda bilgileri internette araştırmanız mümkün.Ev temizliğinde: kokusuz, boyasız, biyosit içermeyen bulaşık deterjanım kapı, pençere çerçeveleri, cam ve her türlü yer zemini gayet güzel temizliyor. Hem bütçeye hem suya, toprağa fazla zararı olmuyor. İlle koku olsun isterseniz sentetik olmayan zevkinize göre taze canlılık veren limon, yaratcılığı artıran portakal, dinlediren lavanta gibi doğal esanslardan bir-iki damla suya damlatabilirsiniz. Komşunuz bundan da rahatsız olur mu bilemem:) Önerlerimi denerseniz sonuçları burada paylaşabilirseniz sevinirim. Sevgiler.

mine objektif 
 06.07.2012 22:53
Cevap :
Aslında ben de dünden beri ciddi bir araştırma içerisindeyim.Hem komşuma hem de kendime karşı daha hassas davranmaya başladım. Buzdolabımı ve mutfağı sirkeli su ile temizledim ve gerçekten de etkili sonuç aldım. Sirke ciddi bir temizlik malzemesi artık benim için. Bunun haricinde doğal ürünlerle nasıl temizlik malzemeleri elde edebilirim diye bayağı bir araştırma yaptım. Bakalım önümüzdeki günlerde yavaş yavaş ciddi değişimlere imza atacağım :)  06.07.2012 23:01
 

Merhaba Serap hanım, kokulara karşı hassasiyet gösteren insanların mutlaka ciddiye alınması gerekir. Belki ölmeyebilir ama ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini bilmek gerekir. Kimyasal kokulara karşı belki komşunuz gibi şu an akut bir reaksiyorun göstermiyor olabilirsiniz; fakat birçoğunda kokuların yanısıra sağlığa zarar verdiği kanıtlanan ve de şüphe içeren, doğaya zarar veren birçok maddelerin bulunduğunu bilmek ve araştırmakta kendi adınıza yarar vardır. Tasarruflu kullanmak hatta hiç kullanmamak en iyisi. Doğal üretimli alternatifler var. Temizlik ürünlerinden, çamaşır deterjanlarından, yumuşatıcılara, kozmetik ürünlerine kadar akla gelebilecek ürünlerin birçoğunda özellikle kokusuz ve zararlı maddeler içermeyen doğal içerikli üretiliyor allerjisi olanlar için. Bende kimyevi kokulara karşı tahammülsüzüm. Sevgi ve selamlarımla.

mine objektif 
 05.07.2012 23:57
Cevap :
Bu bilgilendirme için teşekkür ederim. Açıkçası bayan söylediğinden beri düşünmekteyim. Eğer bahsettiğiniz ürünlerle ilgili bir liste varsa elinizde, hangisi doğal ve zararsız ise onu satın almaya gayret ederim.  06.07.2012 0:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 79
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 5137
Kayıt tarihi
: 25.10.11
 
 

Dr. Serap Mumcu Geronazzo, Padova Üniversitesi Tarih bölümünde doktoramı tamamladım. Tarih, Sanat..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster