Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '08

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
634
 

Kim yaşamalı kim ölmeli?

Kim yaşamalı kim ölmeli?
 

kurtarıcı filmi afişi


“Kim yaşamalı, kim ölmeli” oldukça iddialı bir soru değil mi? Şimdi bu soruya bazılarınız yanıtı sadece Tanrı’nın verebileceğini söyleyecek. Fakat bu soru bir filmden alınma ve yanıtı da bir sivil kurtarma ekibinin en başarılı elamanı vermeye çalışıyor.

Filmin tanıtımı üzerine okuduğum bir yazıda Koruyucu filmi hakkında şunlar yazıyordu: “ Koruyucu / The Guardian’ başka hayatlar için kendilerini feda eden cesaret abidesi Sahil Güvenlik Kurtarma Yüzücüleri’nin daha önce gözler önüne serilmemiş dünyasını sürükleyici ve heyecan dolu bir biçimde seyirciye sunuyor. İlkeleri “En azından başkaları yaşasın!” olan Kurtarma Yüzücüleri, hayatlarını büyük fırtınalarda ve devasa dalgalarda riske eden kadın ve erkeklerden oluşan, özel olarak eğitim almış bir ekip. Birçok Amerikalı tarafından, sadece en son Katrina Kasırgası’nın ölümcül sellerinden binlerce kişiyi kurtardıklarında fark edilen, adı duyulmamış, gözü pek kahramanların, Kurtarma Yüzücüleri’nin hayatları ve takım çalışması, bu yürekleri donduran macerada öne çıkıyor.”

Yukarda bir paragraf şeklinde aldığım giriş bölümünden sonra filmi bir de ben anlatayım isterseniz. Başlıkta ele aldığım soruyu Jake Fischer, hocası Ben Randall’a yöneltir. “Sahil güvenlik helikopterinin açık kapısından, batmakta olan gemiyi ve dev dalgalarla boğuşan insanları görüyorsunuz. Herkesi kurtarmanız imkânsız. Kaybedecek vakit yok. Biraz sonra çok geç olacak. Aralarında bir seçim yapmak zorundasınız. İşte bu tür bir durumda kimin yaşaması, kimin ölmesi gerektiğine nasıl karar vereceksiniz.” Bu zor soru ile yıllar boyu mücadele etmiş efsane haline gelen kurtarma yüzücüsü Ben Randall(Kevin Costner) karşı karşıya kalır. Randall, görevi boyunca sayısız yaşam kurtarmış birisidir. Filmin başlangıcında bir kurtarma görevinde tüm arkadaşlarını kaybeden Randall, bu operasyonda sadece kendisi kurtulmuştur. Gözlerinin önünde yakın arkadaşlarını kaybeden Ben Randall, yaşadığı psikolojik travmalar sonucu istemese de pasif bir görev olan sahil güvenlik için cankurtaran yetiştiren bir okula eğitici olarak görevlendirilir. Bu okul, genç ve deneyimsiz öğrencilerin iyi bir kurtarma yüzücüsüne dönüştürüldüğü bir okuldur.

Ekibindeki arkadaşlarını kaybetmenin verdiği acı ile kendisini eğitime veren Ben Randall, okulun eğitim anlayışı ile ters düşebilecek metotlarıyla başlangıçta oldukça yadırganır. U okulda sonradan çok büyük umutlar beslediği birisi haline gelen Jake Fischer(Ashton Kutcher) ile tanışır ve onu çok iyi derece de eğitir.

Filmin sonlarına doğru öğrenciliği sırasında hocası Randall’dan çok şeyler öğrenen Fischer, Alaska’da kurtarma görevine geri dönen hocasıyla beraber kurtarma yüzücüsü olarak görev alır. Bir kurtarma görevi sırasında hocası öğrencisinin yaşamı uğruna kendi yaşamını feda eder. Bu finalle de bir anlamda sorunun yanıtı verilmiş olur.Hocası daha önünde uzun yıllar olan öğrencisinin yaşamına karşılık, kendi yaşamını gözden çıkarmıştır.

"Kurtarıcı"da Oskarlı aktör Kevin Costner, oyunculuğu ile yine göz dolduruyor. Filmin diğer bir aktörü Ashton Kutcher’de Kelebek Etkisi adlı filmdeki oyunculuğu sonrası bu filmde de oldukça başarılı.

Hoşça vakit geçirmek istiyorsanız bu filmi mutlaka izleyin derim. Pişman olmazsınız….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

''kim yaşamalı kim ölmeli?'' çok da zor bir soru değil aslında yaşadığımız dönem de yaşanmışlıklar üzerinden değerlendirme yaptığımızda kimlerin yaşadığını kimlerin öldüğünü rahatlıkla ayırt edebiliyoruz:)) ama izleyeceğim filmi öneriyorsan bir şeyler vardır mutlaka ... sevgilerimle...

duygusel 
 06.02.2008 17:11
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler Duygusel...Sevgiyle....  17.02.2008 19:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 1971
Kayıt tarihi
: 01.07.07
 
 

Edebiyat ilgi alanım... Şiir, kitaplar, denemeler ve lezzet durakları hakkında benim de bir çift ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster