Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
320
 

Kim için kredi

Kim için kredi
 

Kredi hem kişilerin  hem de firmaların en önemli sorunu günümüzde. S&P sayesinde ülkelerin de...

Öyle ya da böyle muhakkak krediye ihtiyaç duyuyoruz. Çoğu zaman da kurtarıcı olarak bakıyoruz.

Çok paramız olmasa da ev alacağız, araba alacağız, şirketimiz çok büyük işlere atılacak tüm dünyaya iş yapacak, büyük paralar kazanacağız. 

Çoğunlukla da borçlarımız var onları ödeyeceğiz olmayan paralarımızla...

Bu seferlik sadece bireysel kredilerdeki tecrübelerimi anlatacağım. 

İlk dikkat edilmesi gereken nokta alınacak krediyi ne yapacağımızdır. Yani aldığımız kredi cebimizde mi duracak yoksa zaten gidecek yerleri hazır mı?

Kredi verenler bizim yatırım yapmamızı ister ki mantıklı olan da budur. Ev veya taşıt kredisi en çok bilinen yatırımlardır. Bunlar dışında günümüzde çok kullanılmasa da bilgisayar, beyaz eşya, arsa, devre mülk gibi menkuller ve gayrimenkuller için de kredi kullanılabilir. Bireysel kredi sistemi ilk başladığında bu tipteki ufak menkul alımları için düzenlenmişti.

Çok nadiren de altın, hisse senedi ve döviz gibi paraya çevrilebilir menkuller için de kullanabiliriz.

Ev veya taşıt alımları şu anda en yoğun kredi konularını oluşturmakta. Kredi verenler bunları daha olumlu görüyor.

Ancak büyük çoğunluğumuzun talep ettiği krediler mevcut borçlarımızı kapatmak için istediğimiz kredilerdir. Tüm kredi kurumlarında adet olarak en fazla kredi ihtiyaç kredisidir ve %70 inden fazlası borç kapatmak için alınmaktadır.

Kredi kurumları hem başka kurumlardaki kredilerinizi hem de kendisinde bulunan kredileri yapılandırmak ister. Bunun en büyük sebebi daha fazla kazanmak istemeleri ve müşteri sayılarını arttırmaktır. 

BORÇLARINIZI KAPAMAK İÇİN KREDİ ALMAK SİZİ BORÇSUZ YAPMAZ!

Kredi kartı ve ek hesap borçlarınızı kapatmak için bireysel kredi kullanmak elbette sizin daha az faiz ödemenizi sağlar. Ancak mevcut kredi borcunuz bitmeden asla kredi kartı ve ek hesap kullanmamalısınız. Bu şekilde borçlarınız kapanır.

Konut ve taşıt alımlarında kredi kurumlarının çoğu alacağınız konut veya taşıtının minimum %20 sini sizin ödemenizi ister. Çünkü yatırımın tamamını kendi finanse etmek istemez.

Bu şekilde sizin de bu yatırım için daha önce planlama yaptığınızı ve maddi birikim sağladığınızı varsayar.

KİM KREDİ ALABİLİR?

Tüm kredi kurumlarının kullanmakta olduğu gelir endeksi aşağı yukarı aynıdır. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredilerinde mevut gelirinizin 1\3 ünden fazlasını ödeyecek şekilde borçlanamazsınız. Yani 1500 TL geliriniz varsa en fazla 500 TL taksit ödeyebilirsiniz. Bu tutar kira ödemediğiniz, kredi kartı ve ek hesap borcunuz ya da başka bir kredi ödemeniz yoksa geçerlidir.

Eğer asgari ücret alıyorsanız ya da resmi belgelenebilir geliriniz asgari ücret kadar ise kredi kurumları kredi kullandırmak istemeyeceklerdir.

TSE'nin belirlediği asgari gelir tutarından daha az geliri olanlara kredi kurumları kredi vermekte yine tereddüt eder. Bankalar ise; maaşınız o bankalarda bulunan hesabınıza ödeniyor ve çalıştığınız firma o banka ile maaşlı çalışmakta ise, kredi hususunda daha hoşgörülü olacaktır.

Ödenebilir taksit oranı taşıt kredilerinde maaşınızın %40’ ı, konut kredilerinde ise %50 si kadardır.

İhtiyaç ve taşıt kredilerinde eşinizin ve/veya beraber yaşıyorsanız diğer aile bireylerinin gelirleri dikkate alınmaz. Ancak konut kredilerinde toplam aile geliri baz alınır.

Kredi kurumları gelirinizden sonra şahsi kredibilitenizi, iş hayatınızı ve ikametgâh bilgilerinizi incelemek ister. Kredibilitenizi daha önce kullandığınız ve kullanmakta olduğunuz kredi\kredi kartı ve ek hesaplarınızın ödeme düzeni oluşturur. Ödemeleriniz ne kadar düzenli ise ve kadar ödeme gününe ait borcun tamamını ödemeye ne kadar özen gösteriyorsanız kredibiliteniz o kadar yüksek olur.

Buna çoğumuzun da duymuş olduğu KKB skoru denir. Bu skor bankaların katkısı ve başkanlığı ile kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu’nun, her ay tüm bankalardan almış olduğu ödeme bilgileriyle oluşturulan bir tablodur.

Kredi kurumları bu skorun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın verilerinden de yararlanır. Bu verilerde firmalar dışında kişilerin de takibe geçen kredisi, ödenmemiş çek veya senedi olup olmadığı bilgisi yer alır.

GENEL KAİDE TC MERKEZ BANKASI’NDA HERHANGİ BİR OLUMSUZ VERİNİZ VAR İSE SİZE KREDİ VERİLEMEYECEĞİDİR.

Kredi kurumlarının diğer incelediği veriler ise hangi iş yerinde ne kadar süredir çalıştığınız, ne iş yaptığınız, ne kadar maaş aldığınız ve çalıştığınız yerin ne kadar kurumsal olduğudur.

Eskiden çok sık araştırması yapılan ancak günümüzde nüfusa dayalı adres kayıt sistemi ile merkezileşmiş olup ikametgâh araştırmasıdır.

Kredi kurumları sizin uzun süredir aynı adreste oturmanızı ve oturduğunuz adreste tanınmanızı isteyecektir.

Eğer tüm saydığım bilgileriniz istediğiniz kredi ile uyumlu ile hayırlı olsun, kredinizi ödemeye başlayabilirsiniz.

Mortgage Kredisi başlı başına bir konu olduğu için ona daha sonra ayrıntılı olarak yer vereceğim.

Umarım faydalı olabilmişimdir.

Sevgilerimle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hoş geldiniz. Faydalı bilgiler aldık. Teşekür ederim. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 04.06.2012 20:55
Cevap :
İlginiz ve güzel mesajınız için çok teşekkür ederim İsmail Hakkı Bey.  05.06.2012 8:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 728
Kayıt tarihi
: 29.05.12
 
 

Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Mezun olduktan sonra çeşitli bankalarda çalıştım. D..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster